Ford-ը Lincoln-ի որոշ մոդելների արտադրությունը Չինաստանից կտեղափոխի ԱՄՆ
Ford Motor-ը նախատեսում է 2030 թվականից Lincoln-ի որոշ մոդելների արտադրությունը Չինաստանից տեղափոխել ԱՄՆ, Reuters-ին հայտնել է Ford-ի գլխավոր գործադիր տնօրենը։ Նրա խոսքով՝ այդ որոշումը բարդ էր, սակայն անհրաժեշտ էր ԱՄՆ-ի ավտոմոբիլային արդյունաբերական բազան ամրապնդելու համար։
Չինաստանից ներմուծվող բենզինային շարժիչով ավտոմեքենաների և էլեկտրամոբիլների նկատմամբ կիրառվում են բարձր մաքսատուրքեր։ Ford-ը Reuters-ին հաստատել է, որ Lincoln Nautilus-ի՝ ընկերության կողմից Չինաստանից ներմուծվող հիմնական մոդելի, նկատմամբ ԱՄՆ-ի մաքսատուրքը կազմում է 52.5%։
«Մենք այս որոշումն ընդունեցինք անմիջապես այն բանից հետո, երբ վարչակազմի քաղաքականությունը ձևավորվեց: Մենք հստակ գիտեինք, թե ինչի են նրանք ցանկանում հասնել, և հստակ հասկանում էինք, թե դա ինչ է նշանակում Ford-ի համար», – լրատվական գործակալությանը հայտարարել է Ford-ի գլխավոր գործադիր տնօրեն Ջիմ Ֆարլին՝ նկատի ունենալով մաքսատուրքերը։
Բացի մաքսատուրքերից, ավտոարտադրողները բախվել են Connected Vehicle Rule-ի շրջանակում սահմանափակումների, որոնք արգելում են ԱՄՆ-ում վաճառվող մոդելներում չինական որոշ տեխնոլոգիաների և սարքավորումների օգտագործումը։ Ֆարլին նշել է, որ այս երկու կարգավորող պահանջներն էլ ազդել են Ford-ի որոշման վրա, սակայն գլխավոր գործոն է անվանել հենց մաքսատուրքերը։
Ֆարլիի խոսքով՝ ԱՄՆ-ում արտադրվող Lincoln ավտոմեքենաները կվաճառվեն ներքին շուկայում՝ արտադրության ծավալների մեծացման լայնածավալ ծրագրի շրջանակում։ Միևնույն ժամանակ, ընկերությունը չի հայտնել, թե կոնկրետ որտեղ է կազմակերպվելու դրանց արտադրությունը։
Մրցակից General Motors ընկերությունը հայտարարել է, որ 2028 թվականից Buick Envision-ի արտադրությունը Չինաստանից կտեղափոխի ԱՄՆ։

Ford Motor планирует перенести производство некоторых моделей Lincoln из Китая в США с 2030 года, сообщил генеральный директор Ford. По его словам, это решение было сложным, но необходимо для укрепления автомобильной промышленности США.
На автомобили с бензиновыми двигателями и электромобили, импортируемые из Китая, налагаются высокие пошлины. Ford подтвердил, что пошлина на основной модель Lincoln Nautilus, импортируемую из Китая, составляет 52.5%.
«Мы приняли это решение сразу после формирования политики администрации. Мы четко понимали, чего они хотят достичь, и что это значит для Ford», – заявил генеральный директор Ford Джим Фарли, имея в виду пошлины.
Кроме пошлин, автопроизводители столкнулись с ограничениями в рамках правила Connected Vehicle Rule, которое запрещает использование некоторых китайских технологий и оборудования в моделях, продаваемых в США. Фарли отметил, что оба этих регуляторных требования повлияли на решение Ford, но основной фактором он назвал именно пошлины.
По словам Фарли, автомобили Lincoln, производимые в США, будут продаваться на внутреннем рынке в рамках масштабной программы увеличения объемов производства. В то же время компания не сообщила, где именно будет организовано их производство.
Конкурент General Motors заявил, что с 2028 года производство Buick Envision будет перенесено из Китая в США.