Գոլդմանի կանխատեսումը՝ հեջ ֆոնդերը պատմական վատ ցուցանիշներ են գրանցել S&P 500-ի նկատմամբ
Գոլդմանի տվյալներով, հեջ ֆոնդերը հուլիսին պատմականորեն վատ ցուցանիշներ են գրանցել S&P 500-ի նկատմամբ՝ 20 տարվա ընթացքում:
• Հուլիսը «հեջ ֆոնդերի դեգրոսինգի ամեն sharper դեպքերից մեկն էր վերջին տասնամյակում», - ասել է Գոլդմանը:
• Հեջ ֆոնդերը հուլիսին սկսել են բազմազանանալ արհեստական բանականության բաժնետոմսերից:
Հեջ ֆոնդերը պատմականորեն վատ ցուցանիշներ են գրանցել արհեստական բանականության (AI) մոմենտում հուլիսին, ըստ Գոլդմանի Սաքսի:
«Մեր հեջ ֆոնդերի VIP ցուցակը, որը ներառում է ամենահայտնի երկար դիրքերը, suffered its worst 1-month underperformance vs. the S&P 500 in more than 20 years of history, and July marked one of the sharpest hedge fund de-grossing episodes of the past decade», - նշել են Գոլդմանի ռազմավարները:
Հեջ ֆոնդերը սկսել են բազմազանանալ արհեստական բանականությունից, նույնիսկ այն ժամանակ, երբ նրանք անցյալ քառորդում «բոլորովին ներգրավված էին AI-ում»՝ պորտֆելի շրջանառությունը հասնելով 2021 թվականի բարձրագույն մակարդակին:
«Հեջ ֆոնդերի կատարողականությունը, լվացումը և ամենահայտնի երկար դիրքերը վերջին ամիսներին կտրուկ փոփոխվել են AI առևտրի հետ», - նշել է Գոլդմանը:
Հեջ ֆոնդերը երկրորդ քառորդում ուժեղ շահույթ են ստացել, քանի որ շուկան սնուցվում էր հայտնի AI բաժնետոմսերով, ինչը օգնեց հեջ ֆոնդերի խտացումը հասնել ռեկորդի:
Այդ ասելով, մինչ հեջ ֆոնդերի ընդհանուր լվացումը, զուտ լվացումը և AI-ի նկատմամբ ցուցադրումը նվազել են Q2-ի բարձրագույն մակարդակներից, դրանք դեռևս գերազանցում են երկարաժամկետ միջինները:

News | 2026/08/21 05:03
According to Goldman, hedge funds suffered historic underperformance against the S&P 500 in July, marking the worst results in over 20 years:
• July “marked one of the sharpest hedge fund de-grossing episodes of the past decade,” Goldman said:
• Hedge funds diversified away from AI stocks in July:
Hedge funds struggled to a historic extent as AI momentum unwound in July, according to Goldman Sachs:
“Our Hedge Fund VIP list of the most popular long positions suffered its worst 1-month underperformance vs. the S&P 500 in more than 20 years of history, and July marked one of the sharpest hedge fund de-grossing episodes of the past decade,” Goldman strategists said:
Hedge funds have begun to diversify from artificial intelligence, even after they entered last quarter “all in on AI” with portfolio turnover at the highest since 2021:
“Hedge fund performance, leverage, and the most popular long positions have swung sharply with the AI trade during the last few months,” Goldman said:
Hedge funds delivered strong gains in the second quarter as the market was being fueled by popular AI stocks, which helped hedge fund crowding climb to a record:
That said, while hedge fund gross leverage, net leverage, and AI exposure have each declined from their Q2 highs, they still rank above longer-term averages: