Ֆոնդ "Լույս"-ը հայտնում է, որ Հայաստանի Հանրապետության շահերի պաշտպանությանը միջազգային դատարաններում ծախսերը կտրուկ աճել են: 2026 թվականի առաջին կիսամյակում տնտեսական ակտիվությունը աճել է 7.9%-ով, սակայն աճի կառուցվածքը մտահոգիչ է: Ծառայությունների, արդյունաբերության և շինարարության ոլորտները եղել են հիմնական շարժիչ ուժերը, մինչդեռ գյուղատնտեսության ոլորտում արձանագրվել է 11.9%-անոց անկում:
Տնտեսական ակտիվության աճի մեջ առևտրի ոլորտի ներդրումը եղել է միայն 0.1 տոկոսային կետ, իսկ արտահանումը դոլարային արտահայտությամբ նվազել է 6.7%-ով:
Ֆոնդը նշում է, որ 2026 թվականի առաջին կիսամյակում պետական բյուջեի իրական եկամուտները կազմել են 1,643.2 մլրդ դրամ, ինչը 14.7%-ով ավելի է նախորդ տարվա համեմատ:
Սակայն պետական ծախսերի կատարողականը եղել է միայն 83.2%, ինչը մտահոգիչ է, քանի որ դա ցույց է տալիս պետական բյուջեի արդյունավետության խնդիրները:
Ֆոնդը նաև ընդգծում է, որ միջազգային դատարաններում Հայաստանի շահերի պաշտպանությանը ծախսերը 41.9%-ով աճել են, հասնելով 2.7 մլրդ դրամի:

Fund "Luyis": Expenses for protecting the interests of the Republic of Armenia in international courts have sharply increased
News | 2026/08/23 04:01
The report on the execution of the state budget of Armenia shows increasing expenses
The "Luyis" Fund reports that expenses for protecting the interests of the Republic of Armenia in international courts have sharply increased. In the first half of 2026, economic activity grew by 7.9%, but the structure of this growth raises concerns. The main drivers of growth were the service sector, industry, and construction, while agriculture recorded a decline of 11.9%.
The contribution of the trade sector to economic activity was only 0.1 percentage points, and exports in dollar terms decreased by 6.7%.
The Fund notes that actual revenues of the state budget of Armenia in the first half of 2026 amounted to 1,643.2 billion drams, which is 14.7% more than in the same period last year.
However, the execution of the state expenditure plan was only 83.2%, which raises serious concerns about the effectiveness of fiscal policy.
The Fund also emphasizes that expenses for protecting the interests of the Republic of Armenia in international courts increased by 41.9%, reaching 2.7 billion drams.