2026 թվականի առաջին կիսամյակի արդյունքներով Հայաստանի ՀՆԱ-ն աճել է 6,0%-ով, իսկ ՀՆԱ-ի աճին ամենամեծ նպաստը բերել է ծառայությունների ոլորտը՝ ֆինանսական գործունեությունը, տեղեկատվությունն ու կապը, ինչպես նաև շինարարությունը և հանքարդյունաբերությունը (համապատասխանաբար աճել են 8,8%-ով, 11,5%-ով, 20,2% տ/տ և 27,6% տ/տ)։ Այդ մասին ասվում է Եվրասիական զարգացման բանկի տեսության մեջ։
«Սպառողական ծախսերը և ներդրումները պահանջարկի հիմնական շարժիչ ուժերն էին (համապատասխանաբար աճելով 5,7%-ով և 7,9% տ/տ)։
Մեր կանխատեսմամբ՝ բարձր սպառողական և ներդրումային ակտիվության պայմաններում 2026 թվականի արդյունքներով ՀՆԱ-ի աճը կկազմի 6%», — նշել են բանկում։

Евразийский банк развития представил прогноз роста ВВП Армении
По итогам первого полугодия 2026 года ВВП Армении вырос на 6,0%, при этом наибольший вклад в рост ВВП внесли сферы услуг, включая финансовую деятельность, информацию и связь, а также строительство и горнодобывающую промышленность (соответственно выросли на 8,8%, 11,5%, 20,2% и 27,6% в годовом исчислении). Об этом говорится в отчете Евразийского банка развития.
«Потребительские расходы и инвестиции стали основными движущими силами спроса (выросли на 5,7% и 7,9% соответственно)».
По нашим прогнозам, при высокой потребительской и инвестиционной активности рост ВВП в 2026 году составит 6%», — отметили в банке.