Ֆոնդ "Լույս"-ը հայտնում է, որ Հայաստանի Հանրապետության շահերի պաշտպանությանը միջազգային դատարաններում ծախսերը կտրուկ աճել են: 2026 թվականի առաջին կիսամյակում տնտեսական ակտիվությունը աճել է 7.9%-ով, սակայն աճի կառուցվածքը մտահոգիչ է: Ծառայությունների, արդյունաբերության և շինարարության ոլորտները եղել են հիմնական շարժիչ ուժերը, մինչդեռ գյուղատնտեսության ոլորտում արձանագրվել է 11.9%-անոց անկում:
Տնտեսական ակտիվության աճի մեջ առևտրի ոլորտի ներդրումը եղել է միայն 0.1 տոկոսային կետ, իսկ արտահանումը դոլարային արտահայտությամբ նվազել է 6.7%-ով:
Ֆոնդը նշում է, որ 2026 թվականի առաջին կիսամյակում պետական բյուջեի իրական եկամուտները կազմել են 1,643.2 մլրդ դրամ, ինչը 14.7%-ով ավելի է նախորդ տարվա համեմատ:
Սակայն պետական ծախսերի կատարողականը եղել է միայն 83.2%, ինչը մտահոգիչ է, քանի որ դա ցույց է տալիս պետական բյուջեի արդյունավետության խնդիրները:
Ֆոնդը նաև ընդգծում է, որ միջազգային դատարաններում Հայաստանի շահերի պաշտպանությանը ծախսերը 41.9%-ով աճել են, հասնելով 2.7 մլրդ դրամի:

Фонд "Луйс" сообщает, что расходы на защиту интересов Республики Армения в международных судах резко возросли. В первом полугодии 2026 года экономическая активность выросла на 7,9%, однако структура роста вызывает опасения. Основными драйверами роста стали сфера услуг, промышленность и строительство, в то время как в сельском хозяйстве зафиксирован спад на 11,9%.
Вклад торгового сектора в экономическую активность составил всего 0,1 процентных пункта, а экспорт в долларовом выражении сократился на 6,7%.
Фонд отмечает, что фактические доходы государственного бюджета Армении в первом полугодии 2026 года составили 1 643,2 млрд драмов, что на 14,7% больше, чем за аналогичный период прошлого года.
Однако выполнение плана по государственным расходам составило всего 83,2%, что вызывает серьезные опасения относительно эффективности фискальной политики.
Фонд также подчеркивает, что расходы на защиту интересов Республики Армения в международных судах возросли на 41,9%, достигнув 2,7 млрд драмов.