Ֆեդերալ պահուստային համակարգի ղեկավար Լիզա Կուկը չորեքշաբթի օրը հայտարարել է, որ ինֆլյացիան դեռ շատ բարձր է, և նա "պատրաստ է գործողությունների անցնել" տոկոսադրույքների բարձրացման հարցում:
Կուկը անցյալ շաբաթ քվեարկել է մեծամասնության հետ, որպեսզի տոկոսադրույքները պահվեն կայուն, սակայն նշել է, որ դա այլևս հնարավոր չի լինի, եթե առաջիկայում ինֆլյացիայի մեղմացման հստակ նշաններ չլինեն:
«Ինֆլյացիան շատ բարձր է, և ես կարծում եմ, որ ինֆլյացիայի կողմի ռիսկերը երկակի մանդատի աշխատանքի կողմի ռիսկերից բարձր են այս պահին», - ասել է Կուկը Անկորեջում ունեցած ելույթում:
Նա նաև նշել է, որ հունիսի տվյալները ցույց են տվել, որ ինֆլյացիան մեղմանում է, հիմնականում էներգիայի գների sharp անկման շնորհիվ, սակայն չի կարելի չափազանց շատ ուշադրություն դարձնել մեկ տվյալին:
Կուկը 9-3 մեծամասնության անդամ էր, որը անցյալ շաբաթ քվեարկել է կենտրոնական բանկի հիմնական վարկավորման տոկոսադրույքը պահելու համար 3.5%-3.75% միջակայքում:
«Եթե ես շուտով շարունակական դիսֆլյացիայի նշաններ չտեսնեմ, ես պատրաստ եմ գործողությունների անցնել», - ասել է Կուկը:
Ավելի վաղ օրը, Մինեապոլիսի Ֆեդի նախագահ Նիլ Կաշկարի, ով երեք դեմ քվեարկողներից մեկն էր, CNBC-ին ասել է, որ դեռ հավատում է, որ բարձր տոկոսադրույքները անհրաժեշտ են:

Fed Governor Cook says she's 'prepared to act' on rate hike to address inflation
Federal Reserve Governor Lisa Cook said Wednesday that inflation is still too high and she is "prepared to act" on an interest rate hike.
Cook voted with the majority last week to hold rates steady but said that may no longer be possible unless there are sure signs ahead that inflation is easing.
"Inflation is too high, and I consider the risks to the inflation side of the dual mandate higher than the risks to the employment side at this point," Cook said during a speech in Anchorage, Alaska.
While acknowledging that the June data showed inflation easing thanks largely to a sharp slide in energy prices, the policymaker said there shouldn't be too much read into a single data point.
Cook was part of a 9-3 majority that voted last week to keep the central bank's benchmark borrowing rate in a range between 3.5%-3.75%. She explained that her vote came from a desire to see how possibly waning impacts from tariffs, an energy supply shock due to the Iran war and pressures from the artificial intelligence buildout impact prices.
"If I do not see signs of continued disinflation soon, I am prepared to act," Cook said.
Earlier in the day, Minneapolis Fed President Neel Kashkari, one of the three dissenting votes for the rate decision, told CNBC that he still believes higher rates are necessary.