Եվրոպայի ստորգետնյա գազապահեստներում գազի պաշարները վերջին տվյալներով աճել են մինչև 61.37%։ Այս մասին հաղորդում է եվրոպական գազային ենթակառուցվածքների օպերատորների Gas Infrastructure Europe (GIE) ասոցիացիան։
Այս ցուցանիշը 17.06 տոկոսային կետով ցածր է վերջին հինգ տարվա ընթացքում նույն օրվա միջին մակարդակից։
Վերջին յոթ օրվա ընթացքում զուտ ներարկման միջին ծավալը կազմել է օրական 303 մլն խմ, ինչը 14.6%-ով ցածր է հնգամյա միջին ցուցանիշից։
Եվրոպայում բնական գազի պաշարների մակարդակը համաշխարհային գազային շուկայի առանցքային ցուցիչներից է։ ԵՄ գազապահեստների համակարգի ընդհանուր հզորությունը կազմում է 109 մլրդ խմ ակտիվ գազ։ Հեղուկացված բնական գազի (LNG) համաշխարհային շուկայում Եվրոպան ընդհանուր առմամբ դարձել է խոշորագույն ներմուծողը։
Gas Infrastructure Europe-ը միավորում է գազի փոխադրման, պահպանման և հեղուկացված բնական գազի ոլորտներում գործող օպերատորներին։ Ասոցիացիայի վիճակագրական բազան ստորգետնյա բնական գազի պահպանման ենթակառուցվածքների աշխատանքը ներառում է 2011 թվականից, իսկ LNG-ի ընդունման և ռեգազիֆիկացման տվյալները՝ 2012 թվականից։
Եղանակի արդիական կանխատեսման համաձայն՝ այս շաբաթ օդի միջին ջերմաստիճանը տվյալ օրերի կլիմայական նորմայից ցածր է 3 աստիճան Ցելսիուսով։
Վերականգնվող էներգետիկայի՝ մասնավորապես քամու գեներացիայի արտադրությունը, որը գազային ջերմաէլեկտրակայանների անմիջական մրցակիցն է, ամսվա սկզբից միջինում ապահովում է տարածաշրջանի էլեկտրաէներգիայի պահանջարկի 13%-ը, հաղորդում է WindEurope ասոցիացիան։ 2025 թվականի օգոստոսին այդ ցուցանիշը կազմել էր 14%։
2026 թվականի օգոստոսին հեղուկացված բնական գազի (LNG) ներմուծումը, սպասվում է, կարող է կազմել 6,6 մլն տոննա, ինչը 11%-ով ցածր է մեկ տարի առաջվա մակարդակից։

Запасы газа в подземных хранилищах Европы, согласно последним данным, увеличились до 61,37%. Об этом сообщает ассоциация Gas Infrastructure Europe (GIE), объединяющая операторов газовой инфраструктуры Европы.
Этот показатель на 17,06 процентных пункта ниже среднего уровня за последние пять лет на ту же дату.
За последние семь дней средний объем чистого закачивания составил 303 млн кубометров в день, что на 14,6% ниже пятилетнего среднего показателя.
Уровень запасов природного газа в Европе является ключевым индикатором на мировом газовом рынке. Общая мощность системы газохранилищ ЕС составляет 109 млрд кубометров активного газа. Европа стала крупнейшим импортером на мировом рынке сжиженного природного газа (LNG).
Gas Infrastructure Europe объединяет операторов в области транспортировки, хранения и сжиженного природного газа. Статистическая база ассоциации охватывает работу подземных хранилищ природного газа с 2011 года, а данные о приеме и регазификации LNG — с 2012 года.
Согласно актуальному прогнозу погоды, средняя температура воздуха на этой неделе ниже климатической нормы на 3 градуса Цельсия.
Производство возобновляемой энергетики, в частности, ветряной генерации, которая является прямым конкурентом газовых тепловых электростанций, в начале месяца в среднем обеспечивало 13% спроса на электроэнергию в регионе, сообщает ассоциация WindEurope. В августе 2025 года этот показатель составил 14%.
В августе 2026 года ожидается, что импорт сжиженного природного газа (LNG) может составить 6,6 млн тонн, что на 11% ниже уровня годом ранее.