Եվրոպայի ստորգետնյա պահեստներում գազի պաշարներն աճել են մինչև 58.84%
Եվրոպայի ստորգետնյա գազապահեստներում բնական գազի պաշարները օրերս գազային օրվա արդյունքներով աճել են՝ հասնելով 58.84%-ի, հայտնում է եվրոպական գազային ենթակառուցվածքների օպերատորների Gas Infrastructure Europe (GIE) ասոցիացիան։
Այս ցուցանիշը, սակայն, 16.74 տոկոսային կետով ցածր է վերջին հինգ տարիների նույն օրվա միջին մակարդակից։
Վերջին յոթ օրերի ընթացքում գազի միջին օրական զուտ մղումը պահեստներ կազմել է 269 մլն խորանարդ մետր, ինչը 22.2%-ով պակաս է հնգամյա միջին ցուցանիշից։
Եվրոպայում բնական գազի պաշարների մակարդակը համաշխարհային գազային շուկայի կարևոր ցուցանիշներից է։ Եվրամիության գազապահեստների համակարգի ընդհանուր ակտիվ տարողությունը կազմում է 109 մլրդ խորանարդ մետր։ Միաժամանակ, հեղուկացված բնական գազի (LNG) համաշխարհային շուկայում Եվրոպան շարունակում է մնալ խոշորագույն ներմուծողը։
Gas Infrastructure Europe-ը միավորում է գազի փոխադրմամբ, պահեստավորմամբ և հեղուկացված բնական գազի (LNG) ոլորտում գործող օպերատորներին։ Ասոցիացիայի վիճակագրական բազան ներառում է բնական գազի ստորգետնյա պահեստների աշխատանքը 2011 թվականից, իսկ LNG-ի ընդունման և վերագազիֆիկացման ենթակառուցվածքները՝ 2012 թվականից։
WindEurope ասոցիացիայի տվյալներով՝ ամսվա սկզբից հողմային էներգետիկան, որը բնական գազով աշխատող ջերմաէլեկտրակայանների (ՋԷԿ) հիմնական մրցակիցներից է, ապահովել է տարածաշրջանի էլեկտրաէներգիայի պահանջարկի միջինը 13%-ը։ Համեմատության համար՝ 2025 թվականի օգոստոսին այդ ցուցանիշը կազմել էր 14%։
Կանխատեսվում է նաև, որ 2026 թվականի օգոստոսին Եվրոպա հեղուկացված բնական գազի (LNG) ներմուծումը կհասնի մոտ 6.4 մլն տոննայի, ինչը 14%-ով պակաս կլինի նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ։

Запасы природного газа в подземных хранилищах Европы увеличились до 58.84%, сообщает ассоциация операторов газовой инфраструктуры Европы (Gas Infrastructure Europe, GIE).
Однако этот показатель на 16.74 процентных пункта ниже среднего уровня за тот же день за последние пять лет.
За последние семь дней среднее суточное чистое закачивание газа в хранилища составило 269 миллионов кубометров, что на 22.2% меньше пятилетнего среднего показателя.
Уровень запасов природного газа в Европе является важным показателем на мировом газовом рынке. Общая активная емкость системы газохранилищ Европейского Союза составляет 109 миллиардов кубометров. В то же время Европа продолжает оставаться крупнейшим импортером на мировом рынке сжиженного природного газа (LNG).
Gas Infrastructure Europe объединяет операторов в области транспортировки, хранения и сжиженного природного газа (LNG). Статистическая база ассоциации включает данные о работе подземных хранилищ природного газа с 2011 года, а также о терминалах приема и регазификации LNG с 2012 года.
Согласно данным ассоциации WindEurope, с начала месяца ветровая энергетика, являющаяся основным конкурентом тепловых электростанций, работающих на природном газе, обеспечила в среднем 13% потребления электроэнергии в регионе. Для сравнения: в августе 2025 года этот показатель составил 14%.
Также ожидается, что в августе 2026 года импорт сжиженного природного газа (LNG) в Европу составит около 6.4 миллиона тонн, что на 14% меньше по сравнению с тем же периодом прошлого года.