Ֆեդի Հեմմաքը ասում է, որ «ժամանակն է գործելու» տոկոսադրույքները բարձրացնելու համար
Կլիվլենդի Ֆեդերալ պահուստի նախագահ Բեթ Հեմմաքը CNBC-ին ասել է, որ կենտրոնական բանկը պետք է այժմ գործի, որպեսզի նվազեցնի ինֆլյացիան:
Նա նշել է, որ վերջին տվյալները ցույց են տալիս, որ գնաճը շարունակում է ազդել տնային բյուջեների վրա: Հեմմաքը եղել է երեք դեմողներից մեկը հուլիսյան Ֆեդի նիստում, ով կողմ էր տոկոսադրույքների բարձրացմանը:
«Ես չեմ ցանկանում նախապես դատել որևէ բան: Բայց կարծում եմ, որ այժմ ժամանակն է գործելու», - ասել է նա CNBC-ի ուղիղ եթերում:
Հեմմաքը նշել է, որ ինֆլյացիան արդեն ավելի քան հինգ տարի է, ինչ բարձր է, և կենտրոնական բանկը պետք է tighten monetary policy:
«Իմ կարծիքով, որքան երկար ինֆլյացիան մնա մեր նպատակներից բարձր, այնքան դժվար կլինի այն վերադարձնել, և ավելի շատ ցավ կզգան մարդիկ և բիզնեսները», - ավելացրել է նա:
Այս տարվա ինֆլյացիայի աճը հիմնականում կապված է Իրանի պատերազմի, տուրքերով և արհեստական բանականության պահանջարկով:
Հեմմաքը նշել է, որ վերջին հանդիպման ժամանակ աշխատակիցները հայտնել են, որ զգում են despair, չնայած լավ աշխատանք ունենալուն:
Աตลาดի կանխատեսումները, սակայն, ցույց են տալիս, որ Ֆեդը կպահպանի ներկայիս տոկոսադրույքները սեպտեմբեր և հոկտեմբեր ամսվա նիստերում:

Президент Кливлендского ФРБ Бет Хэммак в четверг заявил CNBC, что центральный банк должен действовать сейчас, чтобы снизить инфляцию.
Несмотря на недавние данные, указывающие на замедление темпов роста цен, она выразила обеспокоенность влиянием инфляции на семейные бюджеты. Хэммак была одной из трех противников на июльском заседании ФРС, которые выступали за повышение ставки.
«Я не хочу предвосхищать ничего. Но я считаю, что сейчас время действовать», - сказала она в прямом эфире CNBC.
Хэммак отметила, что инфляция уже более пяти лет превышает целевой уровень, и центральный банк должен ужесточить денежно-кредитную политику:
«Чем дольше инфляция остается выше нашей цели, тем труднее будет нам ее снизить, и тем больше боли будут испытывать люди и бизнес», - добавила она.
Основная часть роста инфляции в этом году связана с последствиями войны в Иране, тарифами и спросом, связанным с искусственным интеллектом.
Хэммак отметила, что на недавней встрече работники сообщили о чувстве безысходности, несмотря на наличие хорошей работы.
Тем не менее, рыночные прогнозы указывают на то, что ФРС останется на месте на заседаниях в сентябре и октябре.