Եվրոպական միության դերը Հայաստանի արտաքին առևտրում աճում է, իսկ ԵԱՏՄ-ը նվազում է
Հայաստանի արտաքին առևտրում Եվրոպական միության (ԵՄ) մասնաբաժինը 2026 թվականի առաջին կիսամյակում աճել է 17.8%-ի, նախորդ տարվա 12.1%-ից, մինչդեռ Եվրասիական տնտեսական միության (ԵԱՏՄ) մասնաբաժինը նվազել է 29.4%-ի, նախորդ տարվա 36.3%-ից:
Այս մասին տեղեկացնում են ՀՀ վիճակագրական կոմիտեից: ԵՄ-ով արտաքին առևտրի ծավալը տարեկան աճել է 46.2%-ով՝ հասնելով 1.7 միլիարդ դոլարի, իսկ ԵԱՏՄ-ով՝ նվազել է 19%-ով՝ կազմելով 2.8 միլիարդ դոլար:
ԵԱՏՄ անդամ երկրների շարքում միայն Ռուսաստանում նկատվում է առևտրի ծավալների նվազում, մինչդեռ ԵՄ-ի մի շարք երկրներ, այդ թվում՝ Գերմանիա, Իտալիա, Ֆրանսիա, և այլ երկրներ, ավելացրել են իրենց առևտրային ծավալները:
Հայաստանի արտաքին առևտրի ընդհանուր ծավալը 2026 թվականի առաջին կիսամյակում հասել է 9.6 միլիարդ դոլարի, ինչը ցույց է տալիս 0.1%-ի նվազում:

The share of the European Union (EU) in Armenia's foreign trade rose to 17.8% in the first half of 2026, up from 12.1% a year earlier, while the share of the Eurasian Economic Union (EAEU) decreased to 29.4% from 36.3% last year:
This is according to the Statistical Committee of the Republic of Armenia. The volume of foreign trade turnover with the EU increased by 46.2%, reaching $1.7 billion, while with the EAEU it decreased by 19%, totaling $2.8 billion:
Among EAEU countries, only Russia saw a decline in trade volumes, while most EU countries, including Germany, Italy, France, and others, increased their trade volumes:
The total foreign trade turnover of Armenia in the first half of 2026 reached $9.6 billion, showing a decrease of 0.1%.