Արմավիրի մարզի Ջրարբի գյուղի բնակիչները փակել են Էջմիածին-Մարգարա ճանապարհը՝ պահանջելով, որ ՀԷՑ-ի տնօրինության ներկայացուցիչները մեկնեն իրենց հետ հանդիպման։
«Գյուղի կես բնակչության եղած-չեղածը սաղ վառվել է, դիմել ենք էլեկտրոցանցին՝ Էջմիածնի գրասենյակ, ասում են, դուք եկեք, դիմում գրեք։ Էսքան մարդ ո՞նց հասնի Էջմիածին։ Ամբողջ տեխնիկան վառվել է, իրենց պադստանցիայում խնդիր է եղել, հոսանքն անջատվել է, կոնդիցիոներ, լվացքի մեքենա, հեռուստացույց, արևային կայան։ Լրիվ վառվել է, մուխը հելել է»,-Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց բնակիչներից Դավիթը։
Ենթակայանում առաջացած խնդրի պատճառով գյուղի մի մասն այսօր ժամը 15;10-ին մոտ հոսանքազրկվել է։ Հենց այդ պահին բնակիչներից ոմանք տեսել են, թե ինչպես է տեխնիկաներից ծուխ դուրս գալիս։ Բնակիչները պահանջում են, որ ՀԷՑ-ի աշխատակիցները գան գյուղ, վնասված տեխնիկայի գույքագրում անեն, ապա փոխհատուցեն վնասը։
«Միանշանակ փոխհատուցում պետք է անեն, կոնդիցիոներ ունեմ, տաս օր առաջ եմ տեղադրել, ես հիմա ի՞նչ անեմ»,-ասաց Դավիթը։
Հիմա նա դժվարանում է ասել, թե ինչքան վնաս է կրել, կկարողանա այրված, վնասված տեխնիկայի ցանկն ամբողջացնել միայն էլեկտրաէներգիայի մատակարարումը վերականգնելուց հետո։
«Դեռ փորձում են խնդիրը վերացնել, լույսը միացնել։ Գյուղացիներից մեկի լվացքի մեքենան տրաքել է, մեկը տեսել է, որ կոնդիցիոներից ծուխ է դուրս գալիս»,-նշեց տուժած բնակիչը։
Բնակիչներն ասացին՝ ճանապարհը փակ կպահեն այնքան ժամանա, միչև ՀԷՑ-ից գան իրենց հետ հանդիպման ու վնասների գույքագրման։

Жители деревни Джрарби в Армавирской области закрыли дорогу Эчмиадзин-Маргара, требуя, чтобы представители управления ХЭЦ приехали к ним на встречу.
«Все имущество половины населения сгорело, мы обратились в электросеть в Эчмиадзине, они говорят, приходите, пишите заявление. Как столько людей может добраться до Эчмиадзина? Вся техника сгорела, у них были проблемы на подстанции, отключили электричество, кондиционер, стиральная машина, телевизор, солнечная станция. Все сгорело, дым пошел», — сказал один из жителей Давид в интервью Panorama.am.
Из-за возникшей проблемы на подстанции часть деревни была отключена от электричества около 15:10. В этот момент некоторые жители видели, как из техники идет дым. Жители требуют, чтобы сотрудники ХЭЦ приехали в деревню, составили акт поврежденной техники, а затем компенсировали ущерб.
«Компенсация должна быть однозначно, у меня кондиционер, я установил его десять дней назад, что мне теперь делать?» — сказал Давид.
Сейчас он затрудняется сказать, сколько ущерба он понес, сможет составить список сгоревшей и поврежденной техники только после восстановления электроснабжения.
«Все еще пытаются устранить проблему, включить свет. У одного из жителей стиральная машина сгорела, кто-то видел, что из кондиционеров идет дым», — отметил пострадавший житель.
Жители сказали, что будут держать дорогу закрытой до тех пор, пока представители ХЭЦ не приедут к ним на встречу и не составят акт повреждений.