Գերմանիայի վաճառողները դադարեցնում են ապրանքների առաքումը Եվրամիության այլ երկրներ՝ փաթեթավորման նոր կանոնների պատճառով, գրում է Bild-ը։
Փոքր գերմանական առցանց խանութներն ու արտադրողները սկսել են հրաժարվել արտասահման վաճառքից՝ փաթեթավորման վերաբերյալ նոր եվրոպական նորմի պատճառով։ Վտանգի տակ են հայտնվել ապրանքների առաքումները Ֆրանսիա, Ավստրիա, Իտալիա և ԵՄ այլ երկրներ․ գրքերի, խմիչքների, ձեռագործ ապրանքների և մեղրի գնորդները կարող են չստանալ իրենց պատվերները։
Նոր կանոնները կոչված են նվազեցնելու Եվրոպայում փաթեթավորման աղբի քանակը։ Սակայն այժմ այն ընկերությունները, որոնք փաթեթավորված ապրանքներ են ուղարկում ԵՄ այլ երկրներ, պետք է յուրաքանչյուր նպատակակետ երկրում գրանցեն փաթեթավորումը և պահպանեն տեղական պահանջները։ Փոքր ձեռնարկությունների համար դա նշանակում է լրացուցիչ ծախսեր, փաստաթղթերի ձևակերպում և այլ երկրներում ներկայացուցիչներ վարձելու անհրաժեշտություն։
«Փոքր ընկերությունների համար այդ օրենքը գործում է հակառակ ձևով։ Մենք արդեն ստիպված եղանք խանութից հանել համապատասխան ապրանքները։ Վերահաշվարկով դա մի քանի հազար եվրո է, որ մենք կորցնում ենք»,- պատմել է ձեռնարկատեր Քրիստիան Էգերսը՝ Ստորին Սաքսոնիայում ընտանեկան մեղրի մանուֆակտուրայի սեփականատերը։
Եվրահանձնաժողովում ընդունում են, որ ներկայիս պահանջները կարող են չափազանց խիստ լինել, և արդեն քննարկում են փոփոխություններ։ ԵՄ ներկայացուցիչներից մեկը հայտարարել է, որ ապագայում կարող է հայտնվել միասնական գրանցում ամբողջ Եվրամիության համար։

News | 2026/08/15 02:03
German sellers are halting shipments of goods to other EU countries due to new packaging regulations, reports Bild.
Small German online shops and producers have started to refuse foreign sales due to the new European packaging norms. Shipments to France, Austria, Italy, and other EU countries are at risk: buyers of books, beverages, handmade goods, and honey may not receive their orders.
The new regulations aim to reduce packaging waste in Europe. However, companies sending packaged goods to other EU countries must now register the packaging in each destination country and comply with local requirements. For small businesses, this means additional costs, paperwork, and the need to hire representatives in other countries.
“For small companies, this law works the opposite way. We have already had to remove relevant products from the store. By recalculation, that’s several thousand euros that we are losing,” said entrepreneur Christian Eggers, owner of a family honey manufacturing business in Lower Saxony.
The European Commission acknowledges that current requirements may be overly strict and is already discussing changes. An EU representative stated that a unified registration for the entire European Union may emerge in the future.