«Ռուսաստանի հետ իրական դաշնակցային համագործակցություն ծավալելու՝ Հայաստանի պատրաստակամությունը կասկածի տեղիք է տալիս», - այսօր հայտարարել է Ռուսաստանի ԱԳՆ տեղեկատվության և մամուլի վարչության փոխտնօրեն Ալեքսեյ Ֆադեևը։
«Առայժմ մենք տեսնում ենք, որ Հայաստանի ղեկավարությունը մեր հարաբերությունները որպես միակողմանի երթևեկությամբ ճանապարհ է ընկալում։ Մենք, իհարկե, ակնկալում ենք, որ հայկական կողմն ավելի հավասարակշռված և իրատեսական մոտեցում կցուցաբերի», - հայտարարել է Ռուսաստանի ԱԳՆ ներկայացուցիչը։
«Երևանում հրաժարվում են Մոսկվայի հետ բացառիկ հարաբերություններից, որոնք իբր խանգարում են այլընտրանքային վեկտորների ընտրությանը։ Դրա փոխարեն երկրի բնակչությանը Արևմուտքի հետ դաշնակցային համագործակցության մասին բազմաթիվ հռչակագրեր են հրամցնում», - նշել է Ֆադեևը։
«Նման աղմկոտ ազդարարումներ հնչեցնելուց առաջ լավ կլիներ ծանոթանալ հայ-ռուսական հարաբերությունների իրավական բազայի հետ, որտեղ հստակորեն նշված է, թե ով, ում և որքան է պարտք», - նշել է Ռուսաստանի դիվանագիտական գերատեսչության պաշտոնական ներկայացուցիչը։
Ալեքսեյ Ֆադեևի խոսքով՝ Մոսկվային դուր չեն գալիս նաև «Երևանի և Կիևի վարչակազմի ցուցադրական սիրահետումները»։
«Եթե Երևանում ցանկանում են հասնել նրան, որ իրենց շահերը հաշվի առնվեն, այդ դեպքում Մոսկվայի մոտ ինչո՞ւ պետք է նույնատիպ հարցադրումներ ի հայտ չգան՝ ուղղված հայ գործընկերներին», - եզրափակել է Ռուսաստանի ԱԳՆ տեղեկատվության և մամուլի վարչության փոխտնօրենը։
Վերջին ամիսներին Ռուսաստանը փուլ առ փուլ սահմանափակումներ է մտցնում Հայաստանից արտահանվող տարբեր ապրանքների համար: Տնտեսական պատժամիջոցների ֆոնին ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինն անձամբ էր պնդել՝ Երևանը պետք է հանրաքվե անցկացնի որոշելու՝ եվրասիակա՞ն, թե՞ եվրոպական ուղով է գնում: Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն էլ ասել է, թե ժողովրդական քվեարկությանը բանը կհասնի, միայն երբ Երևանը Եվրամիությանը անդամակցելու պաշտոնական դիմում ներկայացնի:

«Готовность Армении развивать реальное союзническое сотрудничество с Россией вызывает сомнения», - заявил сегодня заместитель директора департамента информации и печати МИД России Алексей Фадеев.
«Пока мы видим, что руководство Армении воспринимает наши отношения как одностороннее движение. Мы, конечно, ожидаем, что армянская сторона проявит более сбалансированный и реалистичный подход», - заявил представитель МИД России.
«В Ереване отказываются от исключительных отношений с Москвой, которые якобы мешают выбору альтернативных векторов. Вместо этого населению страны и рядовым гражданам предлагаются многочисленные декларации о союзническом сотрудничестве с Западом», - отметил Фадеев.
«Перед тем, как делать такие громкие заявления, неплохо было бы ознакомиться с правовой базой армяно-российских отношений, где четко указано, кто, кому и сколько должен», - добавил официальный представитель российского внешнеполитического ведомства.
По словам Алексея Фадеева, Москве также не нравятся «демонстративные ухаживания» между Ереваном и Киевом.
«Если в Ереване хотят добиться того, чтобы их интересы были учтены, то почему в Москве не должны возникать аналогичные вопросы к армянским партнерам», - заключил заместитель директора департамента информации и печати МИД России.
В последние месяцы Россия постепенно вводит ограничения на экспорт различных товаров из Армении. На фоне экономических санкций президент РФ Владимир Путин лично настаивал на том, что Ереван должен провести референдум для определения, движется ли он по евразийскому или европейскому пути. Премьер-министр Армении Никол Пашинян также заявил, что до того, как дело дойдет до народного голосования, Ереван должен официально подать заявку на членство в Европейском Союзе.