Եվրոպական կենտրոնական բանկը ներկայացրել է թվային եվրոյի գաղտնիության մակարդակը
ԵՐԵՎԱՆ, 27 օգոստոսի. /ԱՌԿԱ/. Եվրոպական կենտրոնական բանկի (ԵԿԲ) անդամ Պիերո Չիպոլլոնեն հայտարարել է, որ թվային եվրոն ապահովելու է օգտագործողների առավելագույն գաղտնիություն: Թվային եվրոն նոր ձևաչափ է, որը ԵԿԲ-ն նախատեսում է սկսել փորձարկման փուլում արդեն հաջորդ տարի:
Չիպոլլոնեն այս հայտարարությունը արել է իտալական ilsussidiario.net կայքին տված հարցազրույցում, որը հրապարակվել է ԵԿԲ-ի կողմից երկուշաբթի օրը: Հարցին, թե արդյոք ԵԿԲ-ն կարող է հետևել վճարային սովորություններին և թե ինչպես է յուրաքանչյուր քաղաքացի օգտագործում թվային եվրոն, նա պատասխանել է, որ թվային եվրոն նախատեսված է օգտագործելու համար օֆլայն ռեժիմում: Այս դեպքում գործարքները կկատարվեն անմիջապես ֆիզիկական անձանց միջև, իսկ համապատասխան տվյալները հասանելի կլինեն միայն վճարողին և վճարման ստացողին:
Նրա խոսքով, օնլայն ռեժիմում Եվրո համակարգը չի կարող նույնականացնել մարդկանց, ովքեր կատարում են վճարումներ կամ ստանում դրանք: Դա կարող են անել միայն գործարքում ներգրավված բանկերը, այդ թվում՝ փողերի լվացման դեմ պայքարի նպատակով:
Բանկային փոխանցման դեպքում գործարքի բոլոր մանրամասները հայտնի են ներգրավված կողմերին, նշել է ԵԿԲ-ի ներկայացուցիչը: Սակայն, նրա խոսքով, թվային եվրոն ապահովելու է ավելի բարձր գաղտնիության մակարդակ: «Практически, независимо от того, используется ли цифровой евро онлайн или офлайн, Евросистема не сможет напрямую связать конкретных лиц с транзакциями в цифровом евро. Цифровой евро гарантирует максимальный уровень конфиденциальности, который только возможно обеспечить с помощью современных технологий», — ասել է Չիպոլլոնեն:
Հուլիսի կեսերին ԵԿԲ-ն ընտրեց 36 բանկ և ընկերություն 12 ամիս տևողությամբ փորձարկման համար, որը նախատեսվում է սկսել 2027 թվականի երկրորդ կեսին: Իրական թվային եվրոյի թողարկումը նախատեսված է 2029 թվականին:

News | 2026/08/27 06:26
YEREVAN, August 27. /ARKA/. The digital euro will provide users with maximum privacy, said Piero Cipollone, a member of the European Central Bank (ECB). The digital euro is a new form of euro that the ECB plans to launch in a pilot mode as early as next year.
Cipollone made this statement in an interview with the Italian publication ilsussidiario.net, which was published by the ECB on Monday. When asked whether the ECB would be able to track payment habits and how each citizen uses the digital euro, he replied that the digital euro is intended for use in offline mode. In this case, transactions will be made directly between individuals, and the corresponding data will be accessible only to the payer and the recipient of the payment.
According to him, in online mode, the Eurosystem will not be able to identify the people making or receiving payments. Only the banks involved in the transaction will be able to do this, including for anti-money laundering purposes.
In a bank transfer, all transaction details are known to the parties involved, noted the ECB representative. However, he stated that the digital euro will provide a higher level of privacy protection. “In practice, regardless of whether the digital euro is used online or offline, the Eurosystem will not be able to directly link specific individuals to transactions in the digital euro. The digital euro guarantees the highest level of privacy that can be ensured with modern technology,” said Cipollone.
In mid-July, the ECB selected 36 banks and companies for a 12-month pilot that is planned to launch in the second half of 2027. The release of the actual digital euro is scheduled for 2029.