Գրենլանդիան զգուշացնում է Թրամփի հետ կապված ընկերությանը՝ անօրինական հորատման ծրագրի համար
Գրենլանդիայի կառավարությունը զգուշացրել է Թեքսասի նահանգում գտնվող ընկերությանը, որը կապված է ԱՄՆ նախկին նախագահ Դոնալդ Թրամփի հետ, որ նրանք պատրաստվում են հորատման աշխատանքներ իրականացնել Գրենլանդիայում՝ առանց համապատասխան թույլտվությունների: Jameson Land նախագծի շրջանակներում նախատեսվում է, որ ընկերությունը կսկսի հորատման աշխատանքները, սակայն դեռևս կան կարգավորող խոչընդոտներ:
Գրենլանդիան 2021 թվականին դադարեցրել էր նոր նավթային հետազոտությունները, քանի որ նախկին փորձերը հաջողություն չեն ունեցել, և վերլուծաբանները զգուշացնում են, որ ռեսուրսների զարգացումը շատ դժվար է և թանկ:
80 Mile Plc ընկերությունը, որը հանդիսանում է Jameson Land նախագծի լիցենզատերը, շարունակում է ղեկավարել թույլտվությունների գործընթացը, իսկ Greenland Energy ընկերությունը, որը ֆինանսավորում է նախագծի ծախսերը, հայտարարել է, որ պատրաստվում է իրականացնել երկու հետազոտական հորատումներ:
Գրենլանդիայի կառավարությունը նշել է, որ հորատման սարքավորումների տեղափոխման թույլտվությունը չի տրվել, սակայն ընթացակարգը այժմ վերանայվում է:

Правительство Гренландии предупредило компанию из Техаса, связанную с бывшим президентом США Дональдом Трампом, что они готовятся к бурению в Гренландии без соответствующих разрешений. Проект Jameson Land может стать первой крупной буровой кампанией в Гренландии за многие годы, однако он все еще сталкивается с регуляторными препятствиями:
Гренландия прекратила новые нефтяные исследования в 2021 году после неудачных попыток, и аналитики предупреждают, что ресурсы сложно и дорого разрабатывать:
Компания 80 Mile Plc, являющаяся лицензией на проект Jameson Land, продолжает вести процесс получения разрешений, а Greenland Energy, финансирующая проект, заявила, что планирует провести два исследовательских бурения:
Правительство Гренландии отметило, что разрешение на перемещение бурового оборудования не было выдано, но процесс его получения сейчас пересматривается: