Եվրոպական կենտրոնական բանկը պատրաստ է սեպտեմբերին բարձրացնել տոկոսադրույքը
ԵՐԵՎԱՆ, 26 օգոստոսի. /ԱՌԿԱ/. Եվրոպական կենտրոնական բանկը (ԵԿԲ) պատրաստ է սեպտեմբերի 9-10-ի նիստում կրկին բարձրացնել հիմնական տոկոսադրույքը՝ 2.25%-ից մինչև 2.5%, որպեսզի զսպի Իրանի հետ պատերազմի հետևանքով առաջացած ինֆլացիոն հետևանքները: Այս մասին հաղորդում է Reuters-ը՝ հղում անելով երեք աղբյուրների:
Հունիսին ԵԿԲ-ն առաջին անգամ գրեթե երեք տարվա ընթացքում բարձրացրել է վարկավորման արժեքը՝ ձգտելով կանխել պատերազմի պատճառով էներգիայի գների աճի տարածումը տնտեսության այլ ոլորտներում:
Աղբյուրի տվյալներով, նոր տոկոսադրույքի բարձրացման օգտին են խոսում մոտ 3%-ի մակարդակով ինֆլացիան, շարունակվող հակամարտությունը Իրանում և եվրոզոնի տնտեսության կայունությունը: ԵԿԲ-ի ներկայացուցիչները գների աճի հիմնական գործոններ են համարում բնական գազի և բենզինի բարձր գները:
Այդուհանդերձ, կարգավորիչը դեռևս չի մտադիր ազդանշան տալ ավելի խիստ դրամավարկային քաղաքականության մասին: Երկարաժամկետ ինֆլացիոն սպասումները մնում են ԵԿԲ-ի 2% նպատակային ցուցանիշի շուրջ, սակայն ֆինանսական շուկաները սպասում են ևս մեկ կամ երկու տոկոսադրույքի բարձրացում:
Կարգավորիչի վերջնական դիրքորոշումը կախված կլինի օգոստոսի ինֆլացիայի տվյալներից և ԵԿԲ-ի նորացված տնտեսական կանխատեսումներից, որոնք կներկայացվեն սեպտեմբերի նիստում:

YEREVAN, August 26. /ARKA/. The European Central Bank (ECB) is ready to raise its key interest rate from 2.25% to 2.5% at its meeting on September 9-10 to curb inflationary consequences of the war with Iran. This was reported by Reuters, citing three sources.
In June, the ECB raised borrowing costs for the first time in nearly three years, aiming to prevent the war-induced rise in energy prices from spreading to other sectors of the economy.
According to the agency, arguments in favor of a new rate hike include inflation at nearly 3%, the ongoing conflict with Iran, and the resilience of the eurozone economy. ECB representatives consider the rising prices of natural gas and high gasoline costs as the main factors for price increases.
However, the regulator does not intend to signal further tightening of monetary policy for now. Long-term inflation expectations remain anchored near the ECB's target of 2%, although financial markets anticipate one or two more rate hikes.
The final position of the regulator will depend on inflation data for August and updated economic forecasts from the ECB, which will be presented at the September meeting.