Goldman Sachs. Ինտելեկտուալ տեխնոլոգիաները ազդում են աշխատաշուկայի վրա
ԵՐԵՎԱՆ, 19 օգոստոս. /ԱՌԿԱ/. Ինտելեկտուալ տեխնոլոգիաները սկսում են զգալի ազդեցություն ունենալ զարգացած տնտեսությունների աշխատաշուկաների վրա, հատկապես սկսնակ մասնագետների շրջանում, նշվում է Goldman Sachs-ի ուսումնասիրությունում:
Բանկի տվյալներով, այն ոլորտներում, որտեղ ավելի բարձր է ավտոմատացման ենթարկվելու հավանականությունը, աշխատանքային առաջարկների աճը սկսել է դանդաղել 2022 թվականի երկրորդ կեսից: Այս միտումը հատկապես նկատելի է Գերմանիայում, Ավստրալիայում և ԱՄՆ-ում:
2022 թվականից սկսած, տեղեկատվական և հաղորդակցական ծառայությունների ոլորտում զբաղվածության աճը դանդաղել է, որը համարվում է AI-ի ազդեցությանը առավել ենթակա ոլորտներից մեկը: Միևնույն ժամանակ, ԱՄՆ-ի սահմաններից դուրս այդ ոլորտներում զբաղվածությունը մնում է երկարաժամկետ միտումների մակարդակին:
Goldman Sachs-ը նշել է, որ պատմական դինամիկայի համեմատ առավել նկատելի նվազում է արձանագրվել զանգերի կենտրոններում, ծրագրային ապահովման հրատարակման, կառավարման խորհրդատվության և գովազդի ոլորտներում:
Ազդեցությունը առավել զգալի է սկսնակ մասնագետների շրջանում
Goldman Sachs-ը վերլուծել է ավելի քան 800 մասնագիտությունների զբաղվածության դինամիկան և եկել է այն եզրակացության, որ AI-ի առավել բացասական ազդեցությունը նկատվում է սկսնակ աշխատողների շրջանում:
Ընդհանուր առմամբ, 10%-անոց AI-ի ազդեցությունը մասնագիտության վրա կապված է եղել զբաղվածության տարեկան աճի դանդաղեցման հետ մոտ 0.1 տոկոսային կետով Ֆրանսիայում, Կանադայում և ԱՄՆ-ում:
Սակայն սկսնակ մասնագետների համար ազդեցությունը ավելի զգալի է եղել՝ Ավստրալիայում ավելի քան 0.6 տոկոսային կետով, ԱՄՆ-ում՝ ավելի քան 0.2 տոկոսային կետով:
Ընդհանուր առմամբ, Goldman Sachs-ը կարծում է, որ AI-ի ազդեցությունը աշխատանքի ընդունման վրա արդեն նկատելի է գլոբալ զբաղվածության վիճակագրությունում, սակայն այն դեռևս կենտրոնացած է հարաբերականորեն սահմանափակ թվով ոլորտներում և աշխատողների կատեգորիաներում:
Որտեղ AI-ն առավել ակտիվորեն ներդրվում է
Բանկը նաև վերլուծել է 11 ուսումնասիրություն AI-ի օգտագործման վերաբերյալ տարբեր երկրներում:
Այդ գնահատականներով, AI տեխնոլոգիաների ներդրման մակարդակը զարգացած տնտեսություններում կազմում է մոտ 15-20%:
AI-ի ներդրման առաջատար երկրներն են Ֆրանսիան, ԱՄՆ-ը, Նիդեռլանդները և Միացյալ Թագավորությունը: Իտալիան, Ճապոնիան և Նոր Զելանդիան ավելի ցածր ցուցանիշներ ունեն:

YEREVAN, August 19. /ARKA/. Artificial intelligence is beginning to have a noticeable impact on labor markets in the largest developed economies, with the pressure most strongly felt in certain professions and among entry-level workers, according to a study by Goldman Sachs.
According to the bank, in sectors with a higher susceptibility to automation through AI, the growth of job vacancies has generally slowed since the second half of 2022. This trend is particularly pronounced in Germany, Australia, and the USA.
Since 2022, the growth of employment in the information and communication services sector, which is among the most affected by AI, has slowed. However, outside the USA, employment in these segments remains close to or above long-term trends.
Goldman Sachs noted that the most significant decline relative to historical dynamics was recorded in call centers, software publishing, management consulting, and advertising.
The Pressure is Most Strongly Felt by Entry-Level Workers
Goldman Sachs analyzed employment dynamics in over 800 professions and concluded that the most significant negative impact of AI is observed among entry-level workers.
Overall, a 10% susceptibility of a profession to AI was associated with only a 0.1 percentage point slowdown in annual employment growth in France, Canada, and the USA.
However, for entry-level workers, the effect was more pronounced: from over 0.6 percentage points in Australia to over 0.2 percentage points in the USA.
In general, Goldman Sachs believes that the pressure of AI on hiring is already clearly reflected in global employment statistics, but it is still concentrated in a relatively limited number of sectors and categories of workers.
Where AI is Being Implemented Most Actively
The bank also analyzed 11 studies on the use of AI in various countries.
It estimates that the level of AI technology implementation in the largest developed economies is about 15-20%.
Among the leaders in AI implementation are France, the USA, the Netherlands, and the UK. Italy, Japan, and New Zealand have lower indicators.