Գևորգ Պապոյանը այցելել է «Արտաշատի պահածոների գործարան»
Հայաստանի Հանրապետության էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանն այսօր այցելել է «Արտաշատի պահածոների գործարան»՝ լոլիկի մթերման գործընթացին տեղում հետևելու նպատակով։ Այցին մասնակցել են նաև Արարատի մարզպետ Սեդրակ Թևոնյանն ու Արտաշատ համայնքի ղեկավար Կառլեն Մկրտչյանը։
Գործարանի գլխավոր տնօրեն Վաչագան Կարապետյանի ուղեկցությամբ նախարարը շրջել է ընկերությունում, ծանոթացել արտադրական աշխատանքների ընթացքին, հետևել մթերման գործընթացին։ Ընկերությունից նախարարին հավաստիացրել են, որ պատրաստ են մթերել այնքան լոլիկ, որքան կլինի առաջարկ բնակիչներից։ Մթերման գինը սահմանվել է 40-80 դրամ։
«Այս տարի լոլիկի մթերման հետ կապված խնդիր չենք ունենալու։ Մենք շարունակելու ենք ամենօրյա ռեժիմով հետևել մթերումների ընթացքին», - նշել է նախարար Գևորգ Պապոյանը։
Ընթացիկ տարվա օգոստոսի 3-ից հանրապետությունում մեկնարկել է լոլիկի մթերումների գործընթացը։ Արդեն իսկ մթերվել է 4700 տոննա լոլիկ, որից ամենամեծ ծավալը՝ 1800 տոննան, մթերվել է «Արտաշատի պահածոների գործարան» ԲԲԸ-ի կողմից։
«Արտաշատի պահածոների գործարան» ԲԲԸ-ն սննդի արդյունաբերության ոլորտում Հայաստանի խոշոր ընկերություններից է։ Այն անդադար զարգացող ու ընդլայնվող ընկերություն է՝ այսօր արդեն տարեկան 40 միլիոն պահածո արտադրելու հնարավորությամբ և տարեցտարի ավելացող արտադրական ծավալներով։

Министр экономики Армении Геворг Папоян сегодня посетил «Артасатский консервный завод», чтобы контролировать процесс сбора томатов на месте. В визите также участвовали губернатор Араратской области Седрак Тевонян и мэр Арташата Карлен Мкртчян.
Сопровождаемый генеральным директором завода Вачаганом Карапетяном, министр ознакомился с ходом производственных работ и наблюдал за процессом сбора. Представители завода заверили министра, что готовы собрать столько томатов, сколько будет предложено жителями. Цена сбора установлена на уровне 40-80 драм.
«В этом году у нас не будет проблем со сбором томатов. Мы будем продолжать ежедневно следить за процессом сбора», - отметил министр Геворг Папоян.
Процесс сбора томатов в республике начался 3 августа текущего года. Уже собрано 4700 тонн томатов, из которых наибольший объем - 1800 тонн - был собран «Артасатским консервным заводом».
«Артасатский консервный завод» является одной из крупнейших компаний в пищевой промышленности Армении. Это постоянно развивающаяся и расширяющаяся компания, которая в настоящее время имеет возможность производить 40 миллионов консервов в год с ежегодно увеличивающимися объемами производства.