Հայաստանի Հանրապետության էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանն օգոստոսի 21-ին այցելել է Կոտայքի մարզում գործող «Էյ ընդ Էմ Ռեյր» ՍՊԸ (RARE WATER)։ Շրջայցին մասնակցել է նաև Ծաղկաձոր համայնքի ղեկավար Նարեկ Հարությունյանը։ Ընկերության տնօրենի ուղեկցությամբ նախարարը շրջել է գործարանում, ծանոթացել արտադրական գործընթացին և առկա հզորություններին։
Գործարանն ամբողջությամբ ավտոմատացված է, համապատասխանում է միջազգային չափանիշներին և հագեցած է ժամանակակից սարքավորումներով՝ բնական աղբյուրի և հանքային ջրերի շշալցման համար։ Գործարանի և ընկերության կողմից պահպանվող հարակից տարածքի ընդհանուր մակերեսը կազմում է շուրջ 1,500 հա։ Արտադրական հզորությունը ժամում 24,000 շիշ է, իսկ աշխատակիցների թիվը՝ շուրջ 50։
Ծրագրի շրջանակում արդեն իսկ իրականացվել է ավելի քան 40 մլն եվրոյի ներդրում՝ ամբողջությամբ օտարերկրյա կապիտալով։ Ընկերության արտադրանքն արտահանվում է Սաուդյան Արաբիա, Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներ, Ռուսաստանի Դաշնություն, Քուվեյթ, Արաբական Միացյալ Էմիրություններ և Շվեյցարիա։ Արտադրանքը համապատասխանում է արտահանման համար անհրաժեշտ միջազգային չափանիշներին և ունի համապատասխան հավաստագրեր։
Ընկերությունը նախատեսում է շարունակել ընդլայնել իր ներկայությունը միջազգային շուկաներում՝ դիվերսիֆիկացնելով արտահանման աշխարհագրությունը և մուտք գործելով նոր շուկաներ։

Министр экономики Армении Геворг Папоян 21 августа посетил компанию «Эй энд Эм Рейр» (RARE WATER), расположенную в Котайкской области. В экскурсии также принял участие глава общины Цахкадзор Нарек Харутюнян. Сопровождаемый директором компании, министр осмотрел завод, ознакомился с производственными процессами и имеющимися мощностями.
Завод полностью автоматизирован, соответствует международным стандартам и оснащен современным оборудованием для розлива минеральной и природной воды. Общая площадь завода и сопредельной территории составляет около 1,500 га. Производственная мощность составляет 24,000 бутылок в час, а число сотрудников — около 50.
В рамках проекта уже было инвестировано более 40 миллионов евро, полностью за счет иностранного капитала. Продукция компании экспортируется в Саудовскую Аравию, Соединенные Штаты Америки, Российскую Федерацию, Кувейт, Объединенные Арабские Эмираты и Швейцарию. Продукция соответствует международным стандартам, необходимым для экспорта, и имеет соответствующие сертификаты.
Компания планирует продолжать расширять свое присутствие на международных рынках, диверсифицируя географию экспорта и выходя на новые рынки.