Գոսդոլգը Հայաստանի միջնաժամկետ հեռանկարում կլինի կայուն 40%-ից բարձր — S&P
ԵՐԵՎԱՆ, 24 օգոստոսի։ /ԱՌԿԱ/ Հայաստանի պետական պարտքը (լիկվիդային ակտիվները բացառելով) միջնաժամկետ հեռանկարում կմնա կայուն՝ մոտ 40%-ից բարձր ՀՆԱ-ի հարաբերակցությամբ: Այս մասին նշվում է S&P Global Ratings միջազգային վարկանիշային գործակալության զեկույցում:
«Հիմնական ֆինանսական ռիսկերը կապված կլինեն կառավարության եկամուտների աճը պահպանելու կարողության հետ՝ միաժամանակ բավարարելով ծախսերի կառուցվածքային պահանջները, հատկապես պաշտպանության, առողջապահության և ենթակառուցվածքների ոլորտներում», — նշվում է փաստաթղթում:
Ավելին, վերլուծաբանները նշում են, որ պետական միջամտությունը «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» փակ акционерային ընկերության (ԷՍԱ) գործունեությանը կարող է ստեղծել պայմանական ֆինանսական պարտավորություններ՝ կախված միջամտության ձևից և փոխհատուցման վճարների ծավալից:
«Այնուամենայնիվ, մենք ակնկալում ենք, որ ֆինանսների հավասարակշռված կառավարումը, ներքին և արտաքին կապիտալի շուկաներին շարունակվող հասանելիությունը և անվանական ՀՆԱ-ի կայուն աճը ապահովեն պետական պարտքի կայունությունը միջնաժամկետ հեռանկարում», — նշվում է ակնարկում:
Արմսթատի տվյալներով, 2026 թվականի հունիսի 30-ի դրությամբ Հայաստանի համախառն պետական պարտքը կազմել է $13,900.932 միլիոն, ավելանալով $8.476 միլիոն՝ 2026 թվականի մայիսի 31-ի համեմատ: Ընդհանուր պարտքի կառուցվածքում $13,892.560 միլիոնը կազմում է կառավարության պարտքը (մեկ ամսվա աճ՝ $8.424 միլիոն), իսկ $8.373 միլիոնը՝ համայնքների պարտքը (մեկ ամսվա աճ՝ $0.052 միլիոն):
Նախկինում ՀՀ ֆինանսների նախարարի տեղակալ Ավագ Ավանեսյանը հայտարարել էր, որ Հայաստանի կառավարությունը նպատակ ունի պետական պարտքի հարաբերակցությունը ՀՆԱ-ին հասցնել 45%-ի:

Armenia's public debt will remain stable at just over 40% in the medium term — S&P
YEREVAN, August 24. /ARKA/. Armenia's public debt (excluding liquid assets) is expected to remain stable at just over 40% of GDP in the medium term. This is stated in a report by the international rating agency S&P Global Ratings.
“The main fiscal risks will be related to the government's ability to maintain revenue growth while simultaneously meeting the structural demand for expenditures, especially in the areas of defense, healthcare, and infrastructure,” the document states.
Additionally, analysts indicate that possible government intervention in the activities of the Closed Joint Stock Company “Electric Networks of Armenia” (ENA) may create contingent fiscal obligations depending on the form of this intervention and the volume of compensation payments.
“However, we expect that prudent financial management, continued access to domestic and external capital markets, and stable nominal GDP growth will ensure the stability of public debt in the medium term,” the review states.
According to Armstat, as of June 30, 2026, Armenia's total public debt amounted to $13,900.932 million, having increased by $8.476 million compared to May 31, 2026. In the structure of total debt, $13,892.560 million is accounted for by government debt (monthly increase of $8.424 million), while $8.373 million is attributed to community debt (monthly increase of $0.052 million).
Earlier, the Deputy Minister of Finance of the RA Avag Avanesyan stated that the Armenian government aims to increase the ratio of public debt to GDP to 45%.