Գնաճի բեռը փաթաթվում է ամենախոցելի քաղաքացու վզին. Տնտեսագետ
«Այսօր մեր տարեցները կանգնած են մի իրականության առջև, որտեղ գներն աճում են ամեն օր, իսկ թոշակները տեղում դոփում են տարիներով։ Գնաճի եռամսյակային ինդեքսավորումից հրաժարվելն ու դա «բյուջետային ռիսկերով» կամ «վարչարարական բարդությամբ» արդարացնելը պետական ապաշնորհության և սոցիալական անտարբերության գագաթնակետն է»,-գրում է տնտեսագետ, «Հայաքվե» նախաձեռնության անդամ Հրայր Կամենդատյանը։
1. Գնաճի բեռը փաթաթվում է ամենախոցելի քաղաքացու վզին
Երբ խանութներում սննդամթերքի, դեղորայքի և կոմունալ ծառայությունների գները թռիչքաձև աճում են առաջին իսկ եռամսյակում, թոշակառուից պահանջվում է «սպասել» մինչև տարեվերջ կամ անորոշ ապագա՝ հույս ունենալով, որ պետությունը մի գրոշով կբարձրացնի իր եկամուտը։ Ի՞նչ է սա, եթե ոչ տարեցների հաշվին բյուջետային ճեղքվածքները փակելու արատավոր փորձ։
2. Բյուջեի եկամուտներն աճում են անմիջապես, իսկ թոշակները՝ ոչ
Սա տնտեսագիտական բացահայտ մանիպուլյացիա է։ Ապրանքների թանկացման հետ մեկտեղ պետությունը հենց նույն պահին ստանում է ավելի շատ ԱԱՀ և անուղղակի հարկեր։ Պետական բյուջեն գնաճից շահում է անմիջապես, իսկ թոշակառուին ասում են, թե «եռամսյակային վերահաշվարկ անելը բարդ է»։ Այսինքն՝ հարկերը հավաքելիս տեխնիկական բարդություն չկա, իսկ թոշակառուի հասանելիքը տալիս՝ համակարգը «ծանրաբեռնվում է»։
3. «Տարեկան ինդեքսավորման» կեղծիքը
Տարին մեկ անգամ կատարվող չնչին վերանայումը չի փոխհատուցում տարվա ընթացքում թոշակառուի կրած կորուստները։ Տարվա առաջին ամիսներին տեղի ունեցած գնաճը փաստացի փոշիացնում է թոշակի գնողունակությունը, և մինչև տարեվերջ տարեց մարդը պարզապես հայտնվում է գոյատևման եզրին։
Եզրակացություն
Եթե պետությունը ունակ է օպերատիվորեն փոխել հարկային դրույքաչափերը կամ ֆինանսավորել ապարդյուն ծրագրեր, ապա պարտավոր է գտնել նաև եռամսյակային ինդեքսավորման տեխնիկական ու ֆինանսական լուծումները։ Թոշակի եռամսյակային ինդեքսավորումը լյուքս չէ և բարեգործություն չէ․ դա տարեցների գնողունակությունը օրվա գնաճից պաշտպանելու նվազագույն պարտավորությունն է, որից պետությունն այսօր անպատասխանատու կերպով խուսափում է։

Бремя инфляции ложится на плечи самых уязвимых граждан. Экономист
«Сегодня наши пожилые граждане сталкиваются с реальностью, где цены растут каждый день, а пенсии остаются на месте годами. Отказ от квартальной индексации инфляции и оправдание этого «бюджетными рисками» или «административными сложностями» является вершиной государственной некомпетентности и социальной безразличности», - пишет экономист, член инициативы «Հայաքվե» Храйр Камендацян.
1. Бремя инфляции ложится на плечи самых уязвимых граждан
Когда в магазинах цены на продукты, лекарства и коммунальные услуги стремительно растут с самого первого квартала, пенсионер должен «ждать» до конца года или неопределенного будущего, надеясь, что государство хоть немного повысит его доход. Что это, если не порочный опыт закрытия бюджетных дыра за счет пожилых людей?
2. Доходы бюджета растут сразу, а пенсии - нет
Это явная манипуляция в экономике. С ростом цен на товары государство в тот же момент получает больше НДС и косвенных налогов. Государственный бюджет выигрывает от инфляции сразу, а пенсионеру говорят, что «квартальная переоценка сложна». То есть, при сборе налогов технических сложностей нет, а при предоставлении пенсионеру доступа система «перегружена».
3. Ложь «годовой индексации»
Ежегодное незначительное пересмотр не компенсирует потери пенсионера в течение года. Инфляция, произошедшая в первые месяцы года, фактически обесценивает покупательную способность пенсии, и к концу года пожилой человек оказывается на грани выживания.
Вывод
Если государство способно оперативно изменять налоговые ставки или финансировать бесполезные программы, то оно обязано также найти технические и финансовые решения для квартальной индексации. Квартальная индексация пенсий - это не роскошь и не благотворительность; это минимальная обязанность государства по защите покупательной способности пожилых людей от инфляции, от которой оно сегодня безответственно уклоняется.