Եվրոպայի ստորգետնյա գազապահեստներում գազի պաշարները վերջին տվյալներով աճել են մինչև 61.37%։ Այս մասին հաղորդում է եվրոպական գազային ենթակառուցվածքների օպերատորների Gas Infrastructure Europe (GIE) ասոցիացիան։
Այս ցուցանիշը 17.06 տոկոսային կետով ցածր է վերջին հինգ տարվա ընթացքում նույն օրվա միջին մակարդակից։
Վերջին յոթ օրվա ընթացքում զուտ ներարկման միջին ծավալը կազմել է օրական 303 մլն խմ, ինչը 14.6%-ով ցածր է հնգամյա միջին ցուցանիշից։
Եվրոպայում բնական գազի պաշարների մակարդակը համաշխարհային գազային շուկայի առանցքային ցուցիչներից է։ ԵՄ գազապահեստների համակարգի ընդհանուր հզորությունը կազմում է 109 մլրդ խմ ակտիվ գազ։ Հեղուկացված բնական գազի (LNG) համաշխարհային շուկայում Եվրոպան ընդհանուր առմամբ դարձել է խոշորագույն ներմուծողը։
Gas Infrastructure Europe-ը միավորում է գազի փոխադրման, պահպանման և հեղուկացված բնական գազի ոլորտներում գործող օպերատորներին։ Ասոցիացիայի վիճակագրական բազան ստորգետնյա բնական գազի պահպանման ենթակառուցվածքների աշխատանքը ներառում է 2011 թվականից, իսկ LNG-ի ընդունման և ռեգազիֆիկացման տվյալները՝ 2012 թվականից։
Եղանակի արդիական կանխատեսման համաձայն՝ այս շաբաթ օդի միջին ջերմաստիճանը տվյալ օրերի կլիմայական նորմայից ցածր է 3 աստիճան Ցելսիուսով։
Վերականգնվող էներգետիկայի՝ մասնավորապես քամու գեներացիայի արտադրությունը, որը գազային ջերմաէլեկտրակայանների անմիջական մրցակիցն է, ամսվա սկզբից միջինում ապահովում է տարածաշրջանի էլեկտրաէներգիայի պահանջարկի 13%-ը, հաղորդում է WindEurope ասոցիացիան։ 2025 թվականի օգոստոսին այդ ցուցանիշը կազմել էր 14%։
2026 թվականի օգոստոսին հեղուկացված բնական գազի (LNG) ներմուծումը, սպասվում է, կարող է կազմել 6,6 մլն տոննա, ինչը 11%-ով ցածր է մեկ տարի առաջվա մակարդակից։

Gas Reserves in Europe's Underground Storage Increased to 61.37%
Gas reserves in Europe's underground storage have increased to 61.37% according to the latest data. This was reported by the Gas Infrastructure Europe (GIE) association, which represents operators of gas infrastructure in Europe.
This figure is 17.06 percentage points lower than the average level for the same day over the past five years.
Over the past seven days, the average net injection volume has been 303 million cubic meters per day, which is 14.6% lower than the five-year average.
The level of natural gas reserves in Europe is a key indicator on the global gas market. The total capacity of the EU's gas storage system is 109 billion cubic meters of active gas. Europe has become the largest importer in the global liquefied natural gas (LNG) market.
Gas Infrastructure Europe unites operators in the fields of gas transportation, storage, and liquefied natural gas. The association's statistical database has covered the operation of underground natural gas storage facilities since 2011, and data on LNG reception and regasification since 2012.
According to the current weather forecast, the average air temperature this week is 3 degrees Celsius lower than the climatic norm for these days.
The production of renewable energy, particularly wind generation, which is a direct competitor to gas-fired power plants, has been providing an average of 13% of the region's electricity demand since the beginning of the month, according to the WindEurope association. In August 2025, this figure was 14%.
In August 2026, the import of liquefied natural gas (LNG) is expected to be 6.6 million tons, which is 11% lower than the level a year earlier.