Հոկտեմբերի 3-ին Ադրբեջանի նախագահի օգնական Հիքմեթ Գաջիևը հայտարարել է, որ պաշտոնական Բաքուն ողջունում է Երևանում ընդունված «Իրական Հայաստանի» կոնցեպցիան: Նա նշել է, որ հայ-ադրբեջանական խաղաղության գործընթացը չի սահմանափակվում միայն թղթի վրա հայտարարություններով:
Գաջիևը հավելել է, որ Ադրբեջանը գործնական քայլերով հաստատել է իր խաղաղության հանձնառությունը: "Մենք դրական ենք գնահատում այն փաստը, որ ներկայիս հայկական վարչակարգը ընդունել է «Իրական Հայաստանի» կոնցեպցիան որպես հիմնարար մոտեցում: Մենք ակնկալում ենք, որ դա կներառվի նրա Սահմանադրությունում: Մենք չենք մտադիր միջամտել Հայաստանի ներքին գործերին," - ասել է Գաջիև:
Նա նաև նշել է, որ նոր Սահմանադրության ընդունումից հետո խնդիրներ չեն լինի խաղաղության համաձայնագրի ստորագրման համար: "Մեր նպատակն է ավարտել խաղաղ գործընթացները Ադրբեջանի և Հայաստանի, ինչպես նաև Թուրքիայի և Հայաստանի միջև՝ դրանք զուգահեռ իրականացնելով," - ավելացրել է նա:
Գաջիևը նշել է, որ Զանգեզուրի միջանցքի բացումը նոր աշխարհաքաղաքական իրականության մասն է, որը համապատասխանում է ինչպես իրենց, այնպես էլ Հայաստանի շահերին:

3 августа помощник президента Азербайджана Хикмет Гаджиев заявил, что официальный Баку приветствует концепцию "Реальной Армении", принятую Ереваном. Он отметил, что армяно-азербайджанский мирный процесс не ограничивается только заявлениями на бумаге:
Гаджиев добавил, что Азербайджан практическими шагами подтвердил свою приверженность миру. "Мы положительно оцениваем тот факт, что нынешняя армянская администрация приняла концепцию "Реальной Армении" в качестве основополагающего подхода. Мы ожидаем, что это будет включено в ее Конституцию. Мы не намерены вмешиваться во внутренние дела Армении," - сказал Гаджиев.
Он также добавил, что после принятия новой Конституции Армении не будет проблем с подписанием мирного договора. "Наша цель - завершить мирные процессы между Азербайджаном и Арменией, а также между Турцией и Арменией, проводя их параллельно," - добавил он.
Гаджиев отметил, что открытие так называемого Зангезурского коридора является частью новой геополитической реальности, которая отвечает как их интересам, так и интересам Армении.