Գրենլանդիան զգուշացնում է Թրամփի հետ կապված ընկերությանը՝ անօրինական հորատման ծրագրի համար
Գրենլանդիայի կառավարությունը զգուշացրել է Թեքսասի նահանգում գտնվող ընկերությանը, որը կապված է ԱՄՆ նախկին նախագահ Դոնալդ Թրամփի հետ, որ նրանք պատրաստվում են հորատման աշխատանքներ իրականացնել Գրենլանդիայում՝ առանց համապատասխան թույլտվությունների: Jameson Land նախագծի շրջանակներում նախատեսվում է, որ ընկերությունը կսկսի հորատման աշխատանքները, սակայն դեռևս կան կարգավորող խոչընդոտներ:
Գրենլանդիան 2021 թվականին դադարեցրել էր նոր նավթային հետազոտությունները, քանի որ նախկին փորձերը հաջողություն չեն ունեցել, և վերլուծաբանները զգուշացնում են, որ ռեսուրսների զարգացումը շատ դժվար է և թանկ:
80 Mile Plc ընկերությունը, որը հանդիսանում է Jameson Land նախագծի լիցենզատերը, շարունակում է ղեկավարել թույլտվությունների գործընթացը, իսկ Greenland Energy ընկերությունը, որը ֆինանսավորում է նախագծի ծախսերը, հայտարարել է, որ պատրաստվում է իրականացնել երկու հետազոտական հորատումներ:
Գրենլանդիայի կառավարությունը նշել է, որ հորատման սարքավորումների տեղափոխման թույլտվությունը չի տրվել, սակայն ընթացակարգը այժմ վերանայվում է:

The Greenland government has warned a Texas-based company linked to former U.S. President Donald Trump that they are preparing to drill in Greenland without the necessary permits. The Jameson Land project could mark Greenland's first major drilling campaign in years, but it still faces regulatory hurdles:
Greenland abandoned new oil exploration in 2021 after decades of unsuccessful drilling, with analysts warning that its resources are difficult and expensive to develop:
The licensee, 80 Mile Plc, continues to lead the permitting process, while Greenland Energy, which is funding the project, stated it plans to conduct two exploratory wells:
The Greenland government noted that no approval was granted for the movement of drilling equipment, but the process is currently under review: