Եվրոպայի արևային էլեկտրաէներգիայի արտադրությունը կարող է մինչև 10 ԳՎտ-ով կրճատվել արեգակնային խավարման պատճառով
Լուրեր | 2026/08/11 18:27
Արևային խավարման պատճառով Եվրոպայում սպասվում է էլեկտրաէներգիայի արտադրության կրճատում
Առաջիկայում սպասվող ամբողջական արեգակնային խավարման ընթացքում Եվրոպայում արևային էլեկտրաէներգիայի արտադրությունը կարող է կրճատվել մինչև 9.7 գիգավատտով, ինչը համարժեք է երկու կամ երեք ատոմային էլեկտրակայանների արտադրած հզորությանը:
Եվրահանձնաժողովը նախօրոք զգուշացրել է, որ խավարումը կարող է լրացուցիչ ազդեցություն ունենալ եվրոպական էներգահամակարգի աշխատանքի վրա, և արդեն կազմակերպել է էլեկտրացանցերի օպերատորների տեխնիկական խորհրդակցություն՝ հնարավոր հետևանքները գնահատելու նպատակով:
ENTSO-E-ի տվյալներով՝ պարզ եղանակի դեպքում ֆոտովոլտային կայանների արտադրությունը Եվրոպայում կարող է նվազել մինչև 9.7 ԳՎտ-ով, որը կհանգեցնի էլեկտրաէներգիայի արտադրության կառուցվածքի արագ, սակայն կանխատեսելի փոփոխության:
Եվրոպական էլեկտրացանցերի օպերատորները նախապես պատրաստվել են իրավիճակին: Դիսպետչերները ստացել են համապատասխան հրահանգներ, էներգետիկ շուկայի մասնակիցները նախազգուշացվել են սպասվող արտադրության անկման մասին, իսկ ազգային օպերատորները խավարման ընթացքում կստանան եղանակային ծառայությունների թարմացված կանխատեսումները:
Բացի այդ, խավարման ընթացքում կխուսափեն էլեկտրացանցերի պլանային անջատումներից՝ համակարգի առավելագույն ճկունությունն ապահովելու համար: ENTSO-E-ն նաև ստեղծել է հատուկ աշխատանքային խումբ՝ նախապատրաստական աշխատանքներն ու իրավիճակի մշտադիտարկումը համակարգելու նպատակով:
ENTSO-E-ի տվյալներով՝ 2025 թվականին արևային էներգետիկան ապահովել է Եվրամիությունում արտադրված ամբողջ էլեկտրաէներգիայի շուրջ 13%-ը:

Europe's solar electricity production may drop by up to 10 GW due to solar eclipse
During the upcoming total solar eclipse, solar electricity production in Europe may decrease by up to 9.7 gigawatts, equivalent to the output of two or three nuclear power plants.
The European Commission has warned in advance that the eclipse could have additional impacts on the functioning of the European energy system and has already organized technical consultations for electricity grid operators to assess potential consequences.
According to ENTSO-E, under clear weather conditions, the output from photovoltaic plants in Europe could drop by up to 9.7 GW, leading to a rapid but predictable change in the structure of electricity production.
European grid operators have prepared for the situation in advance. Dispatchers have received appropriate instructions, energy market participants have been warned about the expected drop in production, and national operators will receive updated weather forecasts during the eclipse.
Additionally, planned outages of the electricity grids will be avoided during the eclipse to ensure maximum flexibility of the system. ENTSO-E has also established a special working group to coordinate preparatory work and continuously monitor the situation.
According to ENTSO-E, solar energy accounted for about 13% of all electricity produced in the European Union in 2025.