Գևորգ Պապոյանը հանդիպել է Համաշխարհային բանկի և Հայաստանի տարածքային զարգացման հիմնադրամի ներկայացուցիչների հետ
Լուրեր | 2026/08/07 18:02
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են զբոսաշրջության և ենթակառուցվածքների բարելավման ծրագրերը
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը օգոստոսի 7-ին հանդիպել է Համաշխարհային բանկի և Հայաստանի տարածքային զարգացման հիմնադրամի ներկայացուցիչների հետ։ Հանդիպմանը ներկա է եղել նաև ՀՀ ԷՆ Զբոսաշրջության կոմիտեի նախագահ Լուսինե Գևորգյանը։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Զբոսաշրջության և մարզային ենթակառուցվածքների բարելավման (TRIP) ծրագրի ընթացքը, ինչպես նաև դրա իրականացման մեխանիզմների կատարելագործման, գործընթացների ճկունացման և արագացմանն առնչվող հարցեր։ Կարևորելով ծրագրի դերը զբոսաշրջության զարգացման և մարզային ենթակառուցվածքների արդիականացման գործում՝ կողմերը վերահաստատել են պատրաստակամությունը շարունակել սերտ համագործակցությունը՝ նախատեսված միջոցառումների արդյունավետ իրականացումն ապահովելու նպատակով։
TRIP ծրագրով նախատեսվում է 120 միլիոն եվրոյի ներդրում՝ Գորիսի, Արենիի, Ջերմուկի, Եղեգիսի, Դվինի, Գյումրու և Դիլիջանի զբոսաշրջային կլաստերների զարգացման համար։ Ծրագիրը նպատակ ունի խթանել գինու, առողջարանային, արկածային, մշակութային, կրթական և էկոզբոսաշրջության զարգացումը:

The Minister of Economy of Armenia, Gevorg Papoyan, met on August 7 with representatives of the World Bank and the Territorial Development Fund of Armenia. Also present at the meeting was Lusine Gevorgyan, the head of the Tourism Committee of the Ministry of Economy.
During the meeting, they discussed the progress of the Tourism and Regional Infrastructure Improvement Program (TRIP), as well as issues related to improving its implementation mechanisms, streamlining, and accelerating processes. Emphasizing the program's role in developing tourism and modernizing regional infrastructure, the parties reaffirmed their readiness to continue close cooperation to ensure the effective implementation of planned activities.
The TRIP program is set to invest 120 million euros in the development of tourism clusters in Goris, Areni, Jermuk, Yeghegis, Dvin, Gyumri, and Dilijan. The program aims to promote the development of wine, spa, adventure, cultural, educational, and eco-tourism.