Politico-ի փոխանցմամբ՝ Եվրոպական միությունը գալիք ձմռանը կարող է բախվել էներգիայի և ջեռուցման ծախսերի աճի, քանի որ Գերմանիայի կառավարությունը հրաժարվում է պետական միջոցներով գազ գնել ստորգետնյա գազապահեստները (ՊՀԳ) համալրելու համար:
Գերմանիայում գազապահեստները լցված են ընդամենը 48%-ով, իսկ ամբողջ ԵՄ-ում՝ մոտ 58%-ով, ինչը վերջին 15 տարվա ամենացածր ցուցանիշն է։ Փորձագետների գնահատմամբ՝ բարձր գները և Պարսից ծոցից մատակարարումների խափանումները դանդաղեցրել են պահեստների համալրումը:
Գերմանիայի իշխանությունները հայտարարում են, որ ՊՀԳ-ների լցումը պետք է ապահովեն մասնավոր ընկերություններն ու թրեյդերները, քանի որ պետական գնումները կարող են էլ ավելի բարձրացնել գազի գները:
S&P Global-ի փորձագետ Լորենտ Ռուսեկասի խոսքով՝ եթե ձմեռը սովորականից ավելի ցուրտ լինի, իսկ Հորմուզի նեղուցով մատակարարումները շարունակեն դժվարանալ, Եվրոպայում գազի գները կարող են շարունակել աճել:
Փորձագետները նաև զգուշացնում են, որ նույնիսկ Գերմանիայի գազապահեստների 76% լցվածության դեպքում հնարավոր է առաջանա գազի պակաս, որը կարող է ազդել ոչ միայն Գերմանիայի, այլև Ավստրիայի, Իտալիայի, Դանիայի և Շվեյցարիայի վրա:

Позиция Германии может увеличить стоимость зимнего отопления в Европе
По данным Politico, Европейский Союз может столкнуться с ростом затрат на энергию и отопление в предстоящую зиму, поскольку правительство Германии отказывается закупать газ за государственные средства для пополнения подземных газохранилищ (ПГХ).
В Германии газохранилища заполнены всего на 48%, а в целом по ЕС — примерно на 58%, что является самым низким показателем за последние 15 лет. По оценкам экспертов, высокие цены и перебои с поставками из Персидского залива замедлили пополнение хранилищ.
Власти Германии заявляют, что пополнение ПГХ должно обеспечиваться частными компаниями и трейдерами, поскольку государственные закупки могут еще больше повысить цены на газ.
Эксперт S&P Global Лорент Русекас отметил, что если зима будет холоднее обычного, а поставки через Ормузский пролив продолжат испытывать трудности, цены на газ в Европе могут продолжать расти.
Эксперты также предупреждают, что даже при заполнении газохранилищ Германии на 76% может возникнуть нехватка газа, что повлияет не только на Германию, но и на Австрию, Италию, Данию и Швейцарию.