Հայաստանի Հանրապետության էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանն օգոստոսի 21-ին այցելել է Կոտայքի մարզում գործող «Էյ ընդ Էմ Ռեյր» ՍՊԸ (RARE WATER)։ Շրջայցին մասնակցել է նաև Ծաղկաձոր համայնքի ղեկավար Նարեկ Հարությունյանը։ Ընկերության տնօրենի ուղեկցությամբ նախարարը շրջել է գործարանում, ծանոթացել արտադրական գործընթացին և առկա հզորություններին։
Գործարանն ամբողջությամբ ավտոմատացված է, համապատասխանում է միջազգային չափանիշներին և հագեցած է ժամանակակից սարքավորումներով՝ բնական աղբյուրի և հանքային ջրերի շշալցման համար։ Գործարանի և ընկերության կողմից պահպանվող հարակից տարածքի ընդհանուր մակերեսը կազմում է շուրջ 1,500 հա։ Արտադրական հզորությունը ժամում 24,000 շիշ է, իսկ աշխատակիցների թիվը՝ շուրջ 50։
Ծրագրի շրջանակում արդեն իսկ իրականացվել է ավելի քան 40 մլն եվրոյի ներդրում՝ ամբողջությամբ օտարերկրյա կապիտալով։ Ընկերության արտադրանքն արտահանվում է Սաուդյան Արաբիա, Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներ, Ռուսաստանի Դաշնություն, Քուվեյթ, Արաբական Միացյալ Էմիրություններ և Շվեյցարիա։ Արտադրանքը համապատասխանում է արտահանման համար անհրաժեշտ միջազգային չափանիշներին և ունի համապատասխան հավաստագրեր։
Ընկերությունը նախատեսում է շարունակել ընդլայնել իր ներկայությունը միջազգային շուկաներում՝ դիվերսիֆիկացնելով արտահանման աշխարհագրությունը և մուտք գործելով նոր շուկաներ։

The Minister of Economy of Armenia, Gevorg Papoyan, visited 'A and M Rair' LLC (RARE WATER) in the Kotayk region on August 21. The mayor of Tsaghkadzor, Narek Harutyunyan, also participated in the tour. Accompanied by the company's director, the minister toured the factory and familiarized himself with the production processes and existing capacities.
The factory is fully automated, meets international standards, and is equipped with modern facilities for bottling natural spring and mineral waters. The total area of the factory and the adjacent territory is about 1,500 hectares. The production capacity is 24,000 bottles per hour, and the number of employees is around 50.
More than 40 million euros have already been invested in the project, entirely from foreign capital. The company's products are exported to Saudi Arabia, the United States, the Russian Federation, Kuwait, the United Arab Emirates, and Switzerland. The products meet the international standards required for export and have the necessary certifications.
The company plans to continue expanding its presence in international markets by diversifying its export geography and entering new markets.