Գևորգ Պապոյանն Ալմաթիում հանդիպել է ՌԴ գյուղատնտեսության նախարար Օքսանա Լուտի հետ
Հայաստանի Հանրապետության էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանն Ալմաթիում օգոստոսի 13-ին հանդիպել է ՌԴ գյուղատնտեսության նախարար Օքսանա Լուտի հետ։ Քննարկվել են ագրոարդյունաբերական համալիրի ոլորտում համագործակցության զարգացմանն առնչվող հարցեր։
Անդրադարձ է կատարվել Հայաստանի տնտեսվարողների կողմից ՌԴ տարածք արտադրանքի մատակարարման և Ռուսաստանի տարածքով այլ երկրներ տարանցման ընթացքում առկա սահմանափակումների վերացմանը, ինչպես նաև լրացուցիչ վերահսկողական միջոցների կիրառմանը։
Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել ակտիվացնելու ՀՀ սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմնի և ՌԴ «Ռոսսելխոզնադզորի» միջև համագործակցությունը։ Նախարար Պապոյանն ընդգծել է, որ առկա հարցերի շուրջ կառուցողական երկխոսությունն ու փոխադարձ լուծումների որոնումը կարևոր նշանակություն ունեն երկու երկրների տնտեսական համագործակցության հետագա զարգացման համար։

Геворг Папоян встретился в Алматы с министром сельского хозяйства России Оксаной Лутой
Министр экономики Республики Армения Геворг Папоян встретился в Алматы 13 августа с министром сельского хозяйства России Оксаной Лутой. Обсуждались вопросы развития сотрудничества в агропромышленном комплексе.
Обсуждались также вопросы снятия ограничений на поставки продукции армянских производителей на территорию России и транзита через Россию в другие страны, а также применение дополнительных контрольных мер.
Достигнута договоренность о активизации сотрудничества между инспекционным органом по безопасности пищевых продуктов Армении и Россельхознадзором. Министр Папоян подчеркнул, что конструктивный диалог и поиск взаимных решений по существующим вопросам имеют важное значение для дальнейшего развития экономического сотрудничества между двумя странами.