Firebird AI ընկերությունն օգոստոսի 8-ին Հայաստանում պաշտոնապես գործարկեց իր հավակնոտ մեգանախագիծը՝ տարածաշրջանի ամենամեծ արհեստական բանականության (ԱԲ) գործարանը։ Հրազդանի մերձակայքում գտնվող մեգակենտրոնի գործարկումը ազդարարում է ընկերության գլոբալ ԱԲ հարթակի մեկնարկը՝ Հայաստանը դիրքավորելով որպես ԱԲ հաշվարկային հզորությունների ռազմավարական կենտրոն։
Firebird-ը նաև հայտարարեց, որ NVIDIA-ն մտադիր է ներդրում կատարել ընկերությունում՝ այս տարի CoreWeave-ի կատարած ավելի վաղ ներդրումից հետո: Կապիտալ ներդրումները կօգնեն Firebird-ին ընդլայնել իր գլոբալ ենթակառուցվածքն ու գործառնական ներկայությունը, ինչպես նաև ստեղծել ամենամեծ և ամենաառաջադեմ հաշվողական կլաստերները զարգացող շուկաներում։
«ԱԲ գործարաններն այն ենթակառուցվածքն են, որոնք անհրաժեշտ են պետություններին գիտելիք ստեղծելու, տնտեսական աճն առաջ մղելու և ԱԲ դարաշրջանում մրցունակ լինելու համար», – նշեց NVIDIA-ի հիմնադիր և գործադիր տնօրեն Ջենսեն Հուանգը: «Մենք Firebird-ի հետ Հայաստանում և Ղազախստանում կառուցում ենք ենթակառուցվածք, ինչը հետազոտողներին, ստարտափներին և արդյունաբերության ոլորտներին կտրամադրի հաշվողական այն հիմքը, որն անհրաժեշտ է տեղում արհեստական բանականություն մշակելու, աշխարհից նորարարներ ներգրավելու և համաշխարհային ԱԲ տնտեսությանը մասնակից դառնալու համար»,- հավելեց Հուանգը։
Մեգանախագծի առաջին արդեն իսկ գործարկված փուլի ներդրումները գերազանցում են 500 միլիոն դոլարը։ Մինչև 2027 թվականի վերջ գործարանի հզորությունները կընդլայնվեն՝ հասնելով ավելի քան 70,000 NVIDIA Blackwell և Vera Rubin GPU-ների։ Նախագծի շրջանակում ԱԲ ենթակառուցվածքի հզորությունը կհասնի 300 ՄՎտ-ի, ինչի արդյունքում այն կդասվի Եվրոպայի խոշորագույն ԱԲ ենթակառուցվածքային հարթակների և աշխարհի ամենանշանակալի ԱԲ հաշվարկային կենտրոնների շարքին։
Կառուցված լինելով NVIDIA DSX հարթակի հիման վրա և միացված լինելով NVIDIA Spectrum-X Ethernet ցանցային համակարգին՝ Firebird-ի գործարանը մշակվել է ԱԲ ենթակառուցվածքների տնտեսական արդյունավետությունը բարձրացնելու նպատակով․ այն թույլ է տալիս նույն տարածքում տեղադրել մինչև 40 տոկոս ավելի շատ GPU-ներ և առավելագույնի հասցնել յուրաքանչյուր մեգավատի արդյունավետությունը։
Ընկերության ընդլայնման ռազմավարությունը դուրս է գալիս Հայաստանի սահմաններից։ Ղազախստանը դարձել է երկրորդ շուկան, որտեղ Firebird-ը «Data Center Valley»-ում ապահովելու է 125 ՄՎտ ԱԲ ենթակառուցվածքային հզորություն՝ ստանալով Ղազախստանի կառավարության համապատասխան հաստատումները, ինչպես նաև ԱՄՆ առևտրի դեպարտամենտի Արդյունաբերության և անվտանգության բյուրոյի (BIS) արտահանման թույլտվությունը։ Միաժամանակ, մի շարք այլ զարգացող շուկաներում ընթացող ծրագրերի շնորհիվ ընկերությունը նպատակ ունի մինչև 2028 թվականի վերջն իր ԱԲ ենթակառուցվածքային հզորությունը հասցնել 2 ԳՎտ-ի՝ ձևավորելով աշխարհում ամենաարագ զարգացող ԱԲ ենթակառուցվածքային ցանցերից մեկը։
