Եվրոպական Միությունը նախատեսում է եռապատկել էներգիայի պահեստավորման կարողությունը մինչև 2030 թվականը
Լուրեր | 2026/08/08 09:02
ԵՄ-ն նպատակ ունի 55 ԳՎ-ից հասնել 200 ԳՎ-ի մինչև 2030 թվականը
Եվրոպական Միությունը համաձայնել է գրեթե չորս անգամ ավելացնել իր էներգիայի պահեստավորման կարողությունը՝ 55 ԳՎ-ից հասնելով 200 ԳՎ-ի մինչև 2030 թվականը: Նիդեռլանդներում հիմնված Ore Energy-ն ստորագրել է Եվրոպայի առաջին երկաթ-օդային մարտկոցների պայմանագիրը, որը կարող է պահեստավորել էներգիան մինչև չորս օր:
Եվրոպայի գազի պահեստները նվազել են 50%-ից ցածր, քանի որ Հորմուզի նեղուցի փակումը խոչընդոտում է ներկրումները ձմռան նախաշեմին: Եվրոպան dringend անհրաժեշտ է էներգիայի պահեստավորման հեղափոխություն:
Եվրոպայի բնական գազի պահեստները վտանգավորորեն ցածր են, և ներկրումները նվազել են, ինչը ստիպում է եվրոպացի առաջնորդներին արագացնել բնիկ էներգիայի աղբյուրների զարգացումը, հատկապես արևային և քամու էներգիան:
Այս համատեքստում, հունիսին էներգիայի նախարարները ստորագրել են պատմական համաձայնագիր՝ եռապատկելու Եվրոպական Միության էներգիայի պահեստավորման կարողությունը:
Այս պահին, ԵՄ-ն ունի 55 ԳՎ տեղադրված պահեստավորման կարողություն, ինչը շատ քիչ է համեմատած 2030 թվականին անհրաժեշտ 200 ԳՎ-ի հետ:
Ore Energy-ն, որպես առաջին երկաթ-օդային պահեստավորման համաձայնագիր, նախատեսում է 1 ԳՎ հզորությամբ էներգիայի պահեստավորում:

ЕС планирует утроить мощность хранения энергии к 2030 году
ЕС согласился почти в четыре раза увеличить свои мощности хранения энергии с 55 ГВт до 200 ГВт к 2030 году. Нидерландская компания Ore Energy подписала первое в Европе соглашение о железо-воздушных батареях, которые могут хранить энергию до четырех дней.
Запасы газа в Европе упали ниже 50%, поскольку закрытие Ормузского пролива затрудняет импорт перед зимой. Европе срочно нужна революция в хранении энергии.
Запасы природного газа в Европе находятся на критически низком уровне, и импорт значительно сократился, что заставляет европейских лидеров ускорить развитие внутренних источников энергии, особенно солнечной и ветровой.
В этом контексте в июне министры энергетики подписали историческое соглашение о тройном увеличении мощностей хранения энергии Европейским Союзом.
В настоящее время ЕС имеет 55 ГВт установленной мощности хранения, что крайне мало по сравнению с необходимыми 200 ГВт к 2030 году.
Ore Energy подписала соглашение о хранении энергии мощностью 1 ГВт с использованием железо-воздушной технологии.