Եվրոպայի արտակարգ նավթային պահուստները օգնել են կանխել Հորմուզի նեղուցի խափանումը, սակայն գազի պահուստները մտահոգիչ են։ Եվրոպան օգտագործել է իր նավթային պահուստների մի մասը, սակայն այժմ մոտենում է ձմռանը՝ ավելի քիչ գազային պահուստներով։
Մարտի 11-ին, Միջազգային էներգետիկ գործակալության 32 անդամ երկրները համաձայնեցին 400 միլիոն բարել արտակարգ նավթ տրամադրել, ինչը կազմակերպության պատմության մեջ ամենամեծ համատեղ պահուստների ազատում էր։ Եվրոպական IEA անդամները ներդրեցին մոտ 107.5 միլիոն բարել, որի 68%-ը կազմված էր մշակված նավթային արտադրանքներից, իսկ 32%-ը՝ خام նավթից։
Եվրոպայի նավթային համակարգը, որը բաղկացած է տարբեր երկրների կառավարական պահուստներից, ազգային պահեստավորման գործակալություններից և մասնավոր ընկերությունների պահուստներից, կարողացավ դիմակայել ճգնաժամին։ Սակայն, այժմ Եվրոպան մտահոգված է իր գազային պահուստների ցածր մակարդակով, որոնք կազմում են մոտ 61%՝ 5 տարվա միջին 78%-ի համեմատ։

Энергетические резервы Европы сработали. Следующий тест будет сложнее
Аварийные нефтяные запасы Европы помогли предотвратить дефицит топлива из-за закрытия Ормузского пролива, но запасы газа вызывают беспокойство. Европа использовала часть своих нефтяных резервов, но теперь приближается к зиме с меньшими запасами газа.
11 марта 32 страны Международного энергетического агентства согласились выделить 400 миллионов баррелей аварийной нефти, что стало крупнейшим совместным высвобождением запасов в истории организации. Европейские члены IEA внесли около 107,5 миллиона баррелей, из которых 68% составили переработанные нефтепродукты, а 32% — сырая нефть.
Нефтяная система Европы, состоящая из различных государственных резервов, национальных агентств по хранению и запасов частных компаний, смогла справиться с кризисом. Однако теперь Европа обеспокоена низким уровнем своих газовых запасов, которые составляют около 61% по сравнению с пятилетним средним уровнем в 78%.