«Քանի որ արհեստական բանականությունը դառնում է յուրաքանչյուր ժամանակակից տնտեսության հիմնարար ենթակառուցվածքը, երկրներին անհրաժեշտ են վստահելի գործընկերներ, որոնք կարող են արագորեն ապահովել անվտանգ և ընդլայնվող ԱԲ հարթակներ», – ասաց Firebird-ի համահիմնադիր և գործադիր տնօրեն Ռազմիկ Հովակիմյանը։ «Firebird-ը համադրում է իր փորձառությունը, NVIDIA-ի և առաջատար ենթակառուցվածքային մատակարարների հետ ռազմավարական համագործակցությունը, ԱՄՆ կարգավորող դաշտի փորձառությունն ու ընդլայնվող միջազգային ծրագրերի պորտֆելը։ Առաջիկա երկու տարիների ընթացքում ակնկալում ենք, որ մեր գլոբալ ԱԲ ենթակառուցվածքային հարթակի ընդհանուր հզորությունը կհասնի մոտ 2 ԳՎտ-ի՝ զարգացող շուկաներին հնարավորություն տալով անմիջականորեն մասնակցել համաշխարհային ԱԲ տնտեսությանը», – հավելեց նա։
Firebird AI-ի համահիմնադիր Ալեքսանդր Եսայանի խոսքով՝ վեց ամիս առաջ տարածքում պարզապես շինհրապարակ էր, իսկ այսօր այստեղ գործում է տարածաշրջանի խոշորագույն ԱԲ գործարանը, որը Եվրոպայի ամենահավակնոտ ԱԲ ենթակառուցվածքային ծրագրերից մեկի հիմքն է։
«Նման կարճ ժամանակահատվածում շինարարությունից մինչև գործարկման պատրաստվածության հասնելը վկայում է համաշխարհային մակարդակի ԱԲ ենթակառուցվածք աննախադեպ արագությամբ ստեղծելու Firebird-ի կարողության մասին։ Ավելի քան 70,000 NVIDIA Blackwell և Vera Rubin GPU-ների տեղակայման նախատեսվող ընդլայնման ճանապարհային քարտեզով Հայաստանը արագորեն դառնում է Եվրոպայի ԱԲ հաշվարկային կարևորագույն ուղղություններից մեկը և համաշխարհային ԱԲ տնտեսության ռազմավարական կենտրոն»,- հավելեց Ալեքսանդր Եսայանը։
«Արհեստական բանականության ապագան ձևավորելու են այն կազմակերպություններն ու երկրները, որոնք կարողանում են տեսլականը վերածել իրական կարողության», – ասաց Dell Technologies-ի տնօրենների խորհրդի նախագահ և գլխավոր գործադիր տնօրեն Մայքլ Դելը։ «Firebird-ը ցույց է տալիս, թե ինչ է հնարավոր անել, երբ Հայաստանում ստեղծում ես արհեստական բանականության գործարան, որն ընդլայնում է տեղում ԱԲ-ի մշակման և կիրառման համար անհրաժեշտ ենթակառուցվածքները։ Dell Technologies-ի ենթակառուցվածքների վրա հիմնված այս գործարանը ստեղծում է սուվերեն արհեստական բանականության ներդրման համար ամուր հիմք և նոր հնարավորություններ բացում նորարարության, գիտահետազոտական գործունեության և տարածաշրջանի տնտեսական աճի համար»։
Firebird-ը նաև հայտարարեց, որ իր առաջին հաճախորդներից է Perplexity-ն։ Ընկերությունը կօգտվի Firebird-ի բարձր արտադրողականությամբ ԱԲ ենթակառուցվածքից՝ իր պատասխանների որոնման համակարգի և արհեստական բանականությամբ աշխատող թվային գործընկեր հարթակի աշխատանքն ապահովելու համար։ Այս համագործակցությունը կարևոր քայլ է առաջատար ԱԲ-կենտրոնացված ընկերություններին դեպի Հայաստան ներգրավելու և երկրի տեխնոլոգիական ու ստարտափ էկոհամակարգի հետագա զարգացումն ամրապնդելու համար։
ԱԲ գործարանի շինարարությունն իրականացվել է միջազգային բնապահպանական և էներգետիկ բարձրագույն ստանդարտներին համապատասխան։ ԱԲ գործարանը կարող է նպաստել Հայաստանի էներգահամակարգի առավել կայուն աշխատանքին։ Հովացման համակարգը կառուցված է փակ շրջանառության սկզբունքով, ինչը նշանակում է, որ ջուրը չի սպառվում ընթացիկ շահագործման ընթացքում և չի արտահոսում շրջակա միջավայր։
