Եվրոպական կենտրոնական բանկը պատրաստ է սեպտեմբերին բարձրացնել տոկոսադրույքը
ԵՐԵՎԱՆ, 26 օգոստոսի. /ԱՌԿԱ/. Եվրոպական կենտրոնական բանկը (ԵԿԲ) պատրաստ է սեպտեմբերի 9-10-ի նիստում կրկին բարձրացնել հիմնական տոկոսադրույքը՝ 2.25%-ից մինչև 2.5%, որպեսզի զսպի Իրանի հետ պատերազմի հետևանքով առաջացած ինֆլացիոն հետևանքները: Այս մասին հաղորդում է Reuters-ը՝ հղում անելով երեք աղբյուրների:
Հունիսին ԵԿԲ-ն առաջին անգամ գրեթե երեք տարվա ընթացքում բարձրացրել է վարկավորման արժեքը՝ ձգտելով կանխել պատերազմի պատճառով էներգիայի գների աճի տարածումը տնտեսության այլ ոլորտներում:
Աղբյուրի տվյալներով, նոր տոկոսադրույքի բարձրացման օգտին են խոսում մոտ 3%-ի մակարդակով ինֆլացիան, շարունակվող հակամարտությունը Իրանում և եվրոզոնի տնտեսության կայունությունը: ԵԿԲ-ի ներկայացուցիչները գների աճի հիմնական գործոններ են համարում բնական գազի և բենզինի բարձր գները:
Այդուհանդերձ, կարգավորիչը դեռևս չի մտադիր ազդանշան տալ ավելի խիստ դրամավարկային քաղաքականության մասին: Երկարաժամկետ ինֆլացիոն սպասումները մնում են ԵԿԲ-ի 2% նպատակային ցուցանիշի շուրջ, սակայն ֆինանսական շուկաները սպասում են ևս մեկ կամ երկու տոկոսադրույքի բարձրացում:
Կարգավորիչի վերջնական դիրքորոշումը կախված կլինի օգոստոսի ինֆլացիայի տվյալներից և ԵԿԲ-ի նորացված տնտեսական կանխատեսումներից, որոնք կներկայացվեն սեպտեմբերի նիստում:

ЕРЕВАН, 26 августа. /АРКА/. Европейский центральный банк (ЕЦБ) готов на заседании 9–10 сентября вновь повысить ключевую процентную ставку — с 2,25% до 2,5%, чтобы сдержать инфляционные последствия войны с Ираном. Об этом сообщает Reuters со ссылкой на три источника.
В июне ЕЦБ повысил стоимость заимствований впервые почти за три года, стремясь не допустить распространения вызванного войной роста цен на энергоносители на другие сферы экономики.
По данным агентства, в пользу нового повышения ставки говорят инфляция на уровне почти 3%, продолжающийся конфликт с Ираном и устойчивость экономики еврозоны. Основными факторами роста цен представители ЕЦБ считают подорожание природного газа и высокую стоимость бензина.
При этом регулятор пока не намерен сигнализировать о дальнейшем ужесточении денежно-кредитной политики. Долгосрочные инфляционные ожидания остаются закрепленными вблизи целевого показателя ЕЦБ в 2%, хотя финансовые рынки ожидают еще одного-двух повышений ставки.
Окончательная позиция регулятора будет зависеть от данных по инфляции за август и обновленных экономических прогнозов ЕЦБ, которые представят на сентябрьском заседании.