Գոսդոլգը Հայաստանի միջնաժամկետ հեռանկարում կլինի կայուն 40%-ից բարձր — S&P
ԵՐԵՎԱՆ, 24 օգոստոսի։ /ԱՌԿԱ/ Հայաստանի պետական պարտքը (լիկվիդային ակտիվները բացառելով) միջնաժամկետ հեռանկարում կմնա կայուն՝ մոտ 40%-ից բարձր ՀՆԱ-ի հարաբերակցությամբ: Այս մասին նշվում է S&P Global Ratings միջազգային վարկանիշային գործակալության զեկույցում:
«Հիմնական ֆինանսական ռիսկերը կապված կլինեն կառավարության եկամուտների աճը պահպանելու կարողության հետ՝ միաժամանակ բավարարելով ծախսերի կառուցվածքային պահանջները, հատկապես պաշտպանության, առողջապահության և ենթակառուցվածքների ոլորտներում», — նշվում է փաստաթղթում:
Ավելին, վերլուծաբանները նշում են, որ պետական միջամտությունը «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» փակ акционерային ընկերության (ԷՍԱ) գործունեությանը կարող է ստեղծել պայմանական ֆինանսական պարտավորություններ՝ կախված միջամտության ձևից և փոխհատուցման վճարների ծավալից:
«Այնուամենայնիվ, մենք ակնկալում ենք, որ ֆինանսների հավասարակշռված կառավարումը, ներքին և արտաքին կապիտալի շուկաներին շարունակվող հասանելիությունը և անվանական ՀՆԱ-ի կայուն աճը ապահովեն պետական պարտքի կայունությունը միջնաժամկետ հեռանկարում», — նշվում է ակնարկում:
Արմսթատի տվյալներով, 2026 թվականի հունիսի 30-ի դրությամբ Հայաստանի համախառն պետական պարտքը կազմել է $13,900.932 միլիոն, ավելանալով $8.476 միլիոն՝ 2026 թվականի մայիսի 31-ի համեմատ: Ընդհանուր պարտքի կառուցվածքում $13,892.560 միլիոնը կազմում է կառավարության պարտքը (մեկ ամսվա աճ՝ $8.424 միլիոն), իսկ $8.373 միլիոնը՝ համայնքների պարտքը (մեկ ամսվա աճ՝ $0.052 միլիոն):
Նախկինում ՀՀ ֆինանսների նախարարի տեղակալ Ավագ Ավանեսյանը հայտարարել էր, որ Հայաստանի կառավարությունը նպատակ ունի պետական պարտքի հարաբերակցությունը ՀՆԱ-ին հասցնել 45%-ի:

ЕРЕВАН, 24 августа. /АРКА/. Государственный долг Армении (за вычетом ликвидных активов) останется в целом стабильным на уровне чуть выше 40% ВВП в среднесрочной перспективе. Об этом говорится в докладе международного рейтингового агентства S&P Global Ratings.
«Основные фискальные риски будут связаны со способностью правительства поддерживать рост доходов при одновременном удовлетворении структурного спроса на расходы, особенно в сферах обороны, здравоохранения и инфраструктуры», — говорится в документе.
Кроме того, как указывают аналитики, возможное государственное вмешательство в деятельность ЗАО «Электрические сети Армении» (ЭСА) может создать условные фискальные обязательства в зависимости от формы этого вмешательства и объема компенсационных выплат.
«Тем не менее, мы ожидаем, что взвешенное управление финансами, сохраняющийся доступ к внутренним и внешним рынкам капитала и устойчивый рост номинального ВВП обеспечат стабильность госдолга в среднесрочной перспективе», — говорится в обзоре.
По данным Армстата, совокупный государственный долг Армении по данным на 30 июня 2026 года составил $13,900.932 млн., увеличившись на $8.476 млн. по сравнению с 31 мая 2026 года. В структуре общего долга $13,892.560 млн. приходится на долг правительства (рост за месяц – на $8.424 млн.), а $8.373 млн. – на долг общин (рост за месяц – на $0.052 млн.).
Ранее замминистра финансов РА Аваг Аванесян заявил, что правительство Армении ставит цель довести соотношение госдолга к ВВП до 45%.