Goldman Sachs. Ինտելեկտուալ տեխնոլոգիաները ազդում են աշխատաշուկայի վրա
ԵՐԵՎԱՆ, 19 օգոստոս. /ԱՌԿԱ/. Ինտելեկտուալ տեխնոլոգիաները սկսում են զգալի ազդեցություն ունենալ զարգացած տնտեսությունների աշխատաշուկաների վրա, հատկապես սկսնակ մասնագետների շրջանում, նշվում է Goldman Sachs-ի ուսումնասիրությունում:
Բանկի տվյալներով, այն ոլորտներում, որտեղ ավելի բարձր է ավտոմատացման ենթարկվելու հավանականությունը, աշխատանքային առաջարկների աճը սկսել է դանդաղել 2022 թվականի երկրորդ կեսից: Այս միտումը հատկապես նկատելի է Գերմանիայում, Ավստրալիայում և ԱՄՆ-ում:
2022 թվականից սկսած, տեղեկատվական և հաղորդակցական ծառայությունների ոլորտում զբաղվածության աճը դանդաղել է, որը համարվում է AI-ի ազդեցությանը առավել ենթակա ոլորտներից մեկը: Միևնույն ժամանակ, ԱՄՆ-ի սահմաններից դուրս այդ ոլորտներում զբաղվածությունը մնում է երկարաժամկետ միտումների մակարդակին:
Goldman Sachs-ը նշել է, որ պատմական դինամիկայի համեմատ առավել նկատելի նվազում է արձանագրվել զանգերի կենտրոններում, ծրագրային ապահովման հրատարակման, կառավարման խորհրդատվության և գովազդի ոլորտներում:
Ազդեցությունը առավել զգալի է սկսնակ մասնագետների շրջանում
Goldman Sachs-ը վերլուծել է ավելի քան 800 մասնագիտությունների զբաղվածության դինամիկան և եկել է այն եզրակացության, որ AI-ի առավել բացասական ազդեցությունը նկատվում է սկսնակ աշխատողների շրջանում:
Ընդհանուր առմամբ, 10%-անոց AI-ի ազդեցությունը մասնագիտության վրա կապված է եղել զբաղվածության տարեկան աճի դանդաղեցման հետ մոտ 0.1 տոկոսային կետով Ֆրանսիայում, Կանադայում և ԱՄՆ-ում:
Սակայն սկսնակ մասնագետների համար ազդեցությունը ավելի զգալի է եղել՝ Ավստրալիայում ավելի քան 0.6 տոկոսային կետով, ԱՄՆ-ում՝ ավելի քան 0.2 տոկոսային կետով:
Ընդհանուր առմամբ, Goldman Sachs-ը կարծում է, որ AI-ի ազդեցությունը աշխատանքի ընդունման վրա արդեն նկատելի է գլոբալ զբաղվածության վիճակագրությունում, սակայն այն դեռևս կենտրոնացած է հարաբերականորեն սահմանափակ թվով ոլորտներում և աշխատողների կատեգորիաներում:
Որտեղ AI-ն առավել ակտիվորեն ներդրվում է
Բանկը նաև վերլուծել է 11 ուսումնասիրություն AI-ի օգտագործման վերաբերյալ տարբեր երկրներում:
Այդ գնահատականներով, AI տեխնոլոգիաների ներդրման մակարդակը զարգացած տնտեսություններում կազմում է մոտ 15-20%:
AI-ի ներդրման առաջատար երկրներն են Ֆրանսիան, ԱՄՆ-ը, Նիդեռլանդները և Միացյալ Թագավորությունը: Իտալիան, Ճապոնիան և Նոր Զելանդիան ավելի ցածր ցուցանիշներ ունեն:

ЕРЕВАН, 19 августа. /АРКА/. Искусственный интеллект начинает оказывать заметное влияние на рынки труда крупнейших развитых экономик, причем давление сильнее всего проявляется в отдельных профессиях и среди работников начального уровня, говорится в исследовании Goldman Sachs.
По данным банка, в отраслях с более высокой подверженностью автоматизации с помощью ИИ рост числа вакансий в целом замедлился со второй половины 2022 года. Особенно выражена эта тенденция в Германии, Австралии и США.
С 2022 года замедлился рост занятости в сфере информационно-коммуникационных услуг, которая относится к числу наиболее подверженных воздействию ИИ отраслей. При этом за пределами США занятость в этих сегментах пока остается вблизи или выше долгосрочного тренда.
Наиболее заметное снижение относительно исторической динамики Goldman Sachs зафиксировал в колл-центрах, издательстве программного обеспечения, управленческом консалтинге и рекламе.
Сильнее всего давление ощущают начинающие специалисты
Goldman Sachs проанализировал динамику занятости более чем в 800 профессиях и пришел к выводу, что наиболее сильное негативное влияние ИИ наблюдается среди работников начального уровня.
На рынке труда в целом 10%-ная подверженность профессии ИИ была связана лишь с замедлением годового роста численности занятых примерно на 0,1 процентного пункта во Франции, Канаде и США.
Однако для начинающих специалистов эффект оказался заметнее: от более чем 0,6 процентного пункта в Австралии до более чем 0,2 процентного пункта в США.
В целом Goldman Sachs считает, что давление ИИ на найм уже отчетливо прослеживается в глобальной статистике занятости, однако пока оно сосредоточено в относительно ограниченном числе отраслей и категорий работников.
Где ИИ внедряют активнее всего
Банк также проанализировал 11 исследований по использованию ИИ в разных странах.
По его оценке, уровень внедрения технологий искусственного интеллекта в крупнейших развитых экономиках составляет около 15–20%.
Среди лидеров по внедрению ИИ — Франция, США, Нидерланды и Великобритания. Италия, Япония и Новая Зеландия относятся к развитым экономикам с более низкими показателями.