Ասիայում և Եվրոպայում բնական գազի գները բարձրացել են ուրբաթ օրը, երբ շուկան մշակեց տեղեկությունները, որ Քաթարը երկարացրել է իր LNG մատակարարումների ուժ majeure-ը նոյեմբեր ամիսը մինչև, քանի որ Հորմուզի նեղուցում դեռևս արգելափակված են մատակարարումները:
Ասիայում, spot LNG գինը ուրբաթ օրը բարձրացել է $23.388 միլիոն բրիտանական ջերմաստիճանի միավորի (MMBtu) վրա, ինչպես հայտնում են առևտրականները:
Եվրոպայում, LNG գինը այս շաբաթ հասել է 2023 թվականի բարձրագույն մակարդակին, իսկ Եվրոպայի նորմալ գազի գները, որոնք չափվում են Դուչի Տիտղոսային Փոխանցման Հարմարությունում (TTF), բարձրացել են 2%-ով, հասնելով $80 (69 եվրո) մեկ մեգավատ-ժամի (MWh):
Եվրոպան մոտենում է ձմռանը, երբ գազի պահեստավորման կայքերը այս շաբաթ միայն 63%-ով են լի, ինչը համեմատաբար ցածր է հինգ տարվա միջին 80%-ի:
Քաթարի պետական ընկերությունը, QatarEnergy-ն, երկարացրել է իր ուժ majeure-ը մինչև հոկտեմբեր-նոյեմբեր, ինչը ավելացնում է մտահոգությունները համաշխարհային LNG մատակարարումների վերաբերյալ, հատկապես ձմռան նախաշեմին:

Gas Prices in Asia and Europe Jump as Qatar Extends LNG Force Majeure
Natural gas prices in Asia and Europe jumped on Friday as the market digested reports that Qatar has extended the force majeure on its LNG deliveries into November amid still blocked transits through the Strait of Hormuz.
In Asia, the spot LNG price jumped to $23.388 per million British thermal units (MMBtu) on Friday, traders told Bloomberg.
In Europe, the LNG price surged this week to the highest level since 2023, while the benchmark natural gas prices in Europe at the Dutch Title Transfer Facility (TTF) rose by 2% in morning trade in Amsterdam, to top $80 (69 euros) per megawatt-hour (MWh).
Europe is heading for the winter with gas storage sites barely 63% full as of this week, compared to a five-year average of about 80%.
A perfect storm of elevated demand for filling depleted storage and electricity during the summer heatwaves, and slashed LNG supply with Qatar’s cargoes trapped behind the Strait of Hormuz has pushed European benchmark prices and LNG prices to the highest in three years.
Reports from Friday that Qatar’s state-owned QatarEnergy has extended through October-early November its force majeure on LNG deliveries to customers further raised concerns about global LNG supply just ahead of the winter.