Wall Street-ի ամենամեծ բանկերը շահավետ նոր ալիքի վրա են՝ ֆինանսավորելով արհեստական բանականության ոսկու շուկան: Goldman Sachs-ը կարևոր դեր է խաղացել այս շաբաթ Nvidia-ի և Intel-ի արհեստական բանականության ֆինանսավորման հայտարարություններում: Այս երկու ընկերությունները մի քանի բարձր-profile հաղթանակներից են, որոնք ֆինանսական եկամուտ են ապահովում այս հին ներդրումային բանկի համար:
Ամեն ինչ սկսվեց երկուշաբթի, երբ Nvidia-ն հայտարարեց, որ Goldman-ը և այլ ֆինանսական հաստատություններ կկազմակերպեն $500 միլիարդ ֆինանսավորում արհեստական բանականության կառուցվածքի համար: Այս եկամուտ բերող հաշվարկային ենթակառուցվածքը ծառայում է որպես այդ միջոցների փողային երաշխիք, ինչպես կոմերցիոն անշարժ գույքը կամ վճարային ճանապարհները:
Jim Cramer-ը Nvidia-ի գաղափարը, որը դեռևս որոշակի մանրամասներ չունի, գնահատեց որպես «մոնումենտալ դրական»: Մի քանի ժամ առաջ Intel-ը հայտարարեց $15 միլիարդ ընդհանուր բաժնետոմսերի առաջարկի մասին (հետագայում ավելացված $20 միլիարդ), որտեղ Goldman-ը համատեղ գրանցող կառավարիչ էր:
Այս վաճառքից ստացված միջոցները կօգնեն ֆինանսավորել Intel-ի foundry-ի ընդլայնումը, քանի որ այն ցանկանում է ավելի շատ չիպերի պայմանագրային արտադրություն:
Goldman-ը, որպես համատեղ գրանցող կառավարիչ, շահույթ է ստանում այս գործարքների յուրաքանչյուր քայլից: Goldman-ը բաժնետոմսեր է գնում սկզբնական թողարկողից (Intel կամ Alphabet) զեղչով և վերավաճառում դրանք ինստիտուցիոնալ հաճախորդներին:
Goldman-ի Global Banking & Markets բաժինը, որը բանկի ամենամեծ եկամուտն ունի, շահույթ է ստանում այս գործարքներից:
AI գործարքներն ապահովում են շահավետ վճարներ Goldman's համար, սակայն նաև կապում են Goldman's բաժնետոմսերի narativը սեմիկոնդուկտորների կապիտալ ծախսերի ցիկլի հետ:

Последняя дойная корова Goldman — финансирование инфраструктуры ИИ
Крупнейшие банки Уолл-стрит находятся на волне новой прибыльной деятельности — финансировании золотой лихорадки в области ИИ. Goldman Sachs сыграл ключевую роль в недавних объявлениях о финансировании искусственного интеллекта от Nvidia и Intel. Эти две компании являются лишь частью нескольких недавних высокопрофильных побед, обеспечивающих финансовый доход для этого уважаемого инвестиционного банка.
Все началось в понедельник, когда Nvidia объявила, что Goldman и пять других финансовых учреждений объединят усилия для привлечения 500 миллиардов долларов финансирования для строительства ИИ. Прибыльная вычислительная инфраструктура служит денежным обеспечением для этих средств, подобно коммерческой недвижимости или платным дорогам.
Jim Cramer назвал идею Nvidia «монументально положительной», хотя она все еще не имеет точных деталей о том, как это будет работать. Часами ранее Intel объявила о предложении акций на сумму 15 миллиардов долларов (позже увеличенном до 20 миллиардов долларов), с Goldman в качестве совместного управляющего.
Выручка от продажи поможет финансировать расширение литейного завода Intel, поскольку он стремится к большему контрактному производству чипов.
Goldman, как совместный управляющий, получает комиссионные на каждом этапе этих сделок. Goldman покупает акции у первоначального эмитента (Intel или Alphabet) со скидкой и перепродает их институциональным клиентам.
Глобальный банковский и рыночный отдел Goldman является крупнейшим по доходам, и именно там находится основная инвестиционная банковская франшиза Goldman.
Сделки в области ИИ приносят прибыль Goldman, но также связывают нарратив акций Goldman с циклом капитальных затрат полупроводников.