Գազինյանը նշանակվել է խորհրդարանական հանձնաժողովի նախագահ
Հայաստանի Ազգային ժողովի Հզոր Հայաստան խմբակցությունը Դավիթ Գազինյանին նշանակել է Տարածքային կառավարման և շրջակա միջավայրի պաշտպանության մշտական հանձնաժողովի նախագահ:
«Ես չեմ խնդրում ձեզ ընտրել ինձ, չեմ պահանջում, բայց եթե ընտրվեմ, պատրաստ եմ համագործակցել բոլորի հետ», - ասաց նա:
Գազինյանը իր ելույթում ներկայացրել է տարածքային կառավարման և տրանսպորտի ոլորտներում իր դիտարկումները և մտահոգությունները:
Նա նշեց, որ համայնքների թիվը նվազել է 915-ից 70, սակայն ոչ մի էական փոփոխություն չի կատարվել: Նա հատկապես մտահոգություն է հայտնել վարչապետի կողմից համայնքների ժամանակավոր ղեկավարների նշանակման պրակտիկայի վերաբերյալ:
«Կենտրոնական կառավարության լծակների ընդլայնումը… լուրջ հարցեր է առաջացնում տեղական ինքնակառավարման և ժողովրդավարական օրինականության սկզբունքների տեսանկյունից», - ասաց նա:
Ճանապարհաշինության վերաբերյալ թեկնածուն ընդգծեց, որ ոլորտը չի պետք է սահմանափակվի միայն ասֆալտապատմամբ: Նա հիշեցրեց, որ Հայաստանը 2020 թվականից գտնվում է Եվրոպական միության ավիացիայի անվտանգության «սև ցուցակում», և այս հարցը դեռևս չի լուծվել:
«Ճանապարհային տրանսպորտի համակարգի կառավարումը չի նշանակում միայն ասֆալտի կառավարում… Ճանապարհը չի պետք է ավարտվի կառուցման ընդունման վկայականի ստորագրությամբ», - ասաց նա:
Հակառակորդի կողմից առաջադրված հանձնաժողովի նախագահը չի կարող ընտրվել առանց «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության ձայների: Պառլամենտական մեծամասնությունը դեռևս չի հայտնել, թե արդյոք կաջակցի ընդդիմության կողմից առաջադրված թեկնածուներին:
Հզոր Հայաստանը նաև հնարավորություն կունենա առաջադրել նախագահություն Եվրոպական ինտեգրման մշտական հանձնաժողովում:

Фракция Сильная Армения Национального Собрания выдвинула Давида Газиняна на пост председателя Постоянного комитета по территориальному управлению и охране окружающей среды.
«Я не буду просить вас выбрать меня, не буду настаивать или требовать, но если меня выберут, я готов сотрудничать со всеми», - сказал он.
В своем выступлении Газинян изложил свои наблюдения и опасения по поводу территориального управления и транспорта.
Он отметил, что хотя количество общин сократилось с 915 до 70, никаких существенных изменений не произошло. Он выразил особую озабоченность практикой назначения премьер-министром временных глав общин.
«Расширение рычагов центрального правительства… вызывает очень серьезные вопросы с точки зрения принципов местной автономии и демократической легитимности», - сказал он.
Обсуждая дорожное строительство, кандидат подчеркнул, что сектор не должен ограничиваться только асфальтированием. Он напомнил, что Армения с 2020 года находится в «черном списке» по авиационной безопасности Европейского Союза, и этот вопрос до сих пор не решен.
«Управление дорожным транспортом - это не только управление асфальтом… Дорога не должна заканчиваться подписанием акта о приеме строительства», - сказал он.
Председатель комитета, выдвинутый оппозицией, не может быть избран без голосов фракции «Гражданский договор». Парламентское большинство еще не заявило, поддержит ли оно кандидатов, выдвинутых оппозицией.
Фракция также выдвинула кандидатов на пост председателя как Постоянного комитета по территориальному управлению, местному самоуправлению, сельскому хозяйству и охране окружающей среды, так и Постоянного комитета по финансово-кредитным и бюджетным вопросам. Сильная Армения также получит возможность выдвинуть председателя Постоянного комитета по европейской интеграции.