«Գյուղացիներին փող չեն տալու, որովհետև ձայնն արդեն կորզել են»
«425 միլիոնը չեն տալու հասարակ գյուղացուն, այլ ձևով սուբսիդավորումը միանշանակ անարդյունք է»,- Panorama.am-ի հետ զրույցում նշեց տնտեսագետ Հրայր Կամենդատյանը։
Կառավարության որոշմամբ՝ շուրջ 425 միլիոն դրամ կհատկացվի թզի և դեղձի մթերման ու վերամշակման գործընթացների սուբսիդավորմանը։ Ծրագրի պաշտոնական նպատակը բերքի իրացման խնդիրների մեղմումն է, սակայն տնտեսագետ Հրայր Կամենդատյանը Panorama.am-ի հետ զրույցում խնդիրը դիտարկեց ավելի լայն համատեքստում։
Ըստ Կամենդատյանի՝ ստեղծված իրավիճակը իշխանությունների վարած քաղաքականության հետևանք է, քանի որ «այս մարդիկ հետևողականորեն հայ-ռուսական հարաբերությունները ոչ թե փչացնում են, դրանք տանում են դեպի առևտրային պատերազմ»։ Տնտեսագետը նշեց, որ հայտնվելով իրենց իսկ ստեղծած առևտրային պատերազմի մեջ՝ իշխանությունները փորձում են փող հատկացնել տուժածներին, սակայն կասկածի տակ է դնում այդ գումարների բաշխման արդարացիությունը։
«Ֆինանսական միջոցները գնալու են մարզպետարաններ, դրանք պետք է իրենց ծանոթներին, մոտիկներին տան, և այդ գումարի մեծ մասը դրանց է գնալու, դրանք էլ ապահովելու են ՔՊ-ի հաղթանակը առաջիկա կամ հաջորդ ընտրություններին»,- նշեց Կամենդատյանը։
Տնտեսագետի կարծիքով, սուբսիդավորումը պետք է ուղղված լիներ գյուղացուն, բայց դա չի արվում, քանի որ «գյուղացու ձայնն արդեն կորզել են, այս գյուղացին իրենց հետաքրքիր չէ»։
Անդրադառնալով վերամշակող ընկերություններին՝ Կամենդատյանը նշեց, որ նրանց աջակցելը տնտեսապես անտրամաբանական է, քանի որ «չրագործները, ընդհակառակը, հայտնվել են իդեալական պայմաններում, որովհետև այն շրջանառու միջոցները, որ իրենք պետք է ծախսեին, հիմա խնայում են՝ ունենալով մոտավորապես 2–2.5 անգամ ավելի շատ շրջանառու միջոցներ»։
Նշենք, որ օգոստոս ամսվա համար անհրաժեշտ ֆինանսական միջոցների ընդհանուր գումարը գնահատվում է մոտ 425 միլիոն դրամ՝ հաշվի առնելով կանխատեսվող 400 տոննա թզի և 3,000 տոննա դեղձի ծավալները։ Մթերման գործընթացների մշադիտարկումն իրականացնելու են մարզպետների աշխատակազմերը։

‘Farmers will not be given money because their votes have already been taken’
‘425 million will not be given to ordinary farmers, and the subsidy will definitely be ineffective,’ said economist Hrayr Kamendatyan in an interview with Panorama.am.
According to the government’s decision, about 425 million drams will be allocated for the subsidization of the procurement and processing of peaches and apricots. The official aim of the program is to alleviate the issues of crop sales, but economist Hrayr Kamendatyan discussed the issue in a broader context in an interview with Panorama.am.
According to Kamendatyan, the current situation is a consequence of the authorities’ policies, as ‘these people are consistently not only damaging Armenian-Russian relations, but are leading towards a trade war.’ The economist noted that finding themselves in a trade war of their own making, the authorities are trying to allocate money to the affected, but he questions the fairness of distributing these funds.
‘The financial resources will go to regional administrations, they will have to give it to their acquaintances and close ones, and most of that money will go to them, ensuring the victory of the CP in the upcoming or next elections,’ Kamendatyan stated.
In the economist’s opinion, the subsidy should have been directed to the farmers, but this is not happening because ‘the farmer’s vote has already been taken, this farmer is not interesting to them.’
Referring to the processing companies, Kamendatyan noted that supporting them is economically illogical, as ‘the processors, on the contrary, have found themselves in ideal conditions, because the circulating funds they were supposed to spend are now being saved, having approximately 2-2.5 times more circulating funds.’
It should be noted that the total amount of financial resources needed for August is estimated at about 425 million drams, considering the projected volumes of 400 tons of peaches and 3,000 tons of apricots. The monitoring of procurement processes will be carried out by the staff of the regional governors.