Եվրոպական միության տնտեսական կորուստները կլիմայական ծայրահեղ երևույթներից գերազանցել են €820 մլրդ 1980–2024 թվականներին
Լուրեր | 2026/08/19 15:26
Վերջին չորս տարիների ընթացքում վնասների մոտ մեկ քառորդը
ԵՐԵՎԱՆ, 19 օգոստոսի. /ԱՌԿԱ/. Կլիմայական ծայրահեղ երևույթները Եվրոպական միության երկրներին պատճառել են մոտ €822 մլրդ տնտեսական վնաս 1980-ից 2024 թվականներին, հայտնում է Reuters-ը՝ հղում անելով Եվրոպական շրջակա միջավայրի գործակալության տվյալներին:
Այս ընթացքում վնասների մոտ մեկ քառորդը տեղի է ունեցել միայն վերջին չորս տարիների ընթացքում, ինչը ցույց է տալիս կլիմայական փոփոխությունների հետ կապված ֆինանսական ռիսկերի աճ:
Կլիմայական աղետների վնասների ապահովագրման ցածր մակարդակը մնում է հիմնական խնդիրներից մեկը: ԵՄ-ի գնահատմամբ, ապահովագրված է միայն մոտ մեկ քառորդը, իսկ որոշ երկրներում այդ ցուցանիշը կազմում է 5%-ից պակաս:
Մասնագետները զգուշացնում են, որ ծայրահեղ կլիմայական երևույթների հաճախականության աճով պետական բյուջեների բեռը կարող է աճել: Սա հատկապես վերաբերում է այն երկրներին, որոնք արդեն բախվում են բարձր բյուջետային ծախսերի և պաշտպանության, սոցիալական պարտավորությունների և այլ խոշոր ծախսերի ֆինանսավորման անհրաժեշտության:
Անալիտիկները օրինակ են բերում 2024 թվականի Իսպանիայում տեղի ունեցած floods-ը, որոնց վերականգնման ծախսերը գնահատվում են մոտ 0.7 տոկոսային կետով ՀՆԱ-ի 2024–2026 թվականներին:
Franklin Templeton-ի գնահատմամբ, որոշ երկրներում կլիմայական կորուստները կարող են ազդեցություն ունենալ պետական ֆինանսների վրա 1–2% ՀՆԱ-ի չափով:
Bruegel տնտեսական վերլուծական կենտրոնը նախկինում հաշվարկել էր, որ 2021 թվականի floods-ից հետո Գերմանիան, ցածր ապահովագրական ծածկույթի պատճառով, ստիպված էր մոտ €30 մլրդ պետական միջոցներ ուղղել վնասների հիմնական մասի փոխհատուցմանը:

YEREVAN, August 19. /ARKA/. Extreme weather and climate events have caused economic damage of approximately €822 billion to European Union countries from 1980 to 2024, according to Reuters citing data from the European Environment Agency.
About a quarter of the total damage occurred in just the last four years, indicating an increase in financial risks associated with climate change.
One of the key issues remains the low level of insurance coverage. According to EU estimates, only about a quarter of losses from climate disasters are insured, and in some countries, this figure is less than 5%.
Experts warn that as extreme weather events become more frequent, the burden on government budgets may increase. This is especially true for countries already facing high levels of budget expenditures and the need to finance defense, social obligations, and other major spending items.
Analysts cite the floods in Spain in 2024 as an example, with recovery costs estimated at about 0.7 percentage points of GDP from 2024 to 2026.
According to Franklin Templeton, in some countries, climate losses may impact government finances by 1–2% of GDP in the future.
The economic analytical center Bruegel previously calculated that after the 2021 floods, Germany had to allocate about €30 billion in public funds to compensate for the bulk of the damage due to low insurance coverage.