2026 թվականի առաջին կիսամյակի արդյունքներով Հայաստանի ՀՆԱ-ն աճել է 6,0%-ով, իսկ ՀՆԱ-ի աճին ամենամեծ նպաստը բերել է ծառայությունների ոլորտը՝ ֆինանսական գործունեությունը, տեղեկատվությունն ու կապը, ինչպես նաև շինարարությունը և հանքարդյունաբերությունը (համապատասխանաբար աճել են 8,8%-ով, 11,5%-ով, 20,2% տ/տ և 27,6% տ/տ)։ Այդ մասին ասվում է Եվրասիական զարգացման բանկի տեսության մեջ։
«Սպառողական ծախսերը և ներդրումները պահանջարկի հիմնական շարժիչ ուժերն էին (համապատասխանաբար աճելով 5,7%-ով և 7,9% տ/տ)։
Մեր կանխատեսմամբ՝ բարձր սպառողական և ներդրումային ակտիվության պայմաններում 2026 թվականի արդյունքներով ՀՆԱ-ի աճը կկազմի 6%», — նշել են բանկում։

According to the results of the first half of 2026, Armenia's GDP has grown by 6.0%, with the largest contributions to GDP growth coming from the services sector, including financial activities, information and communication, as well as construction and mining (which grew by 8.8%, 11.5%, 20.2%, and 27.6% year-on-year, respectively). This is stated in the report by the Eurasian Development Bank.
“Consumer spending and investments were the main driving forces of demand (growing by 5.7% and 7.9%, respectively).
According to our forecasts, under conditions of high consumer and investment activity, the GDP growth for 2026 will be 6%,” the bank noted.