Եվրոպան միլիարդներ է ներդնում Հյուսիսային Աֆրիկայի մաքուր էներգիայի ներուժի վրա
Եվրոպական միության T-MED նախաձեռնությունը նպատակ ունի միլիարդավոր եվրոներ հավաքագրել վերականգնվող էներգիայի, ջրածնի, մաքուր տեխնոլոգիաների և էլեկտրականության ցանցերի համար Միջերկրական ծովի շրջանում: Մարոկկոն և Եգիպտոսը դառնում են կարևոր գործընկերներ, երբ Եվրոպան ներդնում է վերականգնվող էներգիայի արտադրության, ցանցային ենթակառուցվածքների և ենթասուզային էլեկտրական կապերի զարգացման մեջ:
Միջերկրական տարածաշրջանի ավելի մեծ ինտերքոնեկտորությունը կարող է Եվրոպային մատակարարել առատ վերականգնվող ռեսուրսներ, իսկ Հյուսիսային Աֆրիկայում ներդրումներ և մաքուր էներգիայի աշխատանքներ գրավել:
Եվրոպան խորացնում է իր կապերը Հյուսիսային Աֆրիկայի հետ, որպեսզի զարգացնի ավելի ուժեղ մաքուր էներգիայի կապեր երկու տարածաշրջանների միջև՝ աջակցելով կանաչ անցմանը: Եվրոպական միությունը և մի քանի եվրոպական երկրներ վերջին տարիներին ներդրումներ են կատարել Մարոկկոյում և Եգիպտոսում՝ աջակցելու վերականգնվող էներգիայի զարգացմանը:
Եվրոպական հանձնաժողովը (ԵՀ) հունիսին խոստացավ մոտ $5.8 միլիարդ ներդրում վերականգնվող էներգիայի նախագծերում Մերձավոր Արևելքում և Հյուսիսային Աֆրիկայում (MENA)՝ T-MED նախաձեռնության շրջանակներում:
Նպատակն է Sahara անապատում արևային պանելներ և Միջերկրական ծովի հարավային և արևելյան ափերին քամու տուրբիններ տեղադրել՝ մաքուր էներգիա արտադրելու համար:
Եվրոպական հանձնաժողովը գնահատում է, որ MENA տարածաշրջանում կա մոտ 2300 GW վերականգնվող էներգիայի ներուժ, ինչը երկու անգամ ավելի է, քան Եվրոպայի ներկայիս տեղադրված հզորությունը:
Եվրոպական հանձնաժողովը ակնկալում է, որ ավելի շատ կառավարություններ, զարգացման բանկեր, նախագծերի մշակողներ և մասնավոր ներդրողներ կտեսնեն տարածաշրջանում ներդրումներ կատարելու արժեքը:

Инициатива T-MED Европейского Союза направлена на привлечение миллиардов евро для проектов возобновляемой энергии, водорода, чистых технологий и электрических сетей в Средиземноморье. Марокко и Египет становятся важными партнерами, поскольку Европа инвестирует в развитие возобновляемой генерации, инфраструктуры сетей и потенциальные подводные электрические соединения.
Большее межсредиземноморское соединение может дать Европе доступ к обильным возобновляемым ресурсам, а также привлечь инвестиции и рабочие места в области чистой энергии в Северной Африке.
Европа углубляет свои связи с Северной Африкой для разработки более крепких связей в области чистой энергии между двумя регионами в поддержку зеленого перехода. Европейский Союз и несколько европейских стран инвестировали в Марокко и Египет в последние годы для поддержки развития возобновляемой энергии в странах с благоприятными климатическими условиями для производства энергии.
В июне Европейская комиссия (ЕК) пообещала почти 5,8 миллиарда долларов на проекты возобновляемой энергии на Ближнем Востоке и в Северной Африке (MENA) в рамках своей инициативы T-MED.
Цель состоит в том, чтобы установить солнечные панели в пустыне Сахара и ветровые турбины вдоль южного и восточного побережья Средиземного моря для производства чистой энергии в районах с оптимальными климатическими условиями.
ЕК оценивает, что в регионе MENA имеется около 2300 ГВт потенциала возобновляемой энергии, что более чем в два раза превышает текущую установленную мощность ЕС.
ЕК ожидает, что больше правительств, инвестиционных банков, разработчиков проектов и частных инвесторов увидят ценность инвестирования в регион.