Գործարար և իրավաբան Արմեն Սաքապետոյանը պնդում է, որ իր ու կնոջ, եղբոր և հորեղբոր որդու բանկային գաղտնիք համարվող տեղեկություններն ապօրինի կերպով հայտնվել են ոստիկանության ձեռքում։
Սաքապետոյանի խոսքով՝ դրանք հետագայում ներառվել են ոստիկանության կողմից դատախազություն ուղարկված պաշտոնական գրության մեջ։ Նա պնդում է, որ բանկային տվյալները ստանալու համար իրավական հիմք էլ չի եղել։
«Իմ կամ մեր ընտանիքի որևէ անդամի նկատմամբ հարուցված չի եղել որևէ քրեական գործ և առկա չէ որևէ քրեական հետապնդում», - ասաց Արմեն Սաքապետոյանը:
Գործարարը տեղի ունեցածը «բանկային գաղտնիք կազմող տեղեկությունների զանգվածային արտահոսք», է որակում, իսկ հանգամանքները պարզելու համար հաղորդում է ներկայացրել իրավապահ մարմիններին: Քրեական գործ, սակայն, չի հարուցվել:
Ինչո՞ւ Սաքապետոյանի հաղորդման հիման վրա Քննչական և Հակակոռուպցիոն կոմիտեներում վարույթ չեն նախաձեռնել: Քննչական կոմիտեից «Ազատությանը» փոխանցեցին՝ ներկայացված դեպքը Քրեական օրենսգրքով նախատեսված որևէ արարքի հատկանիշներ չի պարունակում։ Գլխավոր դատախազությունից էլ ասացին՝ հսկող դատախազը հաստատել է նախորդ երկու մարմինների կողմից քրգործ չհարուցելու որոշումը:
Սաքապետոյանը համաձայն չէ այդ որոշման հետ. «Բողոքարկել եմ դատարան, որի մասին ավելի մանրամասն կանդրադառնամ առաջիկայում»:
Մի քանի ոլորտներում բիզնեսներ ունեցող Սաքապետոյանի պնդմամբ՝ խոսքը ոչ թե առանձին գործարքի, այլ ընտանիքի անդամների բանկային գործունեության վերաբերյալ մեծածավալ տեղեկությունների մասին է։
«Նախատեսում եմ այս ողջ գործընթացն իրականացնել բաց ու հրապարակային, քանի որ տեղի ունեցող ապօրինությունների դեմ կարող եմ պայքարել միայն այս եղանակով», - ընդգծեց նա:
Սաքապետոյանի պնդմամբ՝ ոստիկանության 2021-ին կատարած ուսումնասիրությունից հետո է դատախազություն ուղարկված գրության մեջ ներառվել իր և ընտանիքի անդամների բանկային գործարքների վերաբերյալ մանրամասն տվյալները։ Պնդում է՝ փաստաթղթում նշված են եղել, մասնավորապես, իր բանկային հաշիվներին տարիների ընթացքում մուտքագրված և ելքագրված գումարների չափերը, ինչպես նաև կնոջ, եղբոր և հորեղբոր որդու հաշիվների վերաբերյալ տվյալներ։
Գործարարը թեև չի հստակեցնում, թե որ բանկերի մասին է խոսքը, բայց ընդգծում է՝ դիմել է դրանց՝ պարզելու, թե ինչպե՞ս են այդ տվյալները հայտնվել ոստիկանության մոտ, սակայն վերջիններս պատասխանել են, թե բանկային գաղտնիք կազմող տեղեկություններ որևէ մեկին չեն տրամադրել։
«Եթե տեղի չի ունեցել բանկային գաղտնիք պարունակով տեղեկությունների արտահոսք, ապա ինչպե՞ս են մեր ընտանիքի բանկային գաղտնիք կազմով տեղեկությունները ամբողջությամբ հայտնվել ոստիկանության աշխատակցի տրամադրության ներքո», - հարցնում է նա:
Սաքապետոյանը 15 օր առաջ նաև Կենտրոնական բանկ է դիմել. «Ես ներսից գիտեմ, որ չգիտեն՝ ինչ պատասխանեն: Ե՛վ ոստիկանությանը, և՛ Հակակոռուպցիոնին, և՛ դատախազությանը, և՛ դատարանին, և՛ ԿԲ-ին ասում եմ՝ ի՞նչն է խնդիրը, հարուցեք վարույթ, պարզենք՝ էս տվյալը որտեղից է դուրս եկել, ամբողջ խնդիրն այն է, որ չեն հարուցում քրեական գործ, որովհետև որ հարուցեն պետք է գործողություն անեն»:
Արմեն Սաքապետոյանը նաև որպես իրավաբան է պնդում՝ բանկային գաղտնիք համարվող տեղեկությունների ստացումն օրենքով սահմանափակված է, իսկ օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների շրջանակում նման տվյալների ձեռքբերման համար նախատեսված են հատուկ պայմաններ, ինչն այս դեպքում չկա. իր կամ ընտանիքի անդամների նկատմամբ քրեական վարույթ չի եղել, ասում է, և ինքը չի կասկածվել ծանր կամ առանձնապես ծանր հանցագործության մեջ, առավել ևս չի եղել դատարանի որոշում, որով այդ տվյալները օրենքով կարող էին հասանելի դառնալ քննչական մարմիններին:
Արմեն Սաքապետոյանը 2016-ին նշանակվել էր ՊԵԿ նախագահի տեղակալ, 2018-ին՝ աշխատանքից ազատվել սեփական դիմումի համաձայն: 2024-ից նա անցնում է ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործով: Սաքապետոյանը, սակայն, չի ցանկանում այս փուլում մանրամասն անդրադառնալ այդ գործին՝ շեշտելով՝ բանկային տվյալների հնարավոր ապօրինի ձեռքբերման հարցը պետք է դիտարկել առանձին։
«Ապօրինի եղանակով բանկային գաղտնիք կազմող տեղեկությունները, զանգվածային արտահոսքի դեպքը հիմք է հանդիսացել իմ նկատմամբ ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման վարույթ սկսելու համար», - ներկայացրեց գործարարը:
Սաքապետոյանը հնարավոր սխեմա է կազմել, որով ներկայացնում է իր վարկածը, թե ինչպես կարող էին իր բանկային տվյալները փոխանցվել: Սա Սաքապետոյանի վարկածն է, ոչ թե հաստատված փաստերի նկարագրություն, և այն ենթակա է իրավասու մարմինների ստուգմանն ու գնահատմանը։
Թե ի՞նչ կապ ունի, Սաքապետոյանի որակմամբ «բանկային գաղտնիք կազմող տվյալների արտահոսքը» իր նկատմամբ հարուցված ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործի հետ, Գլխավոր դատախազությունից չմեկնաբանեցին:

Предприниматель сигнализирует о утечке банковской тайны
Предприниматель и юрист Армен Сакапетян утверждает, что информация, считающаяся банковской тайной его, его жены, брата и племянника незаконно попала в руки полиции.
По словам Сакопетяна, эта информация затем была включена в официальное письмо, отправленное прокуратуре полицией. Он утверждает, что для получения банковских данных не было юридических оснований.
«Против меня или любого члена нашей семьи не было возбуждено уголовное дело, и нет никакого уголовного преследования», - сказал Армен Сакопетян.
Предприниматель называет произошедшее «массовой утечкой информации, составляющей банковскую тайну», и для выяснения обстоятельств подал заявление в правоохранительные органы. Однако уголовное дело не было возбуждено.
Почему на основании заявления Сакопетяна не были инициированы производства в Следственном и Антикоррупционном комитетах? Из Следственного комитета «Азатутян» сообщили, что представленный случай не содержит признаков какого-либо преступления, предусмотренного Уголовным кодексом. В Генеральной прокуратуре также сообщили, что надзорный прокурор подтвердил решение двух предыдущих органов о не возбуждении уголовного дела.
Сакопетян не согласен с этим решением. «Я обжаловал это в суд, о чем более подробно расскажу позже», - сказал он.
Сакопетян, который ведет бизнес в нескольких сферах, утверждает, что речь идет не о конкретной сделке, а о большом объеме информации о банковской деятельности членов его семьи.
«Я намерен провести весь этот процесс открыто и публично, поскольку могу бороться с происходящими незаконными действиями только таким образом», - подчеркнул он.
По словам Сакопетяна, после проведенного полицией в 2021 году расследования в официальное письмо, отправленное в прокуратуру, были включены подробные данные о банковских операциях его и членов его семьи. Он утверждает, что в документе были указаны, в частности, суммы, поступившие и выведенные со счетов его банков, а также данные о счетах его жены, брата и племянника.
Хотя предприниматель не уточняет, о каких банках идет речь, он подчеркивает, что обратился к ним, чтобы выяснить, как эти данные попали в полицию, однако они ответили, что информацию, составляющую банковскую тайну, никому не предоставляли.
«Если утечки информации, содержащей банковскую тайну, не произошло, то как же наши банковские данные оказались в распоряжении сотрудника полиции?», - спрашивает он.
Сакопетян также обратился в Центральный банк 15 дней назад. «Я знаю изнутри, что они не знают, что ответить. Я говорю полиции, Антикоррупционному комитету, прокуратуре, суду и Центральному банку: в чем проблема, возбудите дело, выясните, откуда вышли эти данные, вся проблема в том, что уголовное дело не возбуждают, потому что если они его возбудят, им придется что-то делать», - сказал он.
Сакопетян также как юрист утверждает, что получение информации, составляющей банковскую тайну, ограничено законом, а для получения таких данных в рамках оперативно-розыскных мероприятий предусмотрены специальные условия, которых в данном случае не было. Он говорит, что против него или членов его семьи не было уголовного производства, и он не подозревался в совершении тяжких или особо тяжких преступлений, тем более не было решения суда, которое могло бы сделать эти данные доступными для следственных органов.
Армен Сакопетян был назначен заместителем председателя ГНС в 2016 году, в 2018 году уволен по собственному желанию. С 2024 года он проходит по делу о конфискации имущества, полученного незаконным путем. Однако Сакопетян не хочет в данный момент подробно обсуждать это дело, подчеркивая, что вопрос возможного незаконного получения банковских данных следует рассматривать отдельно.
«Незаконно полученные данные, составляющие банковскую тайну, массовая утечка информации стали основанием для начала дела о конфискации имущества, полученного незаконным путем», - сообщил предприниматель.
Сакопетян составил возможную схему, в которой представляет свою версию того, как могли быть переданы его банковские данные. Это версия Сакопетяна, а не описание подтвержденных фактов, и она подлежит проверке и оценке компетентными органами.
Что касается связи между «утечкой данных, составляющих банковскую тайну» и делом о конфискации имущества, полученного незаконным путем, в Генеральной прокуратуре не прокомментировали.