Պետական եկամուտների կոմիտեի նախկին նախագահ, ֆինանսների նախկին նախարար Գագիկ Խաչատրյանին կալանավորելու միջնորդություն է ներկայացվել դատարան, «Ազատությանը» հայտնեցին Քննչական կոմիտեից։
Այսօր ավելի վաղ Գլխավոր դատախազությունը հայտնել էր, որ Գագիկ Խաչատրյանի նկատմամբ հարուցվել է նոր հանրային քրեական հետապնդում։ Այն վերաբերում է կաշառք ստանալուն, գումարների վատնմանը, գույքի ապօրինի օտարմանը և գումարի հանցավոր ծագումը քողարկելուն։
Քննչական կոմիտեն էլ հայտնել էր, որ ՊԵԿ նախկին նախագահ Գագիկ Խաչատրյանի վերաբերյալ կայացվել է ձերբակալման որոշում՝ նշելով, որ իրականացվել են խուզարկություններ:
ՊԵԿ նախկին նախագահի փաստաբանական թիմը պնդում է, որ 71-ամյա Խաչատրյանի առողջական վիճակը թույլ չի տալիս նրան մասնակցել քննչական գործողություններին: Սա ապացուցելու համար փաստաբանները ավելի վաղ տեղի ունեցած գործողություններից տեսանյութեր են հրապարակել, որոնցից մեկում Խաչատրյանին անկողնուց տեղափոխում են պատգարակի վրա, մյուսում պատգարակով ենթադրաբար դատարանում է:
Մինչդեռ, Գլխավոր դատախազությունը պնդում է, որ «հանձնաժողովային փորձաքննության եզրակացությամբ արձանագրվել է, որ Խաչատրյանը չունի այնպիսի առողջական խնդիրներ, որոնք կարող են խոչընդոտ հանդիսանալ նրա կողմից քրեական վարույթով որևէ վարութային գործողության մասնակցելու համար»։

Гагика Хачатряна хотят арестовать
Гагику Хачатряну, бывшему председателю Государственного доходного комитета и экс-министру финансов, в суд направлено ходатайство о его аресте, сообщили "Азатутюн" в Следственном комитете.
Ранее сегодня Генеральная прокуратура сообщила о том, что против Гагика Хачатряна возбуждено новое общественное уголовное преследование. Оно касается получения взятки, растрат, незаконной продажи имущества и сокрытия преступного происхождения денег.
Следственный комитет также сообщил, что в отношении бывшего председателя ГНК принято решение об аресте, отметив, что проведены обыски.
Адвокатская команда бывшего председателя ГНК утверждает, что здоровье 71-летнего Хачатряна не позволяет ему участвовать в следственных действиях. Чтобы это доказать, адвокаты ранее опубликовали видео с прошедших действий, на одном из которых Хачатряна переносят с кровати на каталке, а на другом он, предположительно, находится в суде на каталке.
Тем не менее, Генеральная прокуратура утверждает, что "по заключению комиссии установлено, что у Хачатряна нет таких проблем со здоровьем, которые могут помешать ему участвовать в каких-либо процессуальных действиях в уголовном производстве".