Եվրոպան հետ է մնում գազի գնումների ծրագրից
Bloomberg-ի փոխանցմամբ՝ հուլիսի արդյունքներով Եվրոպական պերիմետր (European Perimeter) կոչվող երկրների խումբ ներմուծված հեղուկացված բնական գազի (LNG) ծավալը կազմել է 4.9 մլն տոննա։ Այդ մասին հայտնում է BloombergNEF-ի վերլուծական ծառայությունը։
Ցուցանիշը 34%-ով ցածր է նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ։ Ընդ որում, տարեկան կտրվածքով մատակարարումների անկումը գրանցվում է արդեն չորրորդ ամիսն անընդմեջ՝ սկսած ապրիլից։
BloombergNEF-ում մատակարարումների նվազումը կապում են բնական գազի համաշխարհային թանկացման հետ։ Գների աճին նպաստում է Մերձավոր Արևելքում ռազմական հակամարտությունը, որն ավելի է սրում գնորդների մրցակցությունը հեղուկացված բնական գազի (LNG) բեռնաքանակների համար։
Եվրոպայում ջեռուցման սեզոնի մեկնարկին մնացել է մոտ երկու ամիս։ Ստորգետնյա գազապահեստարանների լցվածության մակարդակը դեռևս ցածր է, ուստի տարածաշրջանի երկրները շուտով ստիպված կլինեն կտրուկ ավելացնել վառելիքի գնումները՝ անտեսելով բարձր գները, որպեսզի հասցնեն նախապատրաստվել ձմռան ցրտերին։
Վերջերս BloombergNEF-ի փորձագետները նշել էին, որ Եվրոպան զգալիորեն հետ է մնում գազապահեստարանների լցման նախատեսված ժամանակացույցից։

По данным Bloomberg, в июле объем импортированного сжиженного природного газа (СПГ) в группу стран, называемую Европейским периметром, составил 4.9 млн тонн. Об этом сообщает аналитическая служба BloombergNEF.
Этот показатель на 34% ниже по сравнению с аналогичным периодом прошлого года. При этом снижение поставок фиксируется уже четвертый месяц подряд, начиная с апреля.
В BloombergNEF связывают снижение поставок с удорожанием природного газа в мире. Рост цен также способствует военный конфликт на Ближнем Востоке, который усиливает конкуренцию среди покупателей за партии сжиженного природного газа (СПГ).
До начала отопительного сезона в Европе осталось около двух месяцев. Уровень заполнения подземных газохранилищ все еще низкий, поэтому странам региона вскоре придется резко увеличить закупки топлива, игнорируя высокие цены, чтобы подготовиться к зимним холодам.
Недавно эксперты BloombergNEF отметили, что Европа значительно отстает от запланированного графика заполнения газохранилищ.