Գերմանական ավտոբաղադրիչների արտադրողները փոխում են ուղղությունը` ոլորտի անկման ֆոնին
Գերմանիայում ավտոմոբիլային արդյունաբերությունից դեպի ավելի բարձր աճի հեռանկար ունեցող ոլորտներ անցումը թափ է հավաքում, նշում է Financial Times-ը․ մատակարարները զարգացնում են այնպիսի ուղղություններ, ինչպիսիք են բժշկական տեխնոլոգիաները, ռոբոտաշինությունը և պաշտպանական արդյունաբերությունը:
Գերմանական ավտոարդյունաբերության ճյուղային ասոցիացիայի՝ VDA-ի տվյալներով, որոնց հղում է անում Financial Times-ը, մինչև 2035 թվականը երկրի ավտոմոբիլային արդյունաբերությունը կկորցնի ևս 125 հազար աշխատատեղ, ընդ որում՝ կրճատումների վտանգի առավել մեծ ռիսկի տակ են հատկապես մատակարարները:
Բիզնեսի վերակազմավորմամբ զբաղվող FTI-Andersch խորհրդատվական ընկերության կողմից նոյեմբերին անցկացված հարցման համաձայն՝ ոլորտում կառուցվածքային փոփոխություններից տուժած գերմանական մատակարարներից յուրաքանչյուր չորսից երեքն արդեն վերաուղղորդվում են գործունեության այլ ոլորտների:
Ինչպես գրում է FT-ն, ամենամեծ հետաքրքրությունն առաջացնում է պաշտպանական արդյունաբերությունը․ եվրոպական երկրների պետական ծախսերի աճը մեծացրել է այս ոլորտի արագ զարգացման սպասումները:
Ավտոբաղադրիչների աշխարհի խոշորագույն մատակարարներից մեկը՝ Bosch-ը ձգտում է դիվերսիֆիկացնել իր բիզնեսը։ Ավանդական ավտոմոբիլային բիզնեսում առկա խնդիրների ֆոնին ընկերությունը հայտարարել է ամբողջ աշխարհում 22 հազար աշխատատեղ կրճատելու ծրագրերի մասին:
Սակայն վերջերս Bosch-ը հայտնել է ռոբոտաշինության ոլորտում իր գործունեությունն ընդլայնելու մասին, որը, ընկերության ղեկավարների խոսքով, ժամանակի ընթացքում կարող է վերածվել բազմամիլիարդ եվրոյի հասնող շրջանառությամբ բիզնեսի:
Անցած տարի Շտուտգարտում տեղակայված ընկերության հասույթը կազմել է 91 մլրդ եվրո:
Հրատարակության տվյալներով՝ նույնիսկ Volkswagen-ը, որն արտադրության ծավալով աշխարհում երկրորդ խոշորագույն ավտոարտադրողն է, համագործակցության հնարավորություններ է փնտրում պաշտպանական ընկերությունների հետ՝ նրանց փոխանցելու այն գործարանները, որոնք կոնցեռնին այլևս անհրաժեշտ չեն ավտոմեքենաների արտադրության համար:
Հոդվածում նշվում է, որ Volkswagen-ը բանակցություններ է վարել իսրայելական «Երկաթե գմբեթ» հակահրթիռային պաշտպանության համակարգի արտադրողի հետ՝ Օսնաբրյուկում գտնվող իր ձեռնարկությունն օգտագործելու շուրջ:
Mercedes-Benz-ը վերջերս փոխըմբռնման հուշագիր է ստորագրել անօդաչու թռչող սարքեր արտադրող Tytan ստարտափի հետ՝ շարժական հակաօդային պաշտպանության ստորաբաժանումների համար տրանսպորտային միջոցներ մատակարարելու նպատակով:
Sembach ընկերության համար ավտոմոբիլային արդյունաբերության խիստ պահանջներին համապատասխան աշխատելու փորձը առավելություն է դարձել բժշկական սարքավորումների արտադրությանն անցնելու ընթացքում:
Ընկերության խոսքով՝ գերմանական ավտոարդյունաբերությունից դեպի բժշկական սարքավորումների արտադրություն վերաուղղորդումն արդեն որոշակի արդյունքներ է տվել․ անցած տարի Sembach-ի հասույթը հասել է ռեկորդային 23 մլն եվրոյի:
Ավտոաշխարհի նորությունները հրապարակվում են ՌԵԳՈ ԻՆՇՈՒՐԱՆՍ ապահովագրական ընկերության աջակցությամբ, որը ներկայացնում է ԿԱՍԿՈ ապահովագրություն։ Կասկոն կօգնի անսպասելի իրավիճակներում պահպանել կայուն ֆինանսական վիճակ:

Немецкие производители автокомпонентов меняют направление на фоне спада в отрасли
Переход от автомобильной промышленности к секторам с более высокими перспективами роста в Германии набирает обороты, сообщает Financial Times. Поставщики развивают такие направления, как медицинские технологии, робототехника и оборонная промышленность.
Согласно данным Ассоциации автомобильной промышленности Германии (VDA), на которые ссылается Financial Times, к 2035 году страна потеряет еще 125 тысяч рабочих мест в автомобильной отрасли, причем наиболее подвержены риску сокращения именно поставщики.
Согласно опросу, проведенному консалтинговой компанией FTI-Andersch в ноябре, три из четырех немецких поставщиков, пострадавших от структурных изменений в отрасли, уже перенаправляют свою деятельность в другие сектора.
Как пишет FT, наибольший интерес вызывает оборонная промышленность: рост государственных расходов в европейских странах увеличил ожидания быстрого развития этого сектора.
Один из крупнейших поставщиков автокомпонентов, компания Bosch, стремится диверсифицировать свой бизнес. На фоне проблем в традиционном автомобильном бизнесе компания объявила о планах сократить 22 тысячи рабочих мест по всему миру.
Тем не менее, недавно Bosch объявила о расширении своей деятельности в области робототехники, которая, по словам руководителей компании, со временем может стать бизнесом с многомиллиардным оборотом.
В прошлом году выручка компании, расположенной в Штутгарте, составила 91 миллиард евро.
По данным издания, даже Volkswagen, который является вторым по величине автопроизводителем в мире по объему производства, ищет возможности для сотрудничества с оборонными компаниями, чтобы передать им заводы, которые больше не нужны концерну для производства автомобилей.
В статье упоминается, что Volkswagen вел переговоры с израильским производителем системы противоракетной обороны «Железный купол» о возможности использования своего завода в Оснабрюке.
Mercedes-Benz недавно подписала меморандум о взаимопонимании с стартапом Tytan, производящим беспилотные летательные аппараты, с целью поставки транспортных средств для мобильных подразделений противовоздушной обороны.
Опыт работы компании Sembach в соответствии с высокими требованиями автомобильной промышленности стал преимуществом при переходе к производству медицинского оборудования. По словам компании, переход от немецкой автомобильной промышленности к производству медицинского оборудования уже дал определенные результаты: в прошлом году выручка Sembach достигла рекордных 23 миллионов евро.
Новости автоиндустрии публикуются при поддержке РЕГО ИНШУРАНС, представляющей КАСКО страхование. КАСКО поможет сохранить финансовую стабильность в неожиданных ситуациях.