2025 թվականի արդյունքներով Գերմանիայում գործունեությունը դադարեցրել է գրեթե 190 հազար ընկերություն, ինչը մոտ 10%-ով գերազանցում է նախորդ տարվա ցուցանիշը:
Լայբնիցի անվան Եվրոպական տնտեսական հետազոտությունների կենտրոնի (ZEW) տվյալներով՝ այդ ձեռնարկությունների զգալի մասը փակվել է սեփականատերերի իրավահաջորդներ չունենալու պատճառով:
ZEW-ում նշել են, որ փակված ձեռնարկությունների թվի առավել նկատելի աճը գրանցվել է ռեստորանային և հյուրանոցային ոլորտում, ավտոմոբիլաշինությունում և բժշկական պրակտիկայի ոլորտում. «Ուշագրավ է, որ փակման դեպքերի միայն յուրաքանչյուր ութերորդն է բացատրվում սնանկությամբ՝ 13%-ը։ Ֆինանսապես կայուն ավելի ու ավելի շատ ընկերություններ կամավոր դադարեցնում են գործունեությունը։ Ձեռնարկությունների փակման դինամիկայի վրա, տնտեսական դժվարություններից բացի, ազդում են նաև որակյալ աշխատուժի պակասը, բարձր ծախսերը և բիզնեսը փոխանցելու համար իրավահաջորդների բացակայությունը»,- ասվում է Creditreform ընկերության հետ համատեղ անցկացված հետազոտությունում:
ZEW-ի աշխատակից Սանդրա Գոտշալքը պարզաբանել է, որ վիճակագրությունը վկայում է Գերմանիայի տնտեսության վրա շարունակվող ճնշման մասին, այդ թվում՝ էներգակիրների բարձր գների պատճառով։ Նրա խոսքով՝ կադրերի պակաս է նկատվում գրեթե բոլոր ոլորտներում, իսկ բնակչության ծերացման հետ կապված ժողովրդագրական միտումները հանգեցնում են նրան, որ ընտանեկան ձեռնարկությունները մնում են առանց իրավահաջորդների։ 2025 թվականին փակված ընտանեկան ընկերությունների ղեկավարների գրեթե մեկ երրորդը 65 տարեկանից բարձր անձինք են եղել, մինչդեռ 2002 թվականին այդ ցուցանիշը կազմում էր 14%:

В Германии увеличилось количество компаний, прекративших свою деятельность
По результатам 2025 года в Германии прекратили свою деятельность почти 190 тысяч компаний, что на 10% превышает показатели предыдущего года.
По данным Центра европейских экономических исследований имени Лейбница (ZEW), значительная часть этих предприятий закрылась из-за отсутствия правопреемников у владельцев.
В ZEW отметили, что наиболее заметный рост числа закрытых предприятий зафиксирован в ресторанной и гостиничной сфере, автомобилестроении и медицинской практике. «Примечательно, что только каждый восьмой случай закрытия объясняется банкротством — 13%. Все больше финансово устойчивых компаний добровольно прекращают свою деятельность. На динамику закрытия предприятий, помимо экономических трудностей, влияют также нехватка квалифицированной рабочей силы, высокие затраты и отсутствие правопреемников для передачи бизнеса», — говорится в исследовании, проведенном совместно с компанией Creditreform.
Сотрудник ZEW Сандра Готшалк пояснила, что статистика свидетельствует о продолжающемся давлении на экономику Германии, в том числе из-за высоких цен на энергоносители. По ее словам, нехватка кадров наблюдается почти во всех отраслях, а демографические тенденции, связанные с старением населения, приводят к тому, что семейные предприятия остаются без правопреемников. В 2025 году почти треть руководителей закрытых семейных компаний были людьми старше 65 лет, тогда как в 2002 году этот показатель составлял 14%.