Ասիայում և Եվրոպայում բնական գազի գները բարձրացել են ուրբաթ օրը, երբ շուկան մշակեց տեղեկությունները, որ Քաթարը երկարացրել է իր LNG մատակարարումների ուժ majeure-ը նոյեմբեր ամիսը մինչև, քանի որ Հորմուզի նեղուցում դեռևս արգելափակված են մատակարարումները:
Ասիայում, spot LNG գինը ուրբաթ օրը բարձրացել է $23.388 միլիոն բրիտանական ջերմաստիճանի միավորի (MMBtu) վրա, ինչպես հայտնում են առևտրականները:
Եվրոպայում, LNG գինը այս շաբաթ հասել է 2023 թվականի բարձրագույն մակարդակին, իսկ Եվրոպայի նորմալ գազի գները, որոնք չափվում են Դուչի Տիտղոսային Փոխանցման Հարմարությունում (TTF), բարձրացել են 2%-ով, հասնելով $80 (69 եվրո) մեկ մեգավատ-ժամի (MWh):
Եվրոպան մոտենում է ձմռանը, երբ գազի պահեստավորման կայքերը այս շաբաթ միայն 63%-ով են լի, ինչը համեմատաբար ցածր է հինգ տարվա միջին 80%-ի:
Քաթարի պետական ընկերությունը, QatarEnergy-ն, երկարացրել է իր ուժ majeure-ը մինչև հոկտեմբեր-նոյեմբեր, ինչը ավելացնում է մտահոգությունները համաշխարհային LNG մատակարարումների վերաբերյալ, հատկապես ձմռան նախաշեմին:

Цены на газ в Азии и Европе растут, так как Катар продлевает силу мажор по LNG
Цены на природный газ в Азии и Европе выросли в пятницу, когда рынок обработал сообщения о том, что Катар продлил силу мажор по своим поставкам LNG до ноября, поскольку транзиты через Ормузский пролив по-прежнему заблокированы.
В Азии спотовая цена LNG в пятницу выросла до $23.388 за миллион британских тепловых единиц (MMBtu), как сообщили трейдеры.
В Европе цена LNG на этой неделе достигла самого высокого уровня с 2023 года, в то время как базовые цены на газ в Европе на Нидерландском Титульном Транспорте (TTF) выросли на 2% в утренней торговле в Амстердаме, превысив $80 (69 евро) за мегаватт-час (MWh).
Европа приближается к зиме с заполнением газовых хранилищ всего на 63% на этой неделе, по сравнению с пятилетним средним показателем около 80%.
Сообщения в пятницу о том, что государственная компания Катара QatarEnergy продлила свою силу мажор до октября-ноября, еще больше повысили опасения по поводу глобальных поставок LNG перед зимой.