Գլոբալ պարտքերի եկամուտները բարձրացել են, քանի որ կառավարությունները վճարում են ԱՄՆ-Իրան հակամարտության հետևանքները:
- Միջազգային պետական պարտքերի եկամուտները հետևել են ԱՄՆ Treasury եկամուտներին:
- Բանակցությունների ձախողումը ԱՄՆ-ի և Իրանի միջև բարձրացրել է նավթի գների և երկարատև ինֆլացիոն ճնշման մասին մտահոգությունները:
- Ակադեմիկոսները նշում են, որ արհեստական բանականության առևտուրը նույնպես ազդում է վարկավորման ծախսերի աճի վրա:
Երկուշաբթի օրը, ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը բացառեց հրադադարի երկարաձգումը Վաշինգտոնի և Թեհրանի միջև, իսկ Իրանը նոր սպառնալիքներ է հնչեցրել ռազմական escalations-ի վերաբերյալ:
Այս իրավիճակը հանգեցրել է այն բանի, որ նավթի գները կրկին բարձրացել են, իսկ ԱՄՆ 30-ամյա Treasury պարտքի եկամուտը հասել է 5.335%-ի՝ 2002 թվականից ի վեր ամենաբարձր մակարդակ:
Այդ իսկ պատճառով, ներդրողները սկսել են անհանգստանալ, որ երկարատև ռազմական գործողությունները կարող են շարունակվել, ինչը կարող է հանգեցնել բարձր նավթի գների:

Глобальные доходности облигаций достигают многолетних максимумов из-за противостояния США и Ирана
Глобальные доходности облигаций выросли, так как правительства платят цену за противостояние США и Ирана:
• Международные государственные доходности следовали за доходностями казначейских облигаций США.
• Неудача в переговорах между США и Ираном повысила опасения по поводу роста цен на нефть и длительного инфляционного давления.
• Экономисты также отмечают, что торговля с использованием ИИ также влияет на рост затрат на заимствование.
В понедельник президент США Дональд Трамп исключил продление перемирия между Вашингтоном и Тегераном, в то время как Иран выдвинул новые угрозы военной эскалации.
Эта ситуация привела к тому, что цены на нефть снова выросли, а доходность 30-летних казначейских облигаций США достигла 5.335% — самого высокого уровня с 2002 года.
Поэтому инвесторы начали беспокоиться о том, что длительные военные действия могут продолжаться, что может привести к росту цен на нефть.