Գևորգ Պապոյանն Ալմաթիում հանդիպել է ՌԴ գյուղատնտեսության նախարար Օքսանա Լուտի հետ
Հայաստանի Հանրապետության էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանն Ալմաթիում օգոստոսի 13-ին հանդիպել է ՌԴ գյուղատնտեսության նախարար Օքսանա Լուտի հետ։ Քննարկվել են ագրոարդյունաբերական համալիրի ոլորտում համագործակցության զարգացմանն առնչվող հարցեր։
Անդրադարձ է կատարվել Հայաստանի տնտեսվարողների կողմից ՌԴ տարածք արտադրանքի մատակարարման և Ռուսաստանի տարածքով այլ երկրներ տարանցման ընթացքում առկա սահմանափակումների վերացմանը, ինչպես նաև լրացուցիչ վերահսկողական միջոցների կիրառմանը։
Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել ակտիվացնելու ՀՀ սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմնի և ՌԴ «Ռոսսելխոզնադզորի» միջև համագործակցությունը։ Նախարար Պապոյանն ընդգծել է, որ առկա հարցերի շուրջ կառուցողական երկխոսությունն ու փոխադարձ լուծումների որոնումը կարևոր նշանակություն ունեն երկու երկրների տնտեսական համագործակցության հետագա զարգացման համար։

Georgy Papoyan Meets with Russian Minister of Agriculture Oksana Luta in Almaty
The Minister of Economy of the Republic of Armenia, Georgy Papoyan, met with the Minister of Agriculture of Russia, Oksana Luta, in Almaty on August 13. They discussed issues related to the development of cooperation in the agro-industrial complex.
They addressed the removal of restrictions on the supply of products by Armenian producers to the territory of Russia and transit through Russia to other countries, as well as the application of additional control measures.
An agreement was reached to enhance cooperation between the Armenian Food Safety Inspection Body and the Russian Rosselkhoznadzor. Minister Papoyan emphasized that constructive dialogue and the search for mutual solutions to existing issues are of great importance for the further development of economic cooperation between the two countries.