GM-ը 4.5 միլիարդ դոլարի մասերի գործարք է կնքում՝ մատակարարման շղթան ամրապնդելու համար
General Motors-ը (GM) կնքել է յուրահատուկ, մինչև 4.5 միլիարդ դոլարի ավտոմեքենաների մասերի գործարք՝ նպատակ ունենալով պահպանել դրամական միջոցները և կանխել մատակարարման շղթայի խախտումները, որոնք այս տասնամյակում ազդել են գլոբալ ավտոմոբիլային արդյունաբերության վրա:
GM-ը երեքշաբթի օրը հրապարակել է, որ մինչև 4.5 միլիարդ դոլարի գնումների ֆոնդը ներառում է Procura Auto Parts ընկերությունը, որը մասնագիտանում է հազվագյուտ կամ կարևոր մասերի աղբյուրների որոնման մեջ: Այն ֆինանսավորում կստանա JPMorgan Chase և Banco Santander բանկերի կողմից:
GM-ը կտրամադրի պաշտոնական խոստումներ, որոնք կոչվում են անշրջելի վճարման պարտավորություններ (IPU), որպեսզի վճարի ընկերությանը, երբ օգտագործի մասերը արտադրության մեջ, ոչ ուշ քան 2029 թվականի հուլիսի 31-ին:
Գործարքը թույլ է տալիս GM-ին պահել պաշարների ծախսերը իր հաշվեկշռում, միաժամանակ ավելի լավ ապահովելով ապագա մատակարարումները:
GM-ը վճարում է տոկոսներ, ինչպես նաև համաձայնեցված հավելավճար այն մասերի համար, որոնք օգտագործվում են, ինչպես նաև սովորական տարեկան վճար չօգտագործված մասերի համար:

General Motors (GM) заключила уникальную сделку на сумму до 4,5 миллиарда долларов на автозапчасти, стремясь сохранить денежные средства и предотвратить сбои в цепочке поставок, которые затронули глобальную автомобильную промышленность в этом десятилетии.
Во вторник GM сообщила, что до 4,5 миллиарда долларов в рамках закупочной программы включает компанию Procura Auto Parts, которая специализируется на поиске редких или критически важных запчастей. Финансирование будет предоставлено банковским синдикатом во главе с JPMorgan Chase и Banco Santander.
В обмен GM выдаст официальные обещания, называемые безотзывными платежными обязательствами (IPU), чтобы вернуть деньги компании после использования запчастей в производстве не позднее 31 июля 2029 года.
Сделка позволяет GM держать затраты на запасы вне своих книг, одновременно лучше обеспечивая будущее снабжение.
GM платит проценты, а также согласованный премиум за использованные запчасти, а также обычный ежегодный сбор за неиспользованную часть.
GM отказалась раскрыть, какие запчасти могут быть целью сделки. Проблемные запчасти для автомобильной промышленности включают полупроводниковые чипы, включая динамическую оперативную память, редкоземельные элементы и жгуты проводов.
Сделка была заключена после многих лет глобальных проблем с цепочками поставок в автомобильной промышленности.