Եվրոպան հետ է մնում գազի գնումների ծրագրից
Bloomberg-ի փոխանցմամբ՝ հուլիսի արդյունքներով Եվրոպական պերիմետր (European Perimeter) կոչվող երկրների խումբ ներմուծված հեղուկացված բնական գազի (LNG) ծավալը կազմել է 4.9 մլն տոննա։ Այդ մասին հայտնում է BloombergNEF-ի վերլուծական ծառայությունը։
Ցուցանիշը 34%-ով ցածր է նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ։ Ընդ որում, տարեկան կտրվածքով մատակարարումների անկումը գրանցվում է արդեն չորրորդ ամիսն անընդմեջ՝ սկսած ապրիլից։
BloombergNEF-ում մատակարարումների նվազումը կապում են բնական գազի համաշխարհային թանկացման հետ։ Գների աճին նպաստում է Մերձավոր Արևելքում ռազմական հակամարտությունը, որն ավելի է սրում գնորդների մրցակցությունը հեղուկացված բնական գազի (LNG) բեռնաքանակների համար։
Եվրոպայում ջեռուցման սեզոնի մեկնարկին մնացել է մոտ երկու ամիս։ Ստորգետնյա գազապահեստարանների լցվածության մակարդակը դեռևս ցածր է, ուստի տարածաշրջանի երկրները շուտով ստիպված կլինեն կտրուկ ավելացնել վառելիքի գնումները՝ անտեսելով բարձր գները, որպեսզի հասցնեն նախապատրաստվել ձմռան ցրտերին։
Վերջերս BloombergNEF-ի փորձագետները նշել էին, որ Եվրոպան զգալիորեն հետ է մնում գազապահեստարանների լցման նախատեսված ժամանակացույցից։

According to Bloomberg, the volume of imported liquefied natural gas (LNG) in the group of countries known as the European Perimeter amounted to 4.9 million tons in July. This is reported by the analytical service BloombergNEF.
This figure is 34% lower compared to the same period last year. Moreover, the decline in supplies has been recorded for the fourth consecutive month since April.
BloombergNEF links the decrease in supplies to the global rise in natural gas prices. The increase in prices is also fueled by the military conflict in the Middle East, which intensifies competition among buyers for LNG cargoes.
With about two months left until the start of the heating season in Europe, the level of underground gas storage remains low, so countries in the region will soon have to sharply increase fuel purchases, disregarding high prices, to prepare for the winter cold.
Recently, BloombergNEF experts noted that Europe is significantly behind the planned schedule for filling gas storage facilities.