Գևորգ Պապոյանը այցելել է «Արտաշատի պահածոների գործարան»
Հայաստանի Հանրապետության էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանն այսօր այցելել է «Արտաշատի պահածոների գործարան»՝ լոլիկի մթերման գործընթացին տեղում հետևելու նպատակով։ Այցին մասնակցել են նաև Արարատի մարզպետ Սեդրակ Թևոնյանն ու Արտաշատ համայնքի ղեկավար Կառլեն Մկրտչյանը։
Գործարանի գլխավոր տնօրեն Վաչագան Կարապետյանի ուղեկցությամբ նախարարը շրջել է ընկերությունում, ծանոթացել արտադրական աշխատանքների ընթացքին, հետևել մթերման գործընթացին։ Ընկերությունից նախարարին հավաստիացրել են, որ պատրաստ են մթերել այնքան լոլիկ, որքան կլինի առաջարկ բնակիչներից։ Մթերման գինը սահմանվել է 40-80 դրամ։
«Այս տարի լոլիկի մթերման հետ կապված խնդիր չենք ունենալու։ Մենք շարունակելու ենք ամենօրյա ռեժիմով հետևել մթերումների ընթացքին», - նշել է նախարար Գևորգ Պապոյանը։
Ընթացիկ տարվա օգոստոսի 3-ից հանրապետությունում մեկնարկել է լոլիկի մթերումների գործընթացը։ Արդեն իսկ մթերվել է 4700 տոննա լոլիկ, որից ամենամեծ ծավալը՝ 1800 տոննան, մթերվել է «Արտաշատի պահածոների գործարան» ԲԲԸ-ի կողմից։
«Արտաշատի պահածոների գործարան» ԲԲԸ-ն սննդի արդյունաբերության ոլորտում Հայաստանի խոշոր ընկերություններից է։ Այն անդադար զարգացող ու ընդլայնվող ընկերություն է՝ այսօր արդեն տարեկան 40 միլիոն պահածո արտադրելու հնարավորությամբ և տարեցտարի ավելացող արտադրական ծավալներով։

The Minister of Economy of Armenia, Gevorg Papoyan, visited the Artashat Canning Factory today to monitor the tomato collection process on-site. The visit was also attended by the governor of the Ararat region, Sedrak Tevonyan, and the mayor of Artashat, Karlen Mkrtchyan.
Accompanied by the factory's general director, Vachagan Karapetyan, the minister toured the company, familiarized himself with the production processes, and observed the collection activities. The factory assured the minister that they are ready to collect as many tomatoes as the residents will offer. The collection price has been set at 40-80 drams.
“This year we will not have any issues with tomato collection. We will continue to monitor the collection process daily,” noted Minister Gevorg Papoyan.
The tomato collection process in the republic started on August 3 of this year. So far, 4700 tons of tomatoes have been collected, with the largest volume of 1800 tons collected by the Artashat Canning Factory.
The Artashat Canning Factory is one of the largest companies in Armenia's food industry. It is a continuously developing and expanding company, currently capable of producing 40 million cans annually, with increasing production volumes each year.