«Գյուղացիներին փող չեն տալու, որովհետև ձայնն արդեն կորզել են»
«425 միլիոնը չեն տալու հասարակ գյուղացուն, այլ ձևով սուբսիդավորումը միանշանակ անարդյունք է»,- Panorama.am-ի հետ զրույցում նշեց տնտեսագետ Հրայր Կամենդատյանը։
Կառավարության որոշմամբ՝ շուրջ 425 միլիոն դրամ կհատկացվի թզի և դեղձի մթերման ու վերամշակման գործընթացների սուբսիդավորմանը։ Ծրագրի պաշտոնական նպատակը բերքի իրացման խնդիրների մեղմումն է, սակայն տնտեսագետ Հրայր Կամենդատյանը Panorama.am-ի հետ զրույցում խնդիրը դիտարկեց ավելի լայն համատեքստում։
Ըստ Կամենդատյանի՝ ստեղծված իրավիճակը իշխանությունների վարած քաղաքականության հետևանք է, քանի որ «այս մարդիկ հետևողականորեն հայ-ռուսական հարաբերությունները ոչ թե փչացնում են, դրանք տանում են դեպի առևտրային պատերազմ»։ Տնտեսագետը նշեց, որ հայտնվելով իրենց իսկ ստեղծած առևտրային պատերազմի մեջ՝ իշխանությունները փորձում են փող հատկացնել տուժածներին, սակայն կասկածի տակ է դնում այդ գումարների բաշխման արդարացիությունը։
«Ֆինանսական միջոցները գնալու են մարզպետարաններ, դրանք պետք է իրենց ծանոթներին, մոտիկներին տան, և այդ գումարի մեծ մասը դրանց է գնալու, դրանք էլ ապահովելու են ՔՊ-ի հաղթանակը առաջիկա կամ հաջորդ ընտրություններին»,- նշեց Կամենդատյանը։
Տնտեսագետի կարծիքով, սուբսիդավորումը պետք է ուղղված լիներ գյուղացուն, բայց դա չի արվում, քանի որ «գյուղացու ձայնն արդեն կորզել են, այս գյուղացին իրենց հետաքրքիր չէ»։
Անդրադառնալով վերամշակող ընկերություններին՝ Կամենդատյանը նշեց, որ նրանց աջակցելը տնտեսապես անտրամաբանական է, քանի որ «չրագործները, ընդհակառակը, հայտնվել են իդեալական պայմաններում, որովհետև այն շրջանառու միջոցները, որ իրենք պետք է ծախսեին, հիմա խնայում են՝ ունենալով մոտավորապես 2–2.5 անգամ ավելի շատ շրջանառու միջոցներ»։
Նշենք, որ օգոստոս ամսվա համար անհրաժեշտ ֆինանսական միջոցների ընդհանուր գումարը գնահատվում է մոտ 425 միլիոն դրամ՝ հաշվի առնելով կանխատեսվող 400 տոննա թզի և 3,000 տոննա դեղձի ծավալները։ Մթերման գործընթացների մշադիտարկումն իրականացնելու են մարզպետների աշխատակազմերը։

«425 миллионов не дадут простым фермерам, а субсидия в любом случае будет неэффективной», — сказал экономист Храйр Камендатян в интервью Panorama.am.
По решению правительства будет выделено около 425 миллионов драмов на субсидирование закупки и переработки персиков и абрикосов. Официальная цель программы — смягчение проблем с реализацией урожая, однако экономист Храйр Камендатян рассмотрел проблему в более широком контексте в интервью Panorama.am.
По словам Камендатяна, сложившаяся ситуация является следствием политики властей, поскольку «эти люди последовательно не только портят армяно-русские отношения, но и ведут к торговой войне». Экономист отметил, что оказавшись в торговой войне, созданной ими же, власти пытаются выделить деньги пострадавшим, однако ставит под сомнение справедливость распределения этих средств.
«Финансовые средства пойдут в областные администрации, они должны будут отдать их своим знакомым и близким, и большая часть этих денег уйдет им, и они обеспечат победу КП на предстоящих или следующих выборах», — отметил Камендатян.
По мнению экономиста, субсидирование должно было быть направлено на фермеров, но этого не происходит, поскольку «голос фермера уже вырван, этот фермер им не интересен».
Комментируя перерабатывающие компании, Камендатян отметил, что поддержка их экономически нецелесообразна, поскольку «переработчики, наоборот, оказались в идеальных условиях, потому что те оборотные средства, которые они должны были потратить, сейчас экономят, имея примерно в 2-2,5 раза больше оборотных средств».
Следует отметить, что общая сумма необходимых финансовых средств на август оценивается примерно в 425 миллионов драмов, учитывая прогнозируемые объемы в 400 тонн персиков и 3,000 тонн абрикосов. Мониторинг закупочных процессов будет осуществляться рабочими группами областных администраций.