Առաջին փուլում Firebird AI-ի ԱԲ գործարանում աշխատելու է շուրջ 100 մասնագետ, իսկ նախագծի ամբողջական իրականացման արդյունքում Հայաստանում նախատեսվում է ստեղծել ավելի քան 300 բարձր որակավորում պահանջող աշխատատեղ։ Գործարանի հաշվարկային հզորությունները նախատեսված են սպասարկելու ինչպես տեղական, այնպես էլ միջազգային օգտատերերին։ Միևնույն ժամանակ, հաշվարկային հզորությունների մի մասը նախատեսված է Հայաստանի էկոհամակարգի զարգացման համար։ Դրանք հասանելի կլինեն տեղական ստարտափներին, համալսարաններին, հետազոտական կենտրոններին և գիտակրթական նախաձեռնություններին, այդ թվում՝ ՀՀ կառավարության կողմից ֆինանսավորվող ծրագրերի շրջանակում։
Նախագծի տնտեսական արդյունավետությունն արդեն իսկ արտացոլվում է պաշտոնական ցուցանիշներում․ 2026 թվականի առաջին կիսամյակի խոշոր հարկատուների ցանկում առաջին անգամ հայտնվել է Firebird AI ընկերությունը՝ պետական բյուջե վճարելով 823 միլիոն դրամ հարկ։
Firebird AI ընկերությունն ԱՄՆ-ում և Հայաստանում հիմնված արհեստական բանականության ամպային և ենթակառուցվածքային ընկերություն է, որը նախագծված է ապահովելու անվտանգ, լայնամասշտաբ և գլոբալ հասանելի GPU ենթակառուցվածք: Նրա առաքելությունն է ապակենտրոնացնել և հասանելի դարձնել առաջադեմ ԱԲ հաշվարկային հզորությունները՝ խթանելով նորարարությունն ինչպես հետազոտական, այնպես էլ մասնավոր և պետական հատվածների ձեռնարկատիրական ոլորտներում:

Компания Firebird AI официально запустила свой амбициозный мегапроект — крупнейший в регионе завод по производству искусственного интеллекта (ИИ) — 8 августа в Армении. Запуск мегацентра, расположенного вблизи города Храздан, знаменует собой старт глобальной платформы ИИ компании, позиционируя Армению как стратегический центр вычислительных мощностей ИИ.
Firebird также объявила о намерении NVIDIA инвестировать в компанию после более ранних вложений, сделанных CoreWeave в этом году. Капитальные инвестиции помогут Firebird расширить свою глобальную инфраструктуру и операционное присутствие, а также создать крупнейшие и самые передовые вычислительные кластеры на развивающихся рынках.
«Заводы ИИ — это инфраструктура, необходимая государствам для создания знаний, стимулирования экономического роста и обеспечения конкурентоспособности в эпоху ИИ», — отметил основатель и генеральный директор NVIDIA Дженсен Хуанг. «Мы строим инфраструктуру с Firebird в Армении и Казахстане, которая предоставит исследователям, стартапам и отраслям необходимую вычислительную основу для разработки ИИ на месте, привлечения новаторов со всего мира и участия в глобальной экономике ИИ», — добавил Хуанг.
Инвестиции в первую уже запущенную фазу мегапроекта превышают 500 миллионов долларов. К концу 2027 года мощность завода будет увеличена до более чем 70 000 GPU NVIDIA Blackwell и Vera Rubin. Мощность инфраструктуры ИИ в рамках проекта достигнет 300 МВт, что сделает его одним из крупнейших инфраструктурных платформ ИИ в Европе и одним из самых значимых вычислительных центров ИИ в мире.
Завод, построенный на базе платформы NVIDIA DSX и подключенный к сетевой системе NVIDIA Spectrum-X Ethernet, был разработан с целью повышения экономической эффективности инфраструктуры ИИ: он позволяет устанавливать на одной площади до 40 процентов больше GPU и максимизировать эффективность каждого мегавата.
