Հոկտեմբերի 3-ին Ադրբեջանի նախագահի օգնական Հիքմեթ Գաջիևը հայտարարել է, որ պաշտոնական Բաքուն ողջունում է Երևանում ընդունված «Իրական Հայաստանի» կոնցեպցիան: Նա նշել է, որ հայ-ադրբեջանական խաղաղության գործընթացը չի սահմանափակվում միայն թղթի վրա հայտարարություններով:
Գաջիևը հավելել է, որ Ադրբեջանը գործնական քայլերով հաստատել է իր խաղաղության հանձնառությունը: "Մենք դրական ենք գնահատում այն փաստը, որ ներկայիս հայկական վարչակարգը ընդունել է «Իրական Հայաստանի» կոնցեպցիան որպես հիմնարար մոտեցում: Մենք ակնկալում ենք, որ դա կներառվի նրա Սահմանադրությունում: Մենք չենք մտադիր միջամտել Հայաստանի ներքին գործերին," - ասել է Գաջիև:
Նա նաև նշել է, որ նոր Սահմանադրության ընդունումից հետո խնդիրներ չեն լինի խաղաղության համաձայնագրի ստորագրման համար: "Մեր նպատակն է ավարտել խաղաղ գործընթացները Ադրբեջանի և Հայաստանի, ինչպես նաև Թուրքիայի և Հայաստանի միջև՝ դրանք զուգահեռ իրականացնելով," - ավելացրել է նա:
Գաջիևը նշել է, որ Զանգեզուրի միջանցքի բացումը նոր աշխարհաքաղաքական իրականության մասն է, որը համապատասխանում է ինչպես իրենց, այնպես էլ Հայաստանի շահերին:

Gadzhiev: Official Baku Welcomes the Concept of 'Real Armenia' Adopted by Yerevan
On August 3, Hikmet Gadzhiev, assistant to the President of Azerbaijan, stated that official Baku welcomes the concept of 'Real Armenia' adopted by Yerevan. He noted that the Armenian-Azerbaijani peace process is not limited to statements on paper:
Gadzhiev added that Azerbaijan has confirmed its commitment to peace through practical steps. "We positively assess the fact that the current Armenian administration has adopted the concept of 'Real Armenia' as a fundamental approach. We expect this to be included in its Constitution. We do not intend to interfere in Armenia's internal affairs," Gadzhiev said.
He also added that after the adoption of the new Constitution, there will be no problems with signing a peace agreement. "Our goal is to complete the peace processes between Azerbaijan and Armenia, as well as between Turkey and Armenia, conducting them in parallel," he added.
Gadzhiev noted that the opening of the so-called Zangezur corridor is part of a new geopolitical reality that meets both their interests and those of Armenia.