Օգոստոսի 23-ին Ղազախստանում սկսվել է միապալատ խորհրդարանի՝ քուրուլթայի ընտրության քվեարկությունը։ Սրանք առաջին խորհրդարանական ընտրություններն են՝ հուլիսի 1-ին նոր սահմանադրության ուժի մեջ մտնելուց ի վեր։
Ղազախստանի նոր սահմանադրությունը, ի թիվս այլ բաների, նախատեսում է երկպալատ խորհրդարանից (Սենատ և Մաջիլիս) անցում միապալատ խորհրդարանի։ Ղազախստանում քվեարկելու իրավունք ունի ընդհանուր առմամբ 12,6 միլիոն մարդ։ Երկրում և արտերկրում քվեարկելու համար բացվել է 10,400 ընտրատեղամաս։ Ընտրվելու է խորհրդարանի 145 անդամ։ Ընտրություններն անցկացվում են միայն կուսակցական ցուցակներով (նախկինում անդամներն ընտրվում էին նաև միամանդատ ընտրատարածքներից)։ Քվեաթերթիկում ներառված է յոթ կուսակցություն՝ «բոլորին դեմ» տարբերակով։ Խորհրդարանի անդամներն ընտրվում են հինգ տարի ժամկետով։ Ընտրությունները համարվում են կայացած, եթե մասնակցությունը գերազանցում է 50%-ը։ Ղազախստանի Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը հայտարարել է, որ ընտրողների մասնակցությունը կազմել է 17.96% քվեարկության սկսվելուց երեք ժամ անց։
Ղազախստանի նոր սահմանադրությունը, որը մշակվել է ընդամենը 22 օրում, հաստատվել է մարտ ամսին անցկացված հանրաքվեով։

23 августа в Казахстане началось голосование на выборах однопалатного парламента — курултая. Это первые парламентские выборы после вступления в силу новой конституции 1 июля.
Новая конституция Казахстана, среди прочего, предполагает переход от двухпалатного парламента (Сенат и Мажилис) к однопалатному. В Казахстане право голоса имеют в общей сложности 12,6 миллиона человек. Для голосования как в стране, так и за границей открыто 10 400 избирательных участков. Будут избраны 145 членов парламента. Выборы проводятся только по партийным спискам (ранее члены также избирались по одномандатным округам). В бюллетене представлены семь партий с вариантом «против всех». Члены парламента избираются на срок пять лет. Выборы считаются состоявшимися, если явка превышает 50%. Центральная избирательная комиссия Казахстана объявила, что явка избирателей составила 17,96% через три часа после начала голосования.
Новая конституция Казахстана, разработанная всего за 22 дня, была утверждена на референдуме, проведенном в марте.