«Ֆլայուան Հայաստանի» մոլդովացի տերերի գլխին սեւ ամպեր են կուտակվել
Սեւ ամպեր են կուտակվել մոլդովական Fly One ավիաընկերության գլխին, որը հայկական «Ֆլայուան Հայաստան» ավիաընկերության 46 %-ի փայատերն է: Մոլդովական փոխադրողին ստիպում են փոխել իր սեփականատերերին:
Հիշեցնենք, որ «Ֆլայուան Հայաստանը» հիմնադրվել է 2021-ի մարտին, իսկ թռիչքները մեկնակել է նույն տարվա դեկտեմբերից: Փոխադրողի 46 %-ն ի սկզբանե պատկանել է մոլդովական Fly One-ին, իսկ մնացած 54 %-ին տիրապետել են ԱԺ իշխանական նախկին պատգամավոր, գործարար Խաչատուր Սուքիասյանի շրջապատի մարդիկ: Ներկայում նախկին պաշտոնյայի եղբայրներից Էդուարդ Սուքիասյանն է «Ֆլայուան Հայաստանի» 50 %-ի սեփականատերը, իսկ մնացած 4 %-ը պատկանում է ավիաընկերության գլխավոր տնօրեն Արամ Խաչատրյանին:
Նկատենք, որ «Ավիացիայի մասին» օրենքի համաձայն՝ օդանավ շահագործողի վկայական (ՕՇՎ – կոմերցիոն գործունեության իրավունք տվող հիմնարար փաստաթուղթ է քաղաքացիական ավիացիայում) ունեցող ավիաընկերության առնվազն 51 %-ը պետք է պատկանի ՀՀ քաղաքացիների կամ Հայաստանում գրանցված իրավաբանական անձանց:
Ովքե՞ր են Fly One-ի տերերը
Մոլդովական Fly One ավիաընկերությունը հիմնադրվել է 2015-ի սեպտեմբերին եւ մոլդովական քաղավիացիոն իշխանությունների կողմից ՕՇՎ ստացել 2016-ի մարտին: Fly One-ը ունի դուստր ավիաընկերություններ Հայաստանում, Ռումինիայում, Ուզբեկստանում:
Դրա 40 %-ը պատկանում է Մոլդովայի արդարադատության նախկին նախարար Վլադիմիր Չեբոտարի կնոջը, իսկ 10 %-ը՝ նախկին պաշտոնյայի քրոջը:
Վ. Չեբոտարը 2006-2011 թթ. աշխատել է Մոլդովայի ազգային ավիափոխադրող Air Moldova-ում, 2011-2013 թթ. ղեկավարել է Մոլդովայի քաղավիացիայի գերատեսչությունը:
Fly One-ի մնացած 50 %-ը պատկանում է Մոլդովայի քաղավիացիայի գերատեսչության նախկին ղեկավար Միրչա Մալեկայի ընտանիքին:
Ի՞նչ խնդրի առաջ է կանգնել Fly One-ը
Այս տարվա հունիսին հայտնի է դարձել, որ Մոլդովայի պետական անվտանգության համար կարեւորություն ունեցող ներդրումների ուսումնասիրման խորհուրդը (CEIISS) որոշում է կայացրել Fly One-ի վերահսկողության փոփոխություն կատարելու մասին:
Խորհուրդը բազմիցս տեղեկատվություն եւ փաստաթղթեր է պահանջել Fly One-ի եւ «Ֆլայուան Հայաստանի» միջեւ ֆինանսական գործարքների, ներդրումային կառուցվածքի եւ շահառու սեփականատերերի մասին:
Fly One-ը շարունակում է իրականացնել կանոնավոր չվերթեր եւ կատարել իր պարտավորությունները ուղեւորների, գործընկերների եւ այլ տնտեսվարող սուբյեկտների նկատմամբ:
Ի՞նչ կապ ունի օլիգարխ Պլախոտնյուկը
Մոլդովական լրատվամիջոցներն անմիջապես հիշել են օլիգարխ Վլադիմիր Պլախոտնյուկին, որի մերձավոր շրջապատից էր Վլադիմիր Չեբոտարը:
Պլախոտնյուկը ներկայումս գտնվում է ԱՄՆ-ի, ԵՄ-ի, Կանադայի պատժամիջոցների տակ:
Մոլդովայի դատարանը 2026-ի ապրիլին 19 տարվա ազատազրկման դատապարտեց Վ. Պլախոտնյուկին՝ նրան մեղավոր ճանաչելով հանցավոր խմբավորում ղեկավարելու, փողերի լվացման ու խարդախության մեջ:

Над молдавской авиакомпанией Fly One, которая владеет 46% армянского «Fly One Armenia», сгущаются черные тучи. Молдавскую компанию заставляют изменить своих владельцев.
Напомним, что «Fly One Armenia» была основана в марте 2021 года, а полеты начались в декабре того же года. 46% перевозчика изначально принадлежали молдавскому Fly One, а остальные 54% контролировались окружением бывшего депутата парламента Армении, бизнесмена Хачатура Сукиасьяна. В настоящее время 50% «Fly One Armenia» принадлежит брату бывшего чиновника Эдуарду Сукиасяну, а оставшиеся 4% принадлежат генеральному директору авиакомпании Араму Хачатряну:
Согласно закону «Об авиации», не менее 51% авиакомпании, имеющей сертификат эксплуатанта (ОШВ – основной документ, дающий право на коммерческую деятельность в гражданской авиации), должно принадлежать гражданам Армении или юридическим лицам, зарегистрированным в Армении:
Кто владельцы Fly One
Что касается молдавской авиакомпании, она была основана в сентябре 2015 года и получила ОШВ от молдавских властей в марте 2016 года. Fly One имеет дочерние авиакомпании в Армении, Румынии и Узбекистане:
40% компании принадлежит жене бывшего министра юстиции Молдовы Владимира Чеботаря, а 10% - его сестре:
В. Чеботарь работал с 2006 по 2011 год в национальном авиаперевозчике Молдовы Air Moldova, а с 2011 по 2013 год возглавлял гражданскую авиацию Молдовы:
Оставшиеся 50% Fly One принадлежат семье бывшего руководителя гражданской авиации Молдовы Мирчи Малека:
С какими проблемами столкнулся Fly One
В июне этого года стало известно, что Совет по исследованию инвестиций (CEIISS), имеющий значение для государственной безопасности Молдовы, принял решение о необходимости изменения контроля над Fly One:
Совет многократно запрашивал информацию и документы о финансовых операциях между Fly One и «Fly One Armenia», инвестиционной структуре и конечных бенефициарах:
Fly One продолжает выполнять регулярные рейсы и выполнять свои обязательства перед пассажирами, партнерами и другими хозяйствующими субъектами:
Какой связь с олигархом Плахотнюком
Молдавские СМИ сразу же вспомнили о богатом олигархе Владимира Плахотнюка, который был близким окружением Владимира Чеботаря:
В настоящее время молдавский олигарх находится под санкциями США, ЕС и Канады:
В апреле 2026 года молдавский суд приговорил В. Плахотнюка к 19 годам лишения свободы за руководство преступной группировкой, отмывание денег и мошенничество: