Ֆեդերալ պահուստային համակարգի ղեկավար Լիզա Կուկը չորեքշաբթի օրը հայտարարել է, որ ինֆլյացիան դեռ շատ բարձր է, և նա "պատրաստ է գործողությունների անցնել" տոկոսադրույքների բարձրացման հարցում:
Կուկը անցյալ շաբաթ քվեարկել է մեծամասնության հետ, որպեսզի տոկոսադրույքները պահվեն կայուն, սակայն նշել է, որ դա այլևս հնարավոր չի լինի, եթե առաջիկայում ինֆլյացիայի մեղմացման հստակ նշաններ չլինեն:
«Ինֆլյացիան շատ բարձր է, և ես կարծում եմ, որ ինֆլյացիայի կողմի ռիսկերը երկակի մանդատի աշխատանքի կողմի ռիսկերից բարձր են այս պահին», - ասել է Կուկը Անկորեջում ունեցած ելույթում:
Նա նաև նշել է, որ հունիսի տվյալները ցույց են տվել, որ ինֆլյացիան մեղմանում է, հիմնականում էներգիայի գների sharp անկման շնորհիվ, սակայն չի կարելի չափազանց շատ ուշադրություն դարձնել մեկ տվյալին:
Կուկը 9-3 մեծամասնության անդամ էր, որը անցյալ շաբաթ քվեարկել է կենտրոնական բանկի հիմնական վարկավորման տոկոսադրույքը պահելու համար 3.5%-3.75% միջակայքում:
«Եթե ես շուտով շարունակական դիսֆլյացիայի նշաններ չտեսնեմ, ես պատրաստ եմ գործողությունների անցնել», - ասել է Կուկը:
Ավելի վաղ օրը, Մինեապոլիսի Ֆեդի նախագահ Նիլ Կաշկարի, ով երեք դեմ քվեարկողներից մեկն էր, CNBC-ին ասել է, որ դեռ հավատում է, որ բարձր տոկոսադրույքները անհրաժեշտ են:

Губернатор ФРС Лиза Кук заявила в среду, что инфляция все еще слишком высока, и она "готова действовать" по повышению процентной ставки.
Кук проголосовала с большинством на прошлой неделе, чтобы удержать ставки на месте, но сказала, что это может больше не быть возможным, если не появятся четкие признаки снижения инфляции.
«Инфляция слишком высока, и я считаю, что риски для инфляционной стороны двойного мандата выше, чем риски для стороны занятости на данный момент», - сказала Кук в своей речи в Анкоридже, штат Аляска.
Она также отметила, что данные за июнь показали снижение инфляции, в основном благодаря резкому падению цен на энергоносители, но не следует слишком много внимания уделять одной точке данных.
Кук была частью большинства 9-3, которое на прошлой неделе проголосовало за удержание базовой процентной ставки центрального банка в диапазоне от 3,5% до 3,75%.
«Если я не увижу знаков продолжающейся дисфляции в ближайшее время, я готова действовать», - сказала Кук.
Ранее в тот же день президент ФРС Миннеаполиса Нил Кашкари, один из трех голосовавших против решения по ставкам, сказал CNBC, что он все еще считает, что более высокие ставки необходимы.