Ֆեդերալ պահուստի նախագահը մտահոգություն է հայտնում գնաճի վերաբերյալ
Ֆեդերալ պահուստի նախագահ Քևին Ուարշը իր խոսքում Ջեքսոն Հոլում, որը տեղի ունեցավ ուրբաթ օրը, մտահոգություն է հայտնել բարձր գնաճի վերաբերյալ և նշել, որ տոկոսադրույքները կարող են բարձրանալ, եթե գնաճի ճնշումները չթուլանան:
Ուարշը իր ելույթում խուսափել է առաջիկա քաղաքականության վերաբերյալ ուղեցույցներ տալուց, փոխարենը խոսել է իր կառավարման մոտեցման մասին: "Մենք չպետք է թույլ տանք, որ շուկայի մասնակիցները հիմնականում Ֆեդից ակնկալեն իրենց հաջորդ գործարքը," ասել է նա:
Նա նաև նշել է, որ "այս ամառվա [գնաճի] ցուցանիշները ավելի լավ էին, քան սպասվում էր, սակայն դա չի նշանակում, որ հիմանական միտումները զգալիորեն բարելավվել են":
Ուարշը ընդգծել է, որ "մենք պետք է վստահ լինենք, որ հիմանական գնաճը շարժվում է մեր նպատակին, հստակ և բավարար արագությամբ":
Նրա խոսքերից հետո բաժնետոմսերի շուկայի ինդեքսները բարձրացել են, իսկ պետական պարտատոմսերի եկամուտները զգալիորեն աճել են:
Ուարշը նաև նշել է, որ տնտեսությունը "թույլ է տալիս" և խոսել է արհեստական բանականության օգուտների մասին:

Председатель ФРС выражает беспокойство по поводу инфляции
Председатель ФРС Кевин Уорш в своем выступлении в Джексон-Холле выразил обеспокоенность по поводу высокого уровня инфляции и намекнул, что процентные ставки могут потребовать повышения, если давление на цены не ослабнет.
Уорш избегал давать указания по будущей политике, вместо этого сосредоточившись на своем подходе к управлению. "Мы не должны позволять рынку ожидать от ФРС следующую сделку," - сказал он.
Он также отметил, что "летние показатели инфляции были лучше, чем ожидалось, но это не говорит о том, что основные тренды значительно улучшились."
Уорш подчеркнул, что "мы должны быть уверены, что основная инфляция движется к нашей цели, четко и с достаточной скоростью."
После его речи индексы фондового рынка выросли, а доходности государственных облигаций значительно увеличились.
Уорш также отметил, что экономика "выглядит сильной" и говорил о преимуществах искусственного интеллекта.