Գերմանական Mahle GmbH ընկերությունը դիտարկում է Հնդկաստանում IPO անցկացնելու հնարավորությունը
Ավտոմոբիլային բաղադրիչներ արտադրող գերմանական Mahle GmbH ընկերությունը վերադառնում է իր հնդկական բիզնեսի բաժնետոմսերի առաջնային հրապարակային առաջարկի՝ IPO-ի անցկացման ծրագրերին: Այս մասին հայտնել են իրավիճակին ծանոթ աղբյուրները, գրում է Bloomberg-ը։
Mahle-ն նախնական քննարկումներ է անցկացրել հնարավոր խորհրդատուների հետ՝ Մումբայում բաժնետոմսերի վաճառքի վերաբերյալ, հայտնել են աղբյուրները՝ խնդրելով չբացահայտել իրենց անունները, քանի որ տեղեկությունը գաղտնի է։ Նրանց խոսքով՝ ընկերությունը, հավանաբար, շուտով կնշանակի բանկեր և կսկսի IPO-ի նախապատրաստական աշխատանքները։
Տեղաբաշխման արդյունքում կարող է ներգրավվել մոտ 300-400 մլն դոլար, հայտնել են աղբյուրները։ Նրանք հավելել են, որ քննարկումները շարունակվում են, և մանրամասները՝ ներառյալ հնարավոր ցուցակման ծավալը, կարող են փոխվել։
Mahle-ն դեռ 2024 թվականին դիտարկում էր իր հնդկական բիզնեսը բորսա դուրս բերելու հնարավորությունը, սակայն այն ժամանակ որոշեց չշարունակել գործընթացը։ Ընկերության ներկայացուցիչը հայտարարել է, որ Mahle-ն չի մեկնաբանում շուկայական լուրերն ու խոսակցությունները։
Եթե գործարքը կայանա, Mahle-ն կմիանա բազմազգ ընկերությունների աճող խմբին, որոնք ձգտում են օգտվել Հնդկաստանի ֆոնդային շուկայի հնարավորություններից։ Ներդրողների բարձր պահանջարկն ու գրավիչ գնահատականները խթանում են համաշխարհային ընկերություններին իրենց տեղական ստորաբաժանումները բորսա դուրս բերել։
Վերջին տարիներին Hyundai Motor-ը, LG Electronics-ը, Carraro-ն և Tenneco-ն Մումբայում իրականացրել են իրենց հնդկական ստորաբաժանումների բաժնետոմսերի տեղաբաշխում։ Ավելի վաղ հաղորդվել էր, որ այլ ընկերություններ, այդ թվում՝ Hindustan Coca-Cola Beverages-ը, Pernod Ricard India-ն և Carlsberg India-ն, նույնպես գնահատում են հնարավոր տեղաբաշխումների հեռանկարները։

Немецкая компания Mahle GmbH, производитель автомобильных компонентов, возвращается к планам проведения первичного публичного предложения акций (IPO) своего индийского бизнеса. Об этом сообщают источники, знакомые с ситуацией, передает Bloomberg.
Mahle провела предварительные обсуждения с потенциальными консультантами по продаже акций в Мумбаи, сообщили источники, попросив не раскрывать их имена, поскольку информация является конфиденциальной. По их словам, компания, вероятно, вскоре назначит банки и начнет подготовительные работы к IPO.
В результате размещения может быть привлечено около 300-400 миллионов долларов, сообщили источники. Они добавили, что обсуждения продолжаются, и детали, включая возможный объем листинга, могут измениться.
Mahle еще в 2024 году рассматривала возможность выхода своего индийского бизнеса на биржу, но тогда решила не продолжать процесс. Представитель компании заявил, что Mahle не комментирует рыночные слухи и обсуждения.
Если сделка состоится, Mahle присоединится к растущей группе многонациональных компаний, стремящихся воспользоваться возможностями фондового рынка Индии. Высокий спрос со стороны инвесторов и привлекательные оценки стимулируют мировые компании выводить свои местные подразделения на биржу.
В последние годы Hyundai Motor, LG Electronics, Carraro и Tenneco провели размещение акций своих индийских подразделений в Мумбаи. Ранее сообщалось, что другие компании, включая Hindustan Coca-Cola Beverages, Pernod Ricard India и Carlsberg India, также оценивают перспективы возможных размещений.