Գլենկորը նայում է Լոնդոնից դուրս՝ երկրորդական ASX ցուցակավորմանը
Գլենկորը նախատեսում է 2026 թվականի հոկտեմբերին երկրորդական ցուցակավորում իրականացնել Ավստրալիայի արժեթղթերի բորսայում (ASX), ինչը կտրամադրի ավելի մեծ մուտք դեպի Ավստրալիայի ռեսուրսների կենտրոնացած ներդրողներին:
Այս քայլը մտահոգություններ է առաջացնում Լոնդոնի որպես գլոբալ հանքարդյունաբերության կենտրոնի դիրքի վերաբերյալ: Գլենկորը, որը հանդիսանում է FTSE 100-ի ամենամեծ ընկերություններից մեկը՝ £64.4 միլիարդ շուկայական կապիտալով, ցանկանում է այս ցուցակավորմամբ ընդլայնել իր ներդրողների բազան և բարելավել առևտրային հեղուկությունը:
Գլենկորի գլխավոր տնօրեն Գարի Նեգլը նշել է, որ Ավստրալիան ունի աշխարհի ամենամեծ և արագ աճող երկարաժամկետ ներդրումային կապիտալի պաշարները: «Ավստրալիայի շուկան առաջարկում է հասանելիություն բարձրակարգ ներդրողների բազայի, որը խորապես հասկանում է գլոբալ ռեսուրսների ոլորտը», - ասել է նա:
Գլենկորի բաժնետոմսերը 3.5% աճել են հայտարարությունից հետո, իսկ ընկերության բաժնետոմսերը 39.4% աճել են տարվա սկզբից:

Гленкор смотрит за пределы Лондона с вторичным листингом ASX
Гленкор планирует вторичный листинг на австралийской фондовой бирже (ASX) в октябре 2026 года, что даст компании больший доступ к австралийским инвесторам, сосредоточенным на ресурсах.
Этот шаг вызывает опасения по поводу положения Лондона как глобального центра горнодобывающей промышленности. Гленкор, который является одной из крупнейших компаний в FTSE 100 с рыночной капитализацией 64,4 миллиарда фунтов стерлингов, стремится расширить свою базу инвесторов и улучшить ликвидность акций.
Генеральный директор Гленкора Гари Нэгл отметил, что Австралия является домом для одного из крупнейших и быстрорастущих пулов долгосрочного инвестиционного капитала. «Австралийский рынок предлагает доступ к высококвалифицированной базе инвесторов с глубокими знаниями в глобальном ресурсном секторе», - сказал он.