Գարաժում հիմնված հայկական բիզնեսը՝ կենդանի շփման խաղեր Ակբա բանկի աջակցությամբ (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
ԵՐԵՎԱՆ, 24 օգոստոսի։ /ԱՌԿԱ/ Դավիդ Օվանիասյանի հիմնած настольных խաղերի պատմությունը սկսվել է մի փոքր гаражում, որտեղ նա և իր ընկերները ստեղծել են ուսուցողական խաղեր ուսանողական տարիներին։ Ժամանակի ընթացքում, պատվերների ավելացմանը զուգահեռ, նրանք որոշեցին ընդլայնել իրենց բիզնեսը։
Այսօր «Hol» ընկերությունը ստեղծում է ժամանցային և ինտելեկտուալ խաղեր, որոնք նախատեսված են տարբեր տարիքային խմբերի համար։ Հայկական արտադրության խաղերը զարգացնում են լեզվաբառարանային մտածողությունը, հաղորդակցման հմտությունները, ուշադրությունը, կողմնորոշվելու կարողությունը, տրամաբանությունը և աշխարհընկալումը։
«Hol» ընկերության զարգացման գործընկերը Ակբա բանկն է, որի աջակցությամբ Դավիդը կարողացավ ընդլայնել և տեխնիկապես վերազինել իր բիզնեսը։
«Մեր առաքելությունն է ստեղծել օֆլայն խաղեր, որոնք թույլ են տալիս մարդկանց շփվել միմյանց հետ իրական ժամանակում։ Մեր հաջորդ առաքելությունը՝ խաղերի միջոցով ծնողի և երեխայի միջև կապի ձևավորումն է։ Մի անգամ մենք ունեցել ենք շատ մեծ պատվեր, որի համար անհրաժեշտ էր արտադրել մեծ քանակությամբ խաղեր, բայց միջոցներ չունեինք։ Այդ ժամանակ սկսվեց մեր համագործակցությունը Ակբա բանկի հետ։ Բացի այդ, մենք աշխատում ենք բանկի հետ նաև այլ ուղղությամբ՝ մի քանի մասնաճյուղերում բանկը ներկայացնում է մեր արտադրանքը»,- նշեց настольных игр «Hol» հիմնադիր Դավիդ Օվանիասյանը։
Ընկերության հաջորդ նպատակն է խաղերի արտահանումը։ Դավիդն ու նրա թիմի անդամները համոզված են, որ հաջորդ զարգանալու հնարավորությունը միջազգային շուկաներ դուրս գալն է։ Այժմ «Hol» ընկերությունը արտադրում է ավելի քան հիսուն խաղեր տարբեր տարիքային խմբերի համար։

Армянский бизнес, основанный в гараже: игры для живого общения при поддержке Акба банка (ВИДЕО)
ЕРЕВАН, 24 августа. /АРКА/. История успеха настольных игр, созданных Давидом Ованнисяном, началась в небольшом гараже рядом с домом. Давид и его друзья создавали обучающие игры еще в студенческие годы: по мере увеличения количества заказов они решили расширить бизнес.
Сейчас компания «Hol» создает развлекательные и интеллектуальные игры, предназначенные для разных возрастных групп. Игры армянского производства развивают языковое мышление, навыки общения, внимание, умение ориентироваться, логику и мировосприятие.
Партнером по развитию компании «Hol» стал Акба банк, при поддержке которого Давид смог расширить, а затем технически переоснастить свой бизнес.
«Наша миссия — создавать офлайн-игры, которые позволяют людям общаться друг с другом в реальном времени. Следующая наша миссия — формирование связи между родителем и ребенком посредством игр. Однажды у нас был очень крупный заказ, для которого нужно было произвести большое количество игр, но средств не было. Именно тогда началось наше сотрудничество с Акба. Помимо собственно сотрудничества, мы работаем с банком и по другому направлению: в нескольких своих филиалах банк представляет нашу продукцию», — отметил основатель компании настольных игр «Hol» Давид Ованнисян.
Следующая цель компании — экспорт игр. Давид и члены его команды уверены: следующая возможность для развития — выход на международные рынки. Сейчас компания «Hol» производит более пятидесяти игр для разных возрастных групп.