Стратегия расширения компании выходит за пределы Армении. Казахстан стал вторым рынком, где Firebird обеспечит 125 МВт инфраструктурной мощности ИИ в «Data Center Valley», получив соответствующие разрешения от правительства Казахстана, а также экспортную лицензию от Бюро промышленности и безопасности (BIS) Министерства торговли США. В то же время, благодаря текущим проектам в ряде других развивающихся рынков, компания планирует к концу 2028 года увеличить свою инфраструктурную мощность ИИ до 2 ГВт, создав одну из самых быстрорастущих сетей инфраструктуры ИИ в мире.
«Поскольку искусственный интеллект становится основой каждой современной экономики, странам нужны надежные партнеры, которые могут быстро предоставить безопасные и масштабируемые платформы ИИ», — сказал соучредитель и генеральный директор Firebird Размик Ховакян. «Firebird сочетает в себе свой опыт, стратегическое сотрудничество с NVIDIA и ведущими поставщиками инфраструктуры, опыт работы в регулирующей среде США и расширяющийся портфель международных проектов. В течение следующих двух лет мы ожидаем, что общая мощность нашей глобальной инфраструктуры ИИ достигнет около 2 ГВт, что позволит развивающимся рынкам напрямую участвовать в глобальной экономике ИИ», — добавил он.
Соучредитель Firebird Александр Есаян отметил, что шесть месяцев назад на этом месте был просто строительный участок, а сегодня здесь работает крупнейший завод ИИ в регионе, который является основой одного из самых амбициозных инфраструктурных проектов ИИ в Европе.
«Такое быстрое время от начала строительства до готовности к запуску свидетельствует о способности Firebird создавать инфраструктуру ИИ мирового уровня с беспрецедентной скоростью. С запланированным расширением, включающим установку более 70 000 GPU NVIDIA Blackwell и Vera Rubin, Армения быстро становится одним из ключевых направлений вычислений ИИ в Европе и стратегическим центром глобальной экономики ИИ», — добавил Александр Есаян.
«Будущее искусственного интеллекта будут формировать те организации и страны, которые смогут превратить видение в реальную мощность», — сказал председатель совета директоров и генеральный директор Dell Technologies Майкл Делл. «Firebird демонстрирует, что возможно, когда вы создаете завод искусственного интеллекта в Армении, который расширяет необходимую инфраструктуру для разработки и применения ИИ на месте. Этот завод, основанный на инфраструктуре Dell Technologies, создает прочную основу для суверенного внедрения ИИ и открывает новые возможности для инноваций, научных исследований и экономического роста в регионе».
Firebird также объявила, что одним из ее первых клиентов станет Perplexity. Компания будет использовать высокопроизводительную инфраструктуру ИИ Firebird для обеспечения работы своей системы поиска ответов и платформы цифрового партнера на основе искусственного интеллекта. Это сотрудничество является важным шагом к привлечению ведущих компаний, сосредоточенных на ИИ, в Армению и укреплению дальнейшего развития технологической и стартап-экосистемы страны.
Строительство завода ИИ было выполнено в соответствии с международными экологическими и энергетическими стандартами высшего уровня. Завод ИИ может способствовать более устойчивой работе энергетической системы Армении. Система охлаждения построена по принципу замкнутого цикла, что означает, что вода не расходуется в процессе эксплуатации и не сбрасывается в окружающую среду.
На первом этапе на заводе Firebird AI будет работать около 100 специалистов, а в результате полной реализации проекта в Армении планируется создать более 300 высококвалифицированных рабочих мест. Вычислительные мощности завода предназначены для обслуживания как местных, так и международных пользователей. В то же время часть вычислительных мощностей предназначена для развития экосистемы Армении. Они будут доступны местным стартапам, университетам, исследовательским центрам и научно-образовательным инициативам, в том числе в рамках программ, финансируемых правительством Армении.
Экономическая эффективность проекта уже отражается в официальных показателях: в списке крупных налогоплательщиков за первое полугодие 2026 года компания Firebird AI впервые появилась, уплатив 823 миллиона драмов налогов в государственный бюджет.
Firebird AI — это компания, основанная в США и Армении, занимающаяся облачными и инфраструктурными решениями в области искусственного интеллекта, созданная для обеспечения безопасной, масштабируемой и глобально доступной инфраструктуры GPU. Ее миссия — децентрализовать и сделать доступными передовые вычислительные мощности ИИ, способствуя инновациям как в исследовательской, так и в частной и государственной предпринимательской сферах.