Գործարանն ամբողջությամբ ավտոմատացված է
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանն օգոստոսի 21-ին այցելել է Կոտայքի մարզում գործող «Էյ ընդ Էմ Ռեյր» ՍՊԸ (RARE WATER)։ Շրջայցին մասնակցել է նաև Ծաղկաձոր համայնքի ղեկավար Նարեկ Հարությունյանը։ Ընկերության տնօրենի ուղեկցությամբ նախարարը շրջել է գործարանում, ծանոթացել արտադրական գործընթացին և առկա հզորություններին։
Գործարանն ամբողջությամբ ավտոմատացված է, համապատասխանում է միջազգային չափանիշներին և հագեցած է ժամանակակից սարքավորումներով՝ բնական աղբյուրի և հանքային ջրերի շշալցման համար։ Արտադրական հզորությունը ժամում 24,000 շիշ է, իսկ աշխատակիցների թիվը՝ շուրջ 50։
Ծրագրի շրջանակում արդեն իսկ իրականացվել է ավելի քան 40 մլն եվրոյի ներդրում՝ ամբողջությամբ օտարերկրյա կապիտալով։ Ընկերության արտադրանքն արտահանվում է Սաուդյան Արաբիա, Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներ, Ռուսաստանի Դաշնություն, Քուվեյթ, Արաբական Միացյալ Էմիրություններ և Շվեյցարիա։
Արտադրանքը համապատասխանում է արտահանման համար անհրաժեշտ միջազգային չափանիշներին և ունի համապատասխան հավաստագրեր։ Ընկերությունը նախատեսում է շարունակել ընդլայնել իր ներկայությունը միջազգային շուկաներում՝ դիվերսիֆիկացնելով արտահանման աշխարհագրությունը և մուտք գործելով նոր շուկաներ։

On August 21, Armenian Economy Minister Gevorg Papoyan visited the factory ‘A&M RARE WATER’ located in Kotayk province. The mayor of Tsaghkadzor, Narek Harutyunyan, also participated in the tour. The minister toured the factory and became acquainted with the production process and existing capacities.
The factory is fully automated, meets international standards, and is equipped with modern equipment for bottling natural spring and mineral waters. The production capacity is 24,000 bottles per hour, and the number of employees is around 50.
Over 40 million euros have already been invested in the project, entirely from foreign capital. The company’s products are exported to Saudi Arabia, the United States, Russia, Kuwait, the United Arab Emirates, and Switzerland.
The products meet the necessary international standards for export and have the relevant certifications. The company plans to continue expanding its presence in international markets by diversifying its export geography and entering new markets.