Գալուզին. ԵԱՏՄ-ն սպասում է Հայաստանի ԵՄ հանրաքվեի հայտարարությանը դեկտեմբերին
Ռուսաստանի փոխարտգործնախարար Միխայիլ Գալուզին նշել է, որ Հայաստանը պետք է մինչև այս տարվա դեկտեմբեր որոշի, թե արդյոք անցկացնել հանրապետական հանրաքվե ԵՄ-ին միանալու կամ Եվրասիական տնտեսական միությունում (ԵԱՏՄ) մնալու վերաբերյալ, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը.
«Սպասվում է, որ եթե այդ ժամանակահատվածում հանրաքվե անցկացնելու կոչ չարվի, ղեկավարները հաշվի կառնեն այս փաստը՝ որոշելով հետագա համատեղ քայլերը», - ասել է նա:
Ռուսաստանի փոխարտգործնախարարը հիշեցրել է, որ «մայիսի 29-ի համատեղ հայտարարությունը Ռուսաստանի, Բելառուսի, Ղազախստանի և Ղրղզստանի նախագահների կողմից Հայաստանի եվրոպական ձգտումների վերաբերյալ նշում է, որ անհրաժեշտ է որքան հնարավոր է շուտ անցկացնել հանրաքվե՝ ԵՄ-ին միանալու կամ ԵԱՏՄ-ում մնալու վերաբերյալ, սակայն կոնկրետ ամսաթիվ չի նշվում»:
«Միաժամանակ, արդեն նշվել է, որ այս հարցը կրկին կքննարկվի դեկտեմբերի գերագույն Եվրասիական տնտեսական խորհրդի նիստում, երբ պետությունների ղեկավարները պետք է ստանան զեկույց՝ 2014 թվականի մայիսի 29-ի ԵԱՏՄ-ի պայմանագրի Հայաստանի նկատմամբ կիրառման հնարավոր հետևանքների մասին», - նշել է Գալուզինը:
Օգոստոսի 7-ին ԵԱՏՄ-ի Ինտեգրման խորհրդի նիստում Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ ԵԱՏՄ և ԵՄ միջև ընտրություն կատարելու հանրաքվեն անիմաստ և առանց բովանդակության կլինի, քանի որ քաղաքացիներին կներկայացվի հարց, որը, ըստ էության, գոյություն չունի:
ԵԱՏՄ-ի Ասթանայում տեղի ունեցած գագաթաժողովում, որը տեղի ունեցավ 2026 թվականի մայիսի 29-ին, միության անդամ պետությունների ղեկավարները համատեղ հայտարարություն են ընդունել, որը, ի թիվս այլ բաների, ընդգծել է, որ Հայաստանը պետք է որքան հնարավոր է շուտ անցկացնել հանրաքվե՝ ԵՄ-ին միանալու կամ ԵԱՏՄ-ում մնալու վերաբերյալ: Ասթանայի գագաթաժողովից հետո Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը նշել է, որ Հայաստանը կարող է կորցնել իր ՀՆԱ-ի 14%-ը, եթե դուրս գա ԵԱՏՄ-ից:

Галузин: ЕАЭС ожидает объявления о референдуме Армении по ЕС до декабря
Российский заместитель министра иностранных дел Михаил Галузин заявил, что Армения должна до декабря этого года решить, проводить ли всенародный референдум о вступлении в Европейский Союз или оставаться в Евразийском экономическом союзе (ЕАЭС), сообщает ТАСС.
«Очевидно, что если к этому времени не будет сделан призыв к проведению референдума, руководители учтут этот факт при определении дальнейших совместных шагов», - сказал он.
Заместитель министра иностранных дел России напомнил, что «совместное заявление от 29 мая президентов России, Беларуси, Казахстана и Кыргызстана по европейским устремлениям Армении указывает на необходимость как можно скорее провести всенародный референдум в этой стране о вступлении в ЕС или продолжении членства в ЕАЭС, но без указания конкретной даты».
«В то же время уже отмечалось, что этот вопрос будет обсужден снова на декабрьском заседании Верховного Евразийского экономического совета, когда главы государств должны получить отчет о возможных последствиях приостановления применения к Армении Соглашения от 29 мая 2014 года о Евразийском экономическом союзе», - сказал Галузин.
На заседании Межправительственного совета ЕАЭС, состоявшемся 7 августа в Кыргызстане, премьер-министр Армении Никол Пашинян в своем выступлении заявил, что референдум о выборе Армении между ЕАЭС и ЕС будет бессмысленным и лишенным содержания, поскольку гражданам будет представлен вопрос, который, по сути, не существует.
На саммите ЕАЭС, прошедшем в Астане 29 мая 2026 года, лидеры государств-участников союза выпустили совместное заявление, в котором, среди прочего, подчеркивалась необходимость как можно скорее провести референдум Армении о вступлении в ЕС или оставлении в ЕАЭС. После саммита ЕАЭС в Астане президент России Владимир Путин заявил, что Армения может потерять 14% своего ВВП, если выйдет из ЕАЭС.