Financial Times-ը հայտնում է եվրոպական ավտոհսկաների նոր ռազմավարության մասին՝ չինական մրցակիցների ներգրավում համատեղ արտադրության համար։ Fiat-ի Կասինոյի գործարանը վերջին վեց ամսում արտադրել է ընդամենը 6.7 հազար ավտոմեքենա, իսկ Stellantis-ը գործընկեր է փնտրում նաև Maserati ապրանքանիշի վերակենդանացման համար։
Եվրոպական ավտոարդյունաբերությունը փրկության ոչ ստանդարտ ուղիներ է որոնում։ Ավտոարտադրողներն ավելի ու ավելի հաճախ են ներգրավում չինական գործընկերների՝ արտադրական գծերը ծանրաբեռնելու և վնասաբեր ձեռնարկություններին աջակցելու նպատակով։ Այս միտման մասին գրում է Financial Times-ը։
Ռիսկի գոտում է հայտնվել, մասնավորապես, Fiat-ի գործարանը Կասինոյում, որը գտնվում է Հռոմից մոտ 130 կմ հարավ-արևելք։ Տարածաշրջանի տնտեսության նախկին շարժիչ ուժը ներկայումս աշխատում է ամսվա ընթացքում ընդամենը մի քանի օր։ 2026 թվականի առաջին կիսամյակում գործարանից դուրս է եկել միայն 6.7 հազար ավտոմեքենա, մինչդեռ դրա տարեկան արտադրական հզորությունը կազմում է 300 հազար մեքենա։
Fiat-ի աշխատակիցները ենթադրում են, որ ապրանքանիշի սեփականատեր Stellantis-ը Կասինոյի գործարանի խնդիրը կփորձի լուծել Չինաստանի հետ համագործակցության միջոցով։
Նման մոտեցումն արդեն կիրառվել է։ Վերջերս Իսպանիայում և Ֆրանսիայում կնքվել են համաձայնագրեր Leapmotor և Dongfeng Motor ընկերությունների հետ, որոնք հնարավորություն են ստացել իրենց մոդելները հավաքել տեղական գործարաններում։
Հրապարակման համաձայն՝ եվրոպական ավտոհսկաներն ավելի հաճախ են օգնության կանչում չինական մրցակիցներին, այդ թվում՝ համատեղ հավաքման գծեր կազմակերպելու համար։ Սա թույլ է տալիս խուսափել այն ֆինանսական կորուստներից, որոնք անխուսափելի կլինեին գործարանների ամբողջական փակման դեպքում։
«Սա պարզապես գոյատևելու և նոր մրցակիցներին հասնելու միջոց չէ, այլ նաև Եվրոպայում արտադրության ծավալներն ու աճը մեծացնելու հնարավորություն», – Financial Times-ին ասել է Stellantis-ի եվրոպական ստորաբաժանման ղեկավարը՝ մեկնաբանելով չինական ընկերությունների հետ գործընկերությունը։
Նրա խոսքով՝ Կասինոյի գործարանի վերաբերյալ որոշումը կընդունվի մինչև տարեվերջ։ Միաժամանակ ընկերությունը գործընկեր է փնտրում նաև խնդիրների առջև կանգնած Maserati ապրանքանիշի վերակենդանացման համար, և ամենահավանական տարբերակը համարվում է համագործակցությունը չինական ավտոմոբիլային խմբի հետ։
Եվրոպայում իրավիճակն անդառնալիորեն փոխվել է: Եվրոպական ավտոարդյունաբերությունն ապահովում է ԵՄ երկրների ՀՆԱ-ի մոտ 7%-ը և ստեղծում գրեթե 14 միլիոն աշխատատեղ։ Սակայն ոլորտում արտադրական հզորությունների օգտագործման մակարդակն այժմ չի հասնում նույնիսկ 60%-ի։
Վտանգի տակ է գտնվում մոտ 2.5 միլիոն ավտոմեքենայի արտադրությունը, իսկ տարածաշրջանում վաճառքները դեռևս գրեթե 3 միլիոն մեքենայով զիջում են համավարակից առաջ գրանցված ցուցանիշներին։

Financial Times сообщает о новой стратегии европейских автогигантов, заключающейся в привлечении китайских конкурентов для совместного производства. Завод Fiat в Кассино за последние шесть месяцев выпустил всего 6,7 тысячи автомобилей, а Stellantis также ищет партнера для возрождения бренда Maserati.
Европейская автопромышленность ищет нестандартные пути спасения. Автопроизводители все чаще привлекают китайских партнеров для загрузки производственных линий и поддержки убыточных предприятий. Об этом пишет Financial Times.
В зоне риска находится, в частности, завод Fiat в Кассино, расположенный примерно в 130 км к юго-востоку от Рима. Бывший двигатель экономики региона сейчас работает всего несколько дней в месяц. В первой половине 2026 года с завода вышло всего 6,7 тысячи автомобилей, в то время как его годовая производственная мощность составляет 300 тысяч автомобилей.
Сотрудники Fiat предполагают, что владелец бренда Stellantis попытается решить проблему завода в Кассино через сотрудничество с Китаем.
Такой подход уже применяется. Недавно в Испании и Франции были подписаны соглашения с компаниями Leapmotor и Dongfeng Motor, которые получили возможность собирать свои модели на местных заводах.
Согласно публикации, европейские автогиганты все чаще обращаются за помощью к китайским конкурентам, в том числе для организации совместных сборочных линий. Это позволяет избежать тех финансовых потерь, которые неизбежно возникли бы в случае полного закрытия заводов.
«Это не только способ выживания и достижения новых конкурентов, но и возможность увеличить объемы и рост производства в Европе», - сказал Financial Times руководитель европейского подразделения Stellantis, комментируя сотрудничество с китайскими компаниями.
По его словам, решение по заводу в Кассино будет принято до конца года. В то же время компания ищет партнера для возрождения бренда Maserati, и наиболее вероятным вариантом считается сотрудничество с китайской автомобильной группой.
Ситуация в Европе кардинально изменилась: европейская автопромышленность обеспечивает около 7% ВВП стран ЕС и создает почти 14 миллионов рабочих мест. Однако уровень использования производственных мощностей в секторе сейчас не достигает даже 60%.
Под угрозой находится производство около 2,5 миллиона автомобилей, а продажи в регионе все еще почти на 3 миллиона автомобилей ниже показателей до пандемии.