Գևորգ Պապոյանը հանդիպել է Համաշխարհային բանկի և Հայաստանի տարածքային զարգացման հիմնադրամի ներկայացուցիչների հետ
Լուրեր | 2026/08/07 18:02
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են զբոսաշրջության և ենթակառուցվածքների բարելավման ծրագրերը
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը օգոստոսի 7-ին հանդիպել է Համաշխարհային բանկի և Հայաստանի տարածքային զարգացման հիմնադրամի ներկայացուցիչների հետ։ Հանդիպմանը ներկա է եղել նաև ՀՀ ԷՆ Զբոսաշրջության կոմիտեի նախագահ Լուսինե Գևորգյանը։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Զբոսաշրջության և մարզային ենթակառուցվածքների բարելավման (TRIP) ծրագրի ընթացքը, ինչպես նաև դրա իրականացման մեխանիզմների կատարելագործման, գործընթացների ճկունացման և արագացմանն առնչվող հարցեր։ Կարևորելով ծրագրի դերը զբոսաշրջության զարգացման և մարզային ենթակառուցվածքների արդիականացման գործում՝ կողմերը վերահաստատել են պատրաստակամությունը շարունակել սերտ համագործակցությունը՝ նախատեսված միջոցառումների արդյունավետ իրականացումն ապահովելու նպատակով։
TRIP ծրագրով նախատեսվում է 120 միլիոն եվրոյի ներդրում՝ Գորիսի, Արենիի, Ջերմուկի, Եղեգիսի, Դվինի, Գյումրու և Դիլիջանի զբոսաշրջային կլաստերների զարգացման համար։ Ծրագիրը նպատակ ունի խթանել գինու, առողջարանային, արկածային, մշակութային, կրթական և էկոզբոսաշրջության զարգացումը:

Геворг Папоян встретился с представителями Всемирного банка и Фонда территориального развития Армении
Новости | 2026/08/07 18:02
На встрече обсуждались программы по улучшению туризма и инфраструктуры
Министр экономики Армении Геворг Папоян встретился 7 августа с представителями Всемирного банка и Фонда территориального развития Армении. На встрече также присутствовала председатель Комитета по туризму Министерства экономики Армении Лусине Геворгян.
Во время встречи обсуждались ход программы по улучшению туризма и региональной инфраструктуры (TRIP), а также вопросы совершенствования механизмов ее реализации, гибкости и ускорения процессов. Подчеркивая роль программы в развитии туризма и модернизации региональной инфраструктуры, стороны подтвердили готовность продолжать тесное сотрудничество для обеспечения эффективной реализации запланированных мероприятий.
В рамках программы TRIP предусмотрено инвестирование 120 миллионов евро в развитие туристических кластеров Гораиса, Арени, Джермука, Ехегиси, Двини, Гюмри и Дилижана. Программа направлена на стимулирование развития винного, курортного, приключенческого, культурного, образовательного и экотуризма.