Եվրոպական միության տնտեսական կորուստները կլիմայական ծայրահեղ երևույթներից գերազանցել են €820 մլրդ 1980–2024 թվականներին
Լուրեր | 2026/08/19 15:26
Վերջին չորս տարիների ընթացքում վնասների մոտ մեկ քառորդը
ԵՐԵՎԱՆ, 19 օգոստոսի. /ԱՌԿԱ/. Կլիմայական ծայրահեղ երևույթները Եվրոպական միության երկրներին պատճառել են մոտ €822 մլրդ տնտեսական վնաս 1980-ից 2024 թվականներին, հայտնում է Reuters-ը՝ հղում անելով Եվրոպական շրջակա միջավայրի գործակալության տվյալներին:
Այս ընթացքում վնասների մոտ մեկ քառորդը տեղի է ունեցել միայն վերջին չորս տարիների ընթացքում, ինչը ցույց է տալիս կլիմայական փոփոխությունների հետ կապված ֆինանսական ռիսկերի աճ:
Կլիմայական աղետների վնասների ապահովագրման ցածր մակարդակը մնում է հիմնական խնդիրներից մեկը: ԵՄ-ի գնահատմամբ, ապահովագրված է միայն մոտ մեկ քառորդը, իսկ որոշ երկրներում այդ ցուցանիշը կազմում է 5%-ից պակաս:
Մասնագետները զգուշացնում են, որ ծայրահեղ կլիմայական երևույթների հաճախականության աճով պետական բյուջեների բեռը կարող է աճել: Սա հատկապես վերաբերում է այն երկրներին, որոնք արդեն բախվում են բարձր բյուջետային ծախսերի և պաշտպանության, սոցիալական պարտավորությունների և այլ խոշոր ծախսերի ֆինանսավորման անհրաժեշտության:
Անալիտիկները օրինակ են բերում 2024 թվականի Իսպանիայում տեղի ունեցած floods-ը, որոնց վերականգնման ծախսերը գնահատվում են մոտ 0.7 տոկոսային կետով ՀՆԱ-ի 2024–2026 թվականներին:
Franklin Templeton-ի գնահատմամբ, որոշ երկրներում կլիմայական կորուստները կարող են ազդեցություն ունենալ պետական ֆինանսների վրա 1–2% ՀՆԱ-ի չափով:
Bruegel տնտեսական վերլուծական կենտրոնը նախկինում հաշվարկել էր, որ 2021 թվականի floods-ից հետո Գերմանիան, ցածր ապահովագրական ծածկույթի պատճառով, ստիպված էր մոտ €30 մլրդ պետական միջոցներ ուղղել վնասների հիմնական մասի փոխհատուցմանը:

Экономические потери ЕС от экстремальных климатических явлений превысили €820 млрд за 1980–2024 годы
Новости | 2026/08/19 15:26
Около четверти совокупного ущерба пришлось только на последние четыре года
ЕРЕВАН, 19 августа. /АРКА/. Экстремальные погодные и климатические явления нанесли странам Европейского союза экономический ущерб примерно на €822 млрд в период с 1980 по 2024 год, сообщает Reuters со ссылкой на данные Европейского агентства по окружающей среде.
При этом около четверти совокупного ущерба пришлось только на последние четыре года, что указывает на усиление финансовых рисков, связанных с климатическими изменениями.
Одной из ключевых проблем остается низкий уровень страхового покрытия. По оценкам ЕС, застрахована лишь около четверти потерь от климатических катастроф, а в некоторых странах этот показатель составляет менее 5%.
Эксперты предупреждают, что по мере учащения экстремальных погодных явлений нагрузка на государственные бюджеты может возрастать. Особенно это касается стран, которые уже сталкиваются с высоким уровнем бюджетных расходов и необходимостью финансировать оборону, социальные обязательства и другие крупные статьи затрат.
В качестве примера аналитики приводят наводнения в Испании в 2024 году, расходы на восстановление после которых оцениваются примерно в 0,7 процентного пункта ВВП в 2024–2026 годах.
По оценке Franklin Templeton, в отдельных странах климатические потери в перспективе могут оказывать влияние на государственные финансы в размере 1–2% ВВП.
Экономический аналитический центр Bruegel ранее подсчитал, что после наводнений 2021 года Германия из-за низкого уровня страхового покрытия была вынуждена направить около €30 млрд государственных средств на компенсацию основной части ущерба.