Եվրոպայի արտակարգ նավթային պահուստները օգնել են կանխել Հորմուզի նեղուցի խափանումը, սակայն գազի պահուստները մտահոգիչ են։ Եվրոպան օգտագործել է իր նավթային պահուստների մի մասը, սակայն այժմ մոտենում է ձմռանը՝ ավելի քիչ գազային պահուստներով։
Մարտի 11-ին, Միջազգային էներգետիկ գործակալության 32 անդամ երկրները համաձայնեցին 400 միլիոն բարել արտակարգ նավթ տրամադրել, ինչը կազմակերպության պատմության մեջ ամենամեծ համատեղ պահուստների ազատում էր։ Եվրոպական IEA անդամները ներդրեցին մոտ 107.5 միլիոն բարել, որի 68%-ը կազմված էր մշակված նավթային արտադրանքներից, իսկ 32%-ը՝ خام նավթից։
Եվրոպայի նավթային համակարգը, որը բաղկացած է տարբեր երկրների կառավարական պահուստներից, ազգային պահեստավորման գործակալություններից և մասնավոր ընկերությունների պահուստներից, կարողացավ դիմակայել ճգնաժամին։ Սակայն, այժմ Եվրոպան մտահոգված է իր գազային պահուստների ցածր մակարդակով, որոնք կազմում են մոտ 61%՝ 5 տարվա միջին 78%-ի համեմատ։

News | 2026/08/21 03:00
On March 11, the International Energy Agency’s 32 member countries agreed to make 400 million barrels of emergency oil available, the largest coordinated stock release in the organization’s history. European IEA members contributed around 107.5 million barrels, with approximately 68% consisting of refined petroleum products and only 32% being crude oil.
Europe’s oil system, which consists of different combinations of government stocks, national stockholding agencies, and inventories held by private companies, managed to cope with the crisis. However, Europe is now concerned about its gas storage levels, which are only around 61% full compared to a five-year average of approximately 